Najświeższe informacje dotyczące polskich dłużników pochodzą z raportu stworzonego przez BIG InfoMonitor. Z dokumentu wynika, iż Polacy są w coraz gorszej sytuacji finansowej, ponieważ w ciągu roku ich zobowiązania wzrosły o 2,9 mld złotych, co daje 3,5 proc. Kwoty przypisane do zadłużonych osób również nie pozostawiają złudzeń. W końcu, by załapać się do pierwszej dziesiątki trzeba "mieć w tej chwili prawie 31,7 mln złotych zaległości".
REKLAMA
Zobacz wideo Czy Polacy nie potrafią oszczędzać?
Rejestr dłużników w Polsce coraz mnie. BIG InfoMonitor opublikował nowy raport
Zgodnie z danymi pochodzącymi z w Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy BIK ogólnie zadłużenie Polaków we wrześniu 2024 roku znów poszło do góry i przekroczyło rekordowe 86,5 mld złotych. Pewnego rodzaju pocieszeniem jest natomiast to, iż "niesolidnych dłużników ubyło o 116 790 osób". Zmniejszyła się również liczba dłużników, którzy mają jednocześnie zaległości kredytowe i pozakredytowe. Aktualnie jest ich o 55 849 do 484 745 osób mniej niż jeszcze rok temu. Nie zmienia to jednak faktu, iż kwoty poszczególnych zaległości finansowych wręcz zwalają z naóg - szczególnie jeżeli chodzi o pierwszą dziesiątkę. Najwięcej dłużników mieszka aktualnie na Mazowszu, gdzie zadłużenie sięga około 17 mld złotych. Pokaźną kwotę zanotowano również na Śląsku - 9,9 mld złotych. Indywidualny rekordzista w kontekście wysokości swojego długu pochodzi natomiast z Lubelszczyzny.
Ma największe długi w Polsce. Zbliża się do 100 milionów złotych
W pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych osób jest sześciu mężczyzn oraz cztery kobiety.
62 proc. dłużników to mężczyźni. Ich zaległości zwykle są wyższe niż kobiet, stąd też ich 69 proc. udział w sumie długów. Stanowiące 38 proc. dłużników kobiety, mają 32 proc. ogólnej kwoty zaległości. I ten wymiar problemów finansowych społeczeństwa utrzymuje się od lat
- wyjaśniają autorzy raportu. Największy dług wynoszący prawie 90,4 mln złotych należy do 68-latka z Lubelszczyzny. Jego zadłużenie tylko w ostatnim roku wzrosło o ponad 3 mln złotych. Drugie miejsce w rankingu zajmuje 51-latek z Pomorza z zaległościami w wysokości około 75,8 mln złotych, a podium zamyka 42-latka z Mazowsza z długiem przekraczającym 73,7 mln złotych. Na ostatnim miejscu pierwszej dziesiątki znajduje się natomiast 71-letnia kobieta, która również mieszka w województwie mazowieckim. Jej zadłużenie wynosi nieco ponad 31,6 mln złotych.
w tej chwili Polacy za przyczynę swoich problemów uznają niskie zarobki oraz inflację
- czytamy w raporcie. Aż 60 proc. osób jako główną przyczynę swoich problemów finansowych wskazuje wzrost kosztów życia.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.