Nadchodzą zmiany dla użytkowników telefonów. Część z nich będzie mogła otrzymać zwrot pieniędzy

3 dni temu
Zdjęcie: Fot. Pixabay / Pexels


Na rynku usług komunikacji elektronicznej niebawem nastąpią ważne zmiany. Część osób otrzymała już prawdopodobnie w związku z tym wiadomości od swoich operatorów. Inni powinni się ich spodziewać w najbliższym czasie. Nowe przepisy to przede wszystkim ułatwienia dla konsumentów związane m.in. z zawieraniem umów.
Usługi telekomunikacyjne są istotną częścią codzienności wielu osób. Korzystamy z nich zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Pełnią funkcje praktyczne oraz dostarczają nam rozrywkę. Wybór odpowiedniego usługodawcy ma zatem duże znaczenie, a Prawo Komunikacji Elektronicznej znacznie ułatwi nam to zadanie. Co dokładnie się dzięki niemu zmieni?


REKLAMA


Zobacz wideo Łukasz Nowatkowski: telefona można używać albo wygodnie, albo bezpiecznie


Ustawa: Prawo Komunikacji Elektronicznej 2024. Nowe przepisy wprowadzą zmiany dla operatorów
Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) to ustawa, która została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 9 sierpnia 2024 roku. Jej cel to wzmocnienie ochrony konsumentów i poprawa jakości usług telekomunikacyjnych, a także dostosowanie się do unijnych przepisów. Jak dowiadujemy się z komunikatu opublikowanego na stronie rządu, jedną z ważniejszych zmian wprowadzanych w tym zakresie jest zobowiązanie operatorów do przedstawiania warunków umowy w sposób zrozumiały i przy użyciu prostego języka. Dzięki temu każdy konsument będzie mógł podjąć świadomą decyzję dotyczącą prezentowanych usług. Ponadto łatwiejsze będzie porównywanie różnych ofert dostępnych na rynku i tym samym wybranie opcji najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb. Nowe przepisy wprowadzą jasne zasady dotyczące opłat, co ma zmniejszyć ryzyko ukrytych kosztów. Skupiono się również na ochronie konsumentów przed nieuczciwymi ofertami, zwłaszcza tymi składanymi w domach bez wcześniejszego umówienia. Wejście w życie PKE powinno ucieszyć w szczególności osoby korzystające z usług prepaid, ponieważ dzięki zmianom możliwe będzie odzyskanie środków, które zostały na koncie po zakończeniu umowy. Nadchodzące nowości nie dotyczą jednak wyłącznie umów.


Kiedy wchodzi w życie Prawo Komunikacji Elektronicznej? To ostatnie tygodnie na przygotowanie się do zmian
PKE wprowadza też usługę Advanced Mobile Location (AML), która ułatwi pracę służb ratunkowych. Umożliwia ona bowiem przekazywanie informacji o dokładnej lokalizacji osoby dzwoniącej na numer alarmowy 112 lub inne trzycyfrowe numery alarmowe. Ułatwieniem dla nas wszystkich z kolei będzie wprowadzenie wspólnych ładowarek do telefonów i innych urządzeń mobilnych. Przełoży się to na oszczędności dla konsumentów oraz zmniejszenie ilości elektroodpadów. Każde urządzenie sprzedawane w sklepie będzie musiało mieć informację o tym, czy jest do niego dołączona ładowarka oraz w jaki sposób należy poprawnie ładować dany sprzęt.
Omówione zasady wejdą w życie już 10 listopada 2024 roku, czyli za niecały miesiąc. Operatorzy powinni do tego czasu poinformować swoich abonentów o szczegółach z tym związanych oraz naszych uprawnieniach. Wprowadzenie PKE nie wiąże się z koniecznością podpisywania nowych umów czy akceptowaniem nowych warunków. Warto jednak zapoznać się z wiadomościami od operatorów, w razie gdybyśmy chcieli np. rozwiązać umowę.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału