Najlepsze Inwestycje z USA w 2024 – Spółki z Setkami Procent Zysku!

5 dni temu

Amerykański indeks S&P500 po raz kolejny pokazał w 2024 roku siłę. Najwyższe marże, najwyższy zwrot na kapitale, najszybszy wzrost przychodów i najbezpieczniejsza przestrzeń prawno-regulacyjna. To wszystko przyczynia się do tego, iż inne rynki akcyjne często nie potrafią dorównać Amerykanom.

W tym materiale jednak nie będziemy sobie omawiać przewag S&P 500. Przyjrzymy się za to najlepszym z najlepszych. Spółkom z tego indeksu, które dały najlepszą stopę zwrotu w 2024 roku i na których te 27% stopy zwrotu na indeksie nie robi dużego wrażenia. Co stało za tak szalonymi wzrostami i czy mają one szanse powtórzyć się w 2025 roku?

Pomimo iż ogólnie nie jest supertrudne wybranie takiej spółki z indeksu S&P500, która poradzi sobie lepiej niż sam indeks w danym roku, to ostatnie dwa lata były jednak pod tym kątem wyjątkowe.

Tak, dobrze słyszeliście. Ogólnie nie jest to takie trudne, bo patrząc przez pryzmat wielu ostatnich lat, to średnio w danym roku około 45% spółek z S&P500 daje stopy zwrotu lepsze niż S&P500. jeżeli strzelając na ślepo mamy 45% szans, to nie brzmi jak coś nierealnego do osiągnięcia.

Ostatnie dwa lata jednak wypadły pod tym względem dużo gorzej. W 2023 roku zaledwie 30% pobiło indeks S&P500, a w 2024 wszystko wskazuje, iż wynik ten będzie jeszcze gorszy i wyniesie 28%. Tym bardziej dobrze przyjrzeć się tym najlepszym i zastanowić się, co takiego wpłynęło na ich sukces. Zwłaszcza, iż 5 spółek z indeksu S&P500 dało w ciągu roku zysk ponad 150%, a lider… prawie 400%.

Najlepsze Inwestycje z USA w 2024 – Spółki z Setkami Procent Zysku!

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj w złoto już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Axon Enterprise: Technologie w służbie bezpieczeństwa

Na liście mamy na przykład przedstawiciela z sektora… bezpieczeństwa publicznego. Spółka Axon Enterprise, która specjalizuje się w dostarczaniu technologii i urządzeń dla służb mundurowych. Tego się nie spodziewaliście.

Axon łączy tradycyjne urządzenia, takie jak np. paralizator TASER z nowoczesnym oprogramowaniem i systemami, co tworzy z firmy coś na pograniczu technologii i bezpieczeństwa publicznego.

Jednym z najważniejszych produktów spółki są właśnie urządzenia obezwładniające, czyli paralizatory, które są powszechnie używane przez organy ścigania na całym świecie. Innymi produktami firmy są kamery noszone przez funkcjonariuszy oraz systemy do zarządzania zebranym materiałem dowodowym, a także platformy cyfrowe umożliwiające przechowywanie, analizę i udostępnianie dowodów wideo oraz innych danych związanych z działalnością służb.

Nawet tutaj jednak do wzrostu ceny akcji przyczyniła się trochę sztuczna inteligencja. W tym roku spółka uruchomiła nową usługę o nazwie Draft One. Dokładnie w kwietniu 2024 roku. Draft One to innowacyjne narzędzie, które wykorzystuje właśnie sztuczną inteligencję do automatycznego generowania wstępnych raportów policyjnych na podstawie dźwięku zarejestrowanego przez kamery noszone na ciele funkcjonariuszy.

Dzięki analizie transkrypcji audio z kamer nasobnych Draft One potrafi w ciągu kilku sekund wygenerować wysokiej jakości wstępny raport policyjny, co znacząco redukuje czas, jaki funkcjonariusze muszą poświęcać na pisanie dokumentacji.

Narzędzie współpracuje z platformą Axon Records, umożliwiając płynne włączanie wygenerowanych raportów do istniejących systemów zarządzania informacjami. Draft One można konfigurować w zależności od rodzaju zdarzenia, co pozwala na pominięcie generowania raportów dla określonych sytuacji, takich jak aresztowania czy poważne przestępstwa. Wbudowane mechanizmy kontrolne zapewniają, iż wygenerowane raporty są precyzyjne i zgodne z rzeczywistością, a funkcjonariusze mają możliwość ich przeglądu i edycji przed ostatecznym zatwierdzeniem.

Wszystko sprowadza się więc do tego, iż dzięki Draft One funkcjonariusze mogą poświęcić więcej czasu w działania w terenie, a mniej na prace biurowe, co przyczynia się do zwiększenia efektywności służb.

Dzięki tym innowacjom firma podpisała szereg nowych kontraktów z jednostkami policji w różnych miastach USA, a przychody wzrosły o niemal 33%. Rzadko kiedy widać tak dynamiczny wzrost przychodów przy i tak już sporej bazie.

Tymczasem wdrażanie nowych technologii daje inwestorom nadzieję na jeszcze większych wzrost wyników, zwłaszcza gdy Trump stawiający na wzmocnienie bezpieczeństwa wewnętrznego w USA obejmuje władzę. Wszystko to doprowadziło do tego, iż tylko w 2024 roku kurs Axon Enterprise wzrósł o ponad 140%.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

GE Vernova – młodszy brat Generał Electric

Na czwartym miejscu znajduje się spółka, która dołączyła do wyścigu dopiero 27 marca 2024 roku! To wtedy firma zadebiutowała na giełdzie. GE Vernova dała zarobić ponad 160% od swojego debiutu w marcu.

To spółka energetyczna, która powstała w wyniku wydzielenia z bardziej znanego General Electric i specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie energetyki. Jej działalność koncentruje się na wspieraniu globalnej transformacji energetycznej, a ściślej mówiąc dostarcza zaawansowane technologie do elektrowni, takie jak turbiny gazowe, parowe oraz systemy energetyki wodnej. Dzięki temu pomaga generować energię elektryczną w sposób bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska.

Spółka jest w efekcie jednym z liderów w sektorze energetyki wiatrowej, zarówno na lądzie, jak i na morzu.

Vernova rozwija też technologie dystrybucji energii, w tym systemy inteligentnych sieci energetycznych, które zwiększają niezawodność i efektywność infrastruktury, a także inwestuje w rozwiązania do magazynowania energii, takie jak baterie, oraz technologie wspierające dekarbonizację. Czym chata bogata, jeżeli chodzi o transformację energetyczną.

GE Vernova to taka bardziej przyszłościowa odnoga starego i zdziadziałego General Electric. Podział GE na niezależne spółki pozwala inwestorom bardziej ukierunkować swoje inwestycje na specyficzne sektory. To z kolei prowadzi do bardziej skoncentrowanej i wyspecjalizowanej (przynajmniej w teorii) bazy inwestorów, którzy lepiej rozumieją strategię danej firmy.

Wydzielenie Vernova pozwala też firmie na bardziej dynamiczny rozwój i innowacje w obszarze energetyki, w tym wytwarzania energii, energii wiatrowej oraz elektryfikacji. Samodzielność daje firmie możliwość szybszego reagowania na zmiany rynkowe i inwestowania w nowe technologie bez konieczności dostosowywania się do szerszych strategii korporacyjnych całego molocha, jakim jest General Electric.

Patrząc już stricte przez pryzmat wyników finansowych, to przez te trzy kwartały, od kiedy spółka jest na giełdzie, jej przychody wzrosły o 23%, a na wyniku finansowym powinien ujawnić się efekt silnej dźwigni operacyjnej, bo analitycy prognozują na 2025 rok wzrosło wskaźnika EPS o ponad 150%, przy prognozowanym wzroście przychodów o zaledwie 5%. To wszystko sprawiło, iż zainteresowanie nową spółką z rodziny GE było bardzo duże i cena akcji wzrosła w tym roku o ponad 160%.

Nvidia: Mistrz wyścigu w świecie AI

Na miejscu trzecim mamy znaną wszystkim Nvidia, która kolejny rok z rzędu zaskakuje inwestorów swoimi wynikami finansowymi i zachowaniem kursu akcji.

Chyba nie trzeba nikomu powtarzać, iż tutaj jest jedno źródło sukcesu – wyścig o dominację w świecie AI, który niezależnie od tego, kto wygra, to już wygrała go Nvidia. Największe spółki technologiczne, jak Amazon, Google, Meta i tak dalej, zabijają się o to, żeby wygrać w wyścigu na rynku uczenia maszynowego.

Każda z korporacji chcę mieć jak najlepsze algorytmy, jak najciekawsze narzędzia, jak najlepsze wnioskowanie i ogólnie wszystko jak najlepsze. Do tego potrzeba mocy obliczeniowej, a moc obliczeniową dostarcza właśnie Nvidia swoimi centrami danych i czipami.

Szał na AI osiągnął taki poziom, iż przedstawiciele największych firm technologicznych otwarcie przyznają, iż choćby nie wiedzą, jaki będzie zwrot z tych inwestycji i kiedy nastąpi, ale po prostu nie mogą sobie pozwolić na ryzyko, żeby zostać w tyle. Ryzyko wypadnięcia z gry jest dużo gorsze niż ryzyko odroczonego zwrotu z inwestycji. Dominuje pogląd, iż lepiej przepalić część gotówki, niż ryzykować, iż nie będzie się na pokładzie kolejnej rewolucji technologicznej.

Ten szał kupowania chipów do szkolenia AI to woda na młyn dla Nvidia, która dostarcza najlepsze i najbardziej zaawansowane produkty w tej kategorii. Spółka cieszy się tym, iż jest dwa kroki przed konkurencją, bo odpowiednio gwałtownie zaczęła sama inwestować w tę technologię. Długo przed tym, jak świat w ogóle poznał ChatGPT, a przeciętny Kowalski wiedział, jak AI może działać.

Szef Nvidia, Jensen Huang, to wizjoner, który postawił na AI kupę pieniędzy, a dziś zbiera tego plon. Swoją drogą to naprawdę niesamowite, iż Nvidia uczestniczyła we wszystkich ostatnich wielkich trendach technologicznych. Sztuczna Inteligencja, kryptowaluty, gaming. Trzeba być niesamowitym wizjonerem, co tylko pokazuje, jak istotny jest w firmie odpowiedni lider.

Sam pozbyłem się już niedawno swoich akcji Nvidia i przeniosłem te środki na AMD, które uważam za niedowartościowane i które powalczy o fotel wicelidera świata Nvidia. Jednocześnie jednak ciężko nazwać Nvidia bańką. Pomimo szalonych wzrostów kursu, jej wycena wcale nie jest szalona i ciągle trzyma się w granicach rozsądku. Jasne, nie jest to spółka tania, ale choćby w 2020, 2021 czy 2022 roku była droższa. Po prostu za wielkim wzrostem kursu poszedł wielki wzrost fundamentów biznesu.

Na wykresie widać chociażby wyprzedzający wskaźnik C/Z za ostatnie 5 lat. No dziwną definicję bańki muszą mieć osoby piszące o takiej w przypadku Nvidia.

Vistra Corporation: Energia dla przyszłości AI

Miejsce drugie na liście zajmuje z kolei Vistra Corporation! Spółka, która nie ma nic wspólnego z AI! Vistra to amerykańska firma energetyczna, które posiada różne źródła wytwarzania energii, w tym elektrownie opalane gazem ziemnym, węglem oraz odnawialne źródła energii, głównie chodzi tu o energię słoneczną.

Spółka prowadzi też działalność w zakresie sprzedaży detalicznej energii elektrycznej i oferuje tym samym usługi energetyczne dla klientów indywidualnych i komercyjnych w Stanach Zjednoczonych.

Firma zajmuje się również zarządzaniem ryzykiem rynkowym związanym z cenami energii, w tym hedgingiem i handlem kontraktami energetycznymi. Vistra jest jednym z największych niezależnych dostawców energii w USA.

Tylko co w tym takiego niesamowitego, iż dała zarobić w 2024 roku ponad 270%?! Niech Was nie zmyli branża, bo i w tym przypadku źródłem tego świetnego zachowania kursu jest po części sztuczna inteligencja. Oczywiście spółka energetyczna nie dostarcza zaawansowanych algorytmów do analizy danych, ale dostarcza coś równie ważnego – energię elektryczną do zasilania centrów danych, bez których te wszystkie zaawansowane algorytmy nie będą działać.

Chociaż akcje spółek energetycznych często cechuje zmienność wynikająca z wahań cen energii i warunków gospodarczych, to Vistra wyróżnia się na tle konkurencji, czerpiąc korzyści z dynamicznego rozwoju AI. Jest jednym z liderów w dostarczaniu energii dla centrów danych i aktywnie współpracuje z deweloperami tych centrów.

Kontrakty dotyczą zarówno rozbudowy istniejących obiektów, jak i budowy nowych, by sprostać rosnącym wymaganiom na rynku. Ten kierunek może stać się kluczowym motorem wzrostu przychodów dla Vistra, wzmacniając jej pozycję na rynku w przyszłości.

Gigantyczny wzrost zapotrzebowania na energię od Vistra widać w wynikach finansowych. Ostatnie dwa kwartały to przełamanie spadkowego trendu i dynamiczne odbicie w przychodach firmy, które w ujęciu kwartalnym osiągnęły niedawno rekordowy poziom pierwszy raz od 2022 roku, rosnąc o ponad 50% rok do roku.

Palantir Technologies: Potęga analizy danych

Przyszedł czas na numer 1. Perełka tego roku z indeksu S&P500, chociaż do samego indeksu weszła dopiero w trakcie trwania roku. Spółka, o której wielokrotnie ode mnie już słyszeliście i to wielokrotnie przed samym rajdem akcji. Taka, na której w tym roku zarobiłem najwięcej – Palantir Technologies.

Palantir dał w tym roku zarobić inwestorom niemal 400%. Czyste szaleństwa i chociaż jestem fanem spółki, to ostatni swój pakiet akcji sprzedawałem przy wycenie około 60 dolarów za akcje zgarniając zysk rzędu kilkuset procent. Niestety po prostu dla mnie dziś firma jest za droga i w przeciwieństwie do Nvidia, tutaj wzrost kursu akcji nie wynika jeszcze z tak dynamicznego wzrostu fundamentów biznesu, ale wyłącznie z oczekiwań, iż fundament biznesu tak mocno wzrośnie. Być może wzrośnie, ale to dalej na dziś oczekiwania, a nie fakty.

Palantir w uproszczeniu zajmuje się analizą danych, które dostarcza jej klient. Już na tym etapie łatwo się domyślić, iż potencjał do wykorzystywania sztucznej inteligencji w produktach firmy jest ogromy.

Dokładniej wyjaśnię, czym zajmuje się Palantir, omawiając jeden z ich produktów – Gotham. To narzędzie analityczne, które pomaga agencjom rządowym i innym organizacjom analizować ogromne ilości danych, żeby identyfikować ukryte wzorce, przewidywać zagrożenia i podejmować szybkie decyzje. najważniejsze jest to, iż Gotham jest zaprojektowane, aby integracja danych z różnych źródeł była prosta i intuicyjna.

Co w zasadzie robi Palantir?

Gotham pozwala na pobieranie danych z różnych źródeł, takich jak bazy danych, dokumenty, raporty, zdjęcia czy nagrania wideo i agreguje je w jednym systemie. Może integrować zarówno dane ustrukturyzowane (np. tabelaryczne), jak i nieustrukturyzowane (np. tekst, multimedia). Ta elastyczność umożliwia gromadzenie informacji z różnych systemów, takich jak systemy policyjne, dane z Internetu, zdjęcia satelitarne, a choćby nagrania audio.

Po zebraniu danych, Gotham wykorzystuje techniki oczyszczania, aby usunąć niepotrzebne lub nieaktualne informacje. Proces ten umożliwia także „normalizację” danych, aby były one w jednolitym formacie i łatwiejsze do analizy.

Następnie program stosuje zaawansowane algorytmy, które pomagają użytkownikom łączyć różne zestawy danych w celu odkrywania korelacji. Na przykład, jeżeli system wykryje, iż pewne osoby mają wspólne kontakty, lokalizacje lub są związane z podobnymi wydarzeniami, może automatycznie zaprezentować te powiązania.

Jedną z charakterystycznych funkcji Gotham jest w tym tworzenie wizualnych map połączeń między różnymi obiektami (np. osobami, miejscami, wydarzeniami). Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo dostrzec, jak konkretne jednostki są powiązane w sieci relacji. To szczególnie przydatne w śledztwach, gdzie np. funkcjonariusze próbują zidentyfikować organizacje przestępcze lub siatki terrorystyczne.

Palantir łączy więc w sobie zarówno AI jak i militaria. Trudno dziś o lepsze kombo do wzrostów. Oprócz tego system stosuje algorytmy uczenia maszynowego do analizy danych historycznych i generowania prognoz. Dzięki analizie przeszłych zachowań lub wzorców jest w stanie sugerować potencjalne przyszłe zdarzenia.

Dla mnie na dziś jednak za drogo

No sami widzicie, iż potencjał dla sztucznej inteligencji w tym biznesie jest wręcz nieograniczony. choćby bez hype na sztuczną inteligencję Palantir to naprawdę świetna firma i niesamowity produkt. Przychody rosną z kwartału na kwartał, a do tego rośnie ich dynamika. Spółka przekroczyła granicę rentowności netto i zaczęła księgować zyski i stale poprawia swoją marżę. Na przestrzeni ostatnich 4 kwartałów marża operacyjna firmy podwoiła się z 7% do prawie 16%.

Mamy tu mieszankę perspektywicznej branży, która do tego jest teraz modna, mamy stabilny, a zarazem dynamiczny wzrost przychodów, a firma udowodniła, iż potrafi działać w modelu growth i zaczęła księgować zyski. Wszystko to brzmi fantastycznie, ale niestety nie uzasadnia wzrostu ceny akcji o prawie 400% tylko w tym roku.

Spójrzmy chociażby na wskaźnik EV/Sales na przestrzeni tego roku. W styczniu spółka była notowana po wartości tego wskaźnika na poziomie 15/16. Dziś jest to prawie 70. Wniosek z tego jest taki, iż pomimo poprawy wyników finansowych większość wzrostu ceny akcji inwestorzy zawdzięczają wzrostowi wyceny! Dla porównania spółka nigdy jeszcze nie była notowana tak drogo. choćby w szczycie hossy covidowej z 2021 roku EV/Sales osiągał wartość około 60. Dlatego też po przekroczeniu pewnego progu Palantir wypadł z mojego portfela, ale nie wykluczam, iż jak wycena firmy się unormuje, to z powrotem do niego trafi.

Rok sztucznej inteligencji na giełdzie

Za nami naprawdę interesujący rok na rynku i jak nietrudno zauważyć, sztuczna inteligencja na dobre zapanowała nad giełdą. Jej macki są częściowo albo w całości obecne w 4 z 5 najlepszych spółek z S&P 500 w 2024 roku.

Analiza danych, projektowanie układów scalonych, energetyka czy choćby sektor bezpieczeństwa publicznego. Wszystkie te firmy zawdzięczają swój wynik w mniejszym lub większym stopniu właśnie rozwojowi sztucznej inteligencji.

Czy jednak te same spółki mają szansę na pojawienie się w analogicznym zestawieniu za rok? Nvidia dała radę i w 2023 i w 2024. To jednak wyjątek. Szanse na to, iż jakaś spółka dwa lata z rzędu znajduje się na liście top 5 jest niewielka. Dlatego też dajcie swoje typy na 2025 rok w komentarzach. Mieliście tegorocznych zwycięzców w swoich portfelach? Ile udało wam się na nich zarobić? Dajcie znać!


Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj w złoto już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału