W czasie gdy rynek crypto świętował zwycięstwo zdecentralizowanych finansów nad sektorem bankowym, Bitcoin zrobił nieoczekiwany ruch. Jego cena nagle spadła w okolice 27,000 USD – pozornie bez wyraźnego powodu. W ciągu 45 minut zostało wycięte 300 mln USD w byczych pozycjach. Spadek ten ma miejsce mimo, iż problemy First Republic zdają się pogłębiać. Doniesienia Bloomberga wskazują, iż decyzja FDIC może oznaczać limit z Fed dla FRC. Czy bycze reakcje crypto pod słabość banków były pułapką? Co się stało?
Long squeeze?
W ciągu ostatnich godzin Jump Trading zdeponowało łącznie 26,6 mln USD w BTC na różnych adresach depozytowych giełd. Główną giełdą, na którą dokonano depozytu był oczywiście Binance – Jump wysłał tam 23,7 mln USD w Bitcoinie. Poza tym 2,18 mln USD w BTC powędrowało do OKX, reszta wylądowała w Bybit. Czy nagła sprzedaż w otoczeniu niskiej płynności i przelewarowania w górę spowodowała spadek?
Dane on-chain
Wraz z silnym otwarciem 2023 roku, rynek pewnie wyszedł z trendu niezrealizowanych strat w kierunku niezrealizowanego zysku. Pokazuje to bardzo ostra dywergencja pomiędzy podażą BTC utrzymywaną w zysku a stratą. W miarę jak to się rozwija, rośnie oczywiście motywacja do realizacji zysków. Sprzedają inwestorzy, którzy kupili BTC po bardzo atrakcyjnych cenach. Co do zasady każego rodzaju niepewność zwiększa presję sprzedażową.
Cena spot Bitcoin znajduje się pomiędzy popularnymi modelami wyceny on-chain tj. Realized Price, na poziomie $19.9k (średnia cena nabycia BTC), a Realized-to-Liveliness Ratio na poziomie $33.0k. To drugi model jest zbliżony do ceny zakupu HODLerów i będzie wyższy, gdy % udział BTC hodlerów w rynku wzrośnie. Rynki spot nie osiągnęły tego poziomu osiągając szczyt w okolicach 30 tys USD. Sugeruje to, iż rynek wyszedł ze strefy głębokiego wyprzedania i ceny zrealizowanej, w stronę ceny godziwej tj. ceny nabycia przez hodlerów. Glassnode wskazał, iż należy oczekiwać wzrostu prawdopodobieństwa zachowania polegającego na odbieraniu zysków z BTC nabytych po tańszych cenach. To zwiastuje presję na spadek cen.
Zmiany w zachowaniu akumulacji i dystrybucji różnych grup inwestorów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Glassnode oceniać dzięki powyższego wykresu:
- Faza 1: Silna akumulacja po upadku FTX we wszystkich grupach, skutecznie zwiastująca formację dna cyklu Bitcoina
- Faza 2: Dystrybucja podczas wzrostowego wyższego ze stycznia i lutego, kiedy to nastąpił pierwszy znaczący rajd po brutalnej bessie 2022 roku
- Faza 3: Niewielka akumulacja podczas rajdu powrotnego do 28 tys. dolarów, gdy impet rynku wzrósł, a ceny w końcu przebiły się powyżej 30 tys. dolarów.
W ostatnich tygodniach Glassnode dostrzegł mieszane trendy, sugerujące niezdecydowanie. Co do zasady każda niepewność to dobre środowisko dla niedźwiedzi. Niepewność dotyczyła wszystkich grup inwestorów, z wyjątkiem wilorybów posiadających więcej niż 10 tys BTC, które sprzedawały BTC. Zgadza się to z ogólną konsolidacją, krótkim wyjściem powyżej $30k, a następnie wyprzedaniem z powrotem do $27k.