Panafrykańska platforma wymiany kryptowalut, Yellow Card, zdobyła główną nagrodę branży finansowej dla innowacyjnych firm w sektorze finansowym.
Yellow Card, której siedziba znajduje się w Nigerii, jest pierwszą firmą kryptograficzną w Afryce, która zarówno zdobyła nagrodę, jak i wygrała konwencjonalną nagrodę sektora finansowego.
Mocna pozycja na rynku
Africa Financial Industry Summit „Disrupter of the Year” – bo o tej właśnie nagrodzie mowa – jest przyznawana najbardziej innowacyjnej młodej firmie w sektorze finansów. Otrzymują ją przedsiębiorstwa, których innowacje stanowią bodziec dla dalszego rozwoju rynku oraz te, których zakres działalności znacznie wzrósł w danym roku.
Dzięki obecności w 20 krajach afrykańskich, w tym w Kenii, Ugandzie, Tanzanii i Rwandzie, Yellow Card jest jedną z największych platform wymiany kryptowalut na kontynencie. Firma oferuje również swoim klientom usługę płatności transgranicznych obsługiwaną przez stablecoiny – kryptowaluty zabezpieczone aktywami fizycznymi.
W tym miejscu warto dodać, iż od wczoraj Yellow Card jest pierwszym finteechem w Afryce, który uruchomił PayPal USD (PYUSD). – Ten moment jest świadectwem nieustannego dążenia do innowacji i włączenia finansowego, które reprezentuje Yellow Card – powiedział Chris Maurice , prezes i współzałożyciel firmy. – Uruchomienie PYUSD na naszej platformie to nie tylko osiągnięcie biznesowe, to zobowiązanie do realizacji naszej misji udostępniania walut cyfrowych wszystkim w Afryce – dodał.
Dostępność PYUSD na Yellow Card oznacza, iż klienci mogą płynnie przesyłać środki do i z USA. Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy PayPal i Venmo w USA mogą akceptować PYUSD i wymieniać je na dolary. Zasadniczo eliminuje to dłuższe procesy, zapewniając bezpieczeństwo, stabilność i szybkość – a jednocześnie jest opłacalne i tańsze.
Afryka głodna kryptowalut
Nie da się ukryć, iż adopcja krypto w Afryce kwitnie – według raportu Chainalysis, w latach 2020-2021 rynek kryptowalut na tym kontynencie wzrósł o ponad 1200 proc., do poziomu 106 mld dolarów. W pierwszej dwudziestce na świecie pod względem adopcji kryptowalut znajdują się Nigeria, Maroko i Kenia. Dużą część tego wzrostu można przypisać stablecoinom, które zyskały popularność zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych traderów ze względu na łatwość użytkowania i większą stabilność.