Najbliższa przyszłość ryzykownych aktywów jest ciągle podważana. Dennis Gartman wskazuje na rolę złota w trudnych czasach
Dennis Gartman pozostaje optymistą w stosunku do złota. Zaleca zwiększenie ekspozycji funduszu żelaznego University of Akron do 5%.
Gartmann jest żywą legendą amerykańskiego rynku kapitałowego. Jego wypowiedzi są przez rynki w USA uważnie słuchane i doceniane. Więcej o nim możecie przeczytać tutaj.
Złoto ciągle nie może na stałe pokonać 2000 USD
Niezdolność złota do utrzymania się powyżej 2000 USD jest rozczarowująca. Jednak według słynnego inwestora giełdowego Denisa Gartmana pozostaje on atrakcyjnym bezpiecznym aktywem.
W swoim ostatnim liście inwestycyjnym Gartman powiedział, iż jako przewodniczący komitetu inwestycyjnego fundacji University of Akron, metal szlachetny osiągnął lepsze wyniki w portfelu. Zauważył, iż uniwersytecki fundusz żelazny zmniejszył swoje udziały kapitałowe o 3% dwa lata temu i umieścił je w złocie.
Żółty metal osiąga jednak lepsze wyniki od reszty aktywów
„Na dzień dzisiejszy GLD wzrósł w tym czasie o 15,7%, podczas gdy szeroki indeks giełdowy Russell 2000 spadł o około 18,9% w tym samym okresie” – powiedział.
Zalecił również funduszowi zwiększenie zasobów złota do 5% portfela.
W swoich osobistych inwestycjach Gartman powtórzył swoją byczą pozycję w złocie i obligacjach skarbowych. Dodał, iż jest również długoterminowo niedźwiedzi na akcjach.
„Nadal posiadam 80,6% mojego portfela w obligacjach 2-letnich i 2,2% w gotówce. Brakuje mi 6,4% mojego portfela poprzez instrumenty pochodne i jestem długi na 10,8% poprzez złoto, używając GLD i GDX z naciskiem na tym drugim – powiedział.
Bycze prognozy Gartmana dla metalu szlachetnego pojawiają się, gdy jego ceny chcą odzyskać przyczółek na poziomie 2000 USD za uncję. Żółty metal gwałtownie stracił na wartości w zeszłym tygodniu, spadając do dwutygodniowego minimum, gdy oczekiwania rynku dotyczące polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej zaczęły się zmieniać.
Podwyżka stóp o 25 pkt bazowych uwzględniona
Rynki prawie wyceniły podwyżkę o 25 punktów bazowych na posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej w przyszłym tygodniu. Jednocześnie rynki odsuwają pierwszą potencjalną obniżkę stóp na czas po wakacjach.
Rynek złota również odnotował pewną realizację zysków. Obawy o sektor bankowy lekko osłabły po upadku głównych banków regionalnych w USA i upadku Credit Suisse w Europie w zeszłym miesiącu.
Kryzys bankowy nie minął – alokacja depozytów do największych banków
Gartman powiedział, iż mimo słabnących obaw, kryzys w sektorze bankowym nie minął.
„Psucie” i centralizacja systemu bankowego mają miejsce w całym kraju. Depozyty są wypłukiwane w niepokojąco dużych i szybkich ilościach z małych i średnich banków i przenoszone są do JPM, BAC i choćby do WFC. Uważam to zjawisko za poważnie problematyczne” – powiedział.
Jeśli chodzi o kolejny potencjalny kryzys gospodarczy, Gartman powiedział, iż to tylko kwestia czasu. Nieruchomości komercyjne z pewnością odczują skutki wyższych stóp procentowych.
Oczekuje się, iż ceny złota pozostaną wysokie do końca 2023 roku. Jednak metal szlachetny może nie być jeszcze gotowy na osiągnięcie nowych szczytów. Gartman powiedział, iż pomimo rosnącego ryzyka gospodarczego, Rezerwa Federalna jest jasna w swoim jastrzębim nastawieniu.
„Spodziewany „Pivot” w kierunku niższych stóp procentowych administrowanych przez Fed jest wciąż odkładany w przyszłość o rok lub więcej. I dzieje się tak pomimo niedawnych zawirowań na rynkach bankowych i kapitałowych” – powiedział.