NABE nie wypaliło. Co dalej z aktywami węglowymi spółek energetycznych? Rząd ma pomysł

1 tydzień temu
NABE, oczko w głowie ministra Jacka Sasina, nie zostanie zrealizowane. Minister gospodarki powiedziała dziś, jak rząd wyobraża sobie przyszłość aktywów węglowych ze spółek energetycznych.


Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) była jednym z ważnych pomysłów gospodarczych poprzedniego rządu. Miała przejąć aktywa węglowe ze spółek, tak by mogły one działać bez tego bagażu, który utrudnia otrzymanie kredytów i zniechęca inwestorów. Projekt pilotował ówczesny minister aktywów państwowych Jacek Sasin, ale krótko po zaprzysiężeniu rządu zapowiedziano wstrzymanie prac.


NABE nie będzie. Co z aktywami węglowymi?


To nie znaczy, iż aktywa węglowe pozostaną w spółkach.


Minister przemysłu Marzena Czarnecka poinformowała w czasie wyjazdowego posiedzenia rządu w Katowicach, iż koncerny energetyczne wyodrębnią swoje źródła węglowe.


– Spółki energetyczne chcą się przed wszystkim pozbyć aktywów węglowych. I my jesteśmy zainteresowani jako Skarb Państwa, żeby te aktywa węglowe od spółek energetycznych przejąć, ale musi być to kompatybilne z dostawami węgla z polskich kopalń – powiedziała Czarnecka.


Wcześniej (11 kwietnia) minister zapowiedziała w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” przypisanie kopalń węgla do konkretnych grup energetycznych.


Pierwszeństwo będzie miał polski węgiel


Czarnecka została zapytana, czy rząd chce powiązać spółki energetyczne z wydobyciem z konkretnymi kopalniami, ale nie chciała odpowiedzieć na to pytanie. „Będą dostosowane do polskich kopalń” – powiedziała.


Dodała, iż o ile dana elektrownia może wykorzystywać polski węgiel, to nie ma powodu, by sprowadzać go z zagranicy.
Idź do oryginalnego materiału