Najbogatsze miasta na świecie. Tu mieszka 60 miliarderów i 349 500 milionerów [LISTA]

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/Robin Milan Photographie


349 500 milionerów, 744 osoby z majątkiem powyżej 100 milionów dolarów (około 400 milionów złotych) i 60 miliarderów - tyle bogactwa mieści się w granicach jednego miasta. Międzynarodowa firma doradcza Henley & Partners opublikowała najnowszy raport na temat najbogatszych metropolii świata. Lider co prawda nie zaskakuje, ale niektóre awanse i spadki na liście są zdumiewające.
W zestawieniu "World’s Wealthiest Cities Report 2024" znalazło się 50 miast z całego świata, w których mieszka najwięcej osób posiadających majątek przekraczający milion dolarów (około 4 mln zł). Ranking przygotowała międzynarodowa firma doradcza Henley & Partners we współpracy z zespołem analityków z New World Wealth. Opracowanie prezentuje nie tylko aktualną sytuację, ale też pokazuje, jak zmieniała się geografia światowego bogactwa w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Zestawienie zdominowały miasta z USA i Azji, ale nie brakuje też europejskich ośrodków.


REKLAMA


Zobacz wideo Renata Pałys zwiedza Nowy Jork. Nie wpuścili jej do hotelu filmowego Kevina


Które miasto jest najbogatsze na świecie? Nowy Jork nie ma sobie równych
Nowy Jork (USA), czyli światowa stolica finansów znów zajął pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych miast globu. Według raportu przygotowanego przez firmę Henley & Partners jego mieszkańcy dysponują łącznie majątkiem przekraczającym 3 biliony dolarów (12 bilionów złotych). To więcej niż PKB większości państw G20. W tym mieście żyje 349 500 milionerów, 744 osoby z fortuną przekraczającą 100 milionów dolarów (około 400 milionów złotych) i 60 miliarderów. Sekretem tego bogactwa jest oczywiście Wall Street - centrum światowych finansów, gdzie mieszczą się największe giełdy - NYSE i Nasdaq. W metropolii siedziby mają: JPMorgan Chase, Citigroup, Morgan Stanley czy Goldman Sachs. Ale to nie wszystko. Nowy Jork to także istotny ośrodek technologiczny. Miasto upatrzyły sobie firmy takie, jak: Google, Amazon i Meta.
Zobacz też: Polska wśród najlepszych państw dla młodych. Pokonaliśmy choćby Hiszpanię
Na drugim miejscu w zestawieniu uplasował się region The Bay Area, obejmujący San Francisco i Dolinę Krzemową (USA). Liczba milionerów wzrosła tam o 82 procent w ciągu dekady. Trzecie miejsce zajmuje Tokio (Japonia), choć z wyraźnym spadkiem w porównaniu do roku ubiegłego. Najdynamiczniej rośnie Singapur, który zyskał 64 procent nowych milionerów w ciągu ostatnich 10 lat i wygląda na to, iż niedługo zdetronizuje stolicę Japonii - jako najbogatszy ośrodek Azji. Na drugim biegunie znalazła się Moskwa (Rosja). Tam liczba zamożnych mieszkańców spadła aż o 24 procent. Wzrosty odnotowano natomiast w miastach, które jeszcze kilka lat temu nie były kojarzone z bogactwem: Shenzhen (+140 procent), Hangzhou (+125 procent) czy Bombaj (+82 procent).


Wielkie miasta Europy z potężną fortuną. Paryż i Londyn wciąż w czołówce
Najbogatszym europejskim miastem pozostaje Londyn, choć spadł na piąte miejsce w rankingu. Warto zaznaczyć, iż jeszcze dekadę temu był liderem tego zestawienia. w tej chwili w stolicy Wielkiej Brytanii mieszka 227 000 milionerów i 35 miliarderów. Paryż (Francja), uznawany za najzamożniejsze miasto Unii Europejskiej, utrzymał swoją pozycję w światowej czołówce, zajmując 7. miejsce z liczbą 165 tysięcy mieszkańców posiadających majątek powyżej miliona dolarów. Tuż za nim uplasowało się australijskie Sydney, które awansowało na 8. lokatę. Dubaj - najbogatsze miasto Bliskiego Wschodu - w tej chwili znajduje się na 21. miejscu, ale przy tak szybkim wzroście (78 procent więcej milionerów w ciągu 10 lat), prawdopodobnie niedługo wejdzie do czołówki.
Dr Juerg Steffen, prezes Henley & Partners, podkreśla, iż za wzrost bogactwa w najzamożniejszych miastach świata w dużej mierze odpowiadają świetne wyniki rynków finansowych w ostatnich latach. Wskazuje między innymi na 24-procentowy wzrost indeksu S&P 500, 43-procentowy skok Nasdaq i aż 155-procentowy rajd bitcoina w ubiegłym roku. Do tego dochodzi dynamiczny rozwój nowych technologii - sztucznej inteligencji, robotyki czy blockchaina - które otwierają kolejne możliwości pomnażania majątku.


Lista 50 najbogatszych miast świata:


Nowy Jork (USA)
The Bay Area (USA)
Tokio (Japonia)
Singapur
Londyn (Wielka Brytania)
Los Angeles (USA)
Paryż (Paryż)
Sydney (Australia)
Hongkong (Hongkong/Chiny)
Pekin (Chiny)
Szanghaj (Chiny)
Chicago (USA)
Toronto (Kanada)
Mediolan (Włochy)
Melbourne (Australia)
Frankfurt (Niemcy)
Houston (USA)
Zurych (Szwajcaria)
Seul (Korea Południowa)
Genewa (Szwajcaria)
Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
Dallas (USA)
Monachium (Niemcy)
Bombaj (Indie)
Rzym (Włochy)
Seattle (USA)
Shenzhen (Chiny)
Amsterdam (Holandia)
Osaka (Japonia)
Boston (USA)
Vancouver (Kanada)
Madryt (Hiszpania)
Miami (USA)
Perth (Australia)
Austin (USA)
Hangzhou (Chiny)
Delhi (Indie)
Moskwa (Rosja)
Tajpej (Tajwan)
Wiedeń (Austria)
Waszyngton (USA)
Brisbane (Australia)
Berlin (Niemcy)
Nicea (Francja)
Sztokholm (Szwecja)
Kanton (Chiny)
Tel Awiw (Izrael)
Dublin (Irlandia)
Auckland (Nowa Zelandia)
Manchester i Trafford (Wielka Brytania)


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału