Najlepsze Jednorożce w Polsce – TechRound

biegowelove.pl 2 miesięcy temu

Polska jest nie tylko domem dla jednej z największych gospodarek w Europie Wschodniej, ale także jednej z gospodarek odnoszących największe sukcesy pod względem produktu krajowego brutto (PKB) na świecie.

Faktycznie według Indeksu Złożoności Gospodarczej 2023 polska gospodarka zajmuje 21. miejsce na świecie, a jej największymi sektorami są usługi, przemysł i rolnictwo, odpowiadające odpowiednio 62,3%, 34,2% i 3,5% PKB.

Ale polska gospodarka nie tylko odnosi sukcesy na tle reszty kontynentu i świata, ale ma także prężnie rozwijającą się scenę startupową. Polska położona jest w sercu Europy, na idealnym skrzyżowaniu Wschodu i Zachodu.

Kraj otoczony jest siedmioma innymi krajami, a stając się centrum biznesu i innowacji w ogóle, Polska odgrywa istotną rolę w krajobrazie gospodarczym Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

Nic więc dziwnego, iż stworzył zdrowy ekosystem startupowy, w rzeczywistości jeden z najlepszych w Europie Wschodniej. Z ponad 3000 startupów w całym kraju i rosnącą liczbą firm venture capital, Polska plasuje się na 33. miejscu wśród najlepszych ekosystemów startupowych na świecie.

Czy Polska to dobra lokalizacja dla startupów?

Na to, iż Polska stała się doskonałą lokalizacją dla aspirujących przedsiębiorców i start-upów, składa się wiele czynników, a jednym z nich jest fakt, iż gospodarka kraju przeżywa ogromny wzrost.

W rzeczywistości w latach 2012–2022 Polska odnotowała stopę wzrostu na poziomie 3,7% w porównaniu do średnio 2,5% w pozostałej części Europy Wschodniej. Warszawa to w tej chwili największe miasto w kraju i istotny węzeł technologiczny.

Oto kilka najważniejszych czynników, które sprawiają, iż Polska jest idealną lokalizacją dla startupów:

  • Kraj ma rosnącą pulę talentów w branży technologicznej, w której pracuje wielu wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinach IT, inżynierii i nie tylko. Polskie uczelnie wykształciły tysiące wysoko wykwalifikowanych absolwentów, zwłaszcza w dziedzinach nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki.
  • Duże miasta, w tym Warszawa, Wrocław i Kraków, stały się ważnymi hubami startupowymi, oferującymi przedsiębiorcom sieć inkubatorów, akceleratorów, przestrzeni coworkingowych i dużych społeczności technologicznych. Krajowa społeczność przedsiębiorców, inwestorów i mentorów aktywnie przyczynia się do pionierskiego rozwoju ekosystemu startupów.
  • Koszty operacyjne są w Polsce dość niskie, zwłaszcza w porównaniu do części Europy Zachodniej. Obejmuje to koszty powierzchni biurowej i ogólnej wiedzy specjalistycznej, co ułatwia założenie startupu. Co więcej, siła robocza jest bardzo tania, a jednocześnie wysokiej jakości.
  • Polska jest częścią Unii Europejskiej (UE) i ogólnie cieszy się łatwym i wygodnym dostępem do rynków europejskich.
  • Kraj posiada dość zaawansowaną i solidną infrastrukturę cyfrową, obejmującą zaawansowane sieci komórkowe i bardzo szybki internet. Pomaga to start-upom w zakresie skalowalności i ogólnej działalności.
  • Polski rząd oferuje różnorodne programy finansowania i grantów dla startupów. Obejmuje to ulgi podatkowe, wsparcie innowacji oraz zachęty do badań i rozwoju. Kraj korzysta także z Funduszy Strukturalnych UE, których celem jest wspieranie technologii, innowacji i przedsiębiorczości oraz zapewnianie start-upom dostępu do europejskich zasobów finansowych.
  • Klimat inwestycyjny w Polsce znacząco się poprawił w ostatnich latach, gdyż lokalni i międzynarodowi inwestorzy zaczęli dostrzegać potencjał polskich startupów.
  • Polskie ramy prawne ułatwiają przedsiębiorcom zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w porównaniu z innymi krajami. Przepisy obowiązujące w tym kraju zapewniają również ochronę własności intelektualnej, dzięki czemu jest to bezpieczniejsze środowisko dla innowatorów technologicznych i start-upów.

Nosorożec w Polsce

Według stanu na październik 2024 r. w Polsce działa tylko jedna firma, która osiągnęła status jednorożca – prywatna firma warta co najmniej 1 miliard dolarów.

Dokument Planner

DocPlanner z siedzibą w Warszawie jest jedyną firmą w kraju, której wycena we wrześniu 2021 r. osiągnęła 1 miliard dolarów. Osiągnięcie tego kamienia milowego zajęło około dziewięciu lat pracy i łącznie 141 milionów dolarów kapitału wysokiego ryzyka, z Hermes GPE i Kreos Capital wśród głównych inwestorów firmy.

Założona w 2012 r. firma DocPlanner, założona przez Lucę Boccione i Logana Samolovsky’ego, obsługuje internetową platformę rezerwacji dla sektora opieki zdrowotnej.

DocPlanner umożliwia użytkownikom planowanie wizyt lekarskich za pośrednictwem platform internetowych. Pacjenci mają dostęp do bazy wszystkich wymienionych specjalistów, skąd mogą umówić się na wizytę zgodnie z kalendarzem lekarzy.

Oprócz zapewnienia pacjentom skutecznego sposobu rezerwacji wizyt lekarskich, platforma pomaga także lekarzom zarządzać swoimi pacjentami i ogólnie kalendarzem.

Idź do oryginalnego materiału