Jeżeli weźmiemy pod uwagę ostatnią dekadę, to chyba nie uda się znaleźć bardziej skutecznego alokatora kapitału niż Mark Leonard. Jego spółka, a w sumie poniekąd fundusz private equity – Constellation Software dał zarobić swoim akcjonariuszom średnio 34% rocznie! Rezultat, tylko nieco gorszy od legendarnych Braci Chandler. W jaki sposób Mark Leonard stał się jednym z najlepszych inwestorów świata i czym zajmuje się notowany na kanadyjskiej giełdzie Constellation Software?
Kurs akcji Constellation Software
Dlaczego Mark Leonard założył Constellation?
Mark Leonard zaczynał w Ventures West, kanadyjskiej firmie venture capital. Nie poszło jednak zbyt dobrze. Kultura panująca w firmie nie pozwalała na osiągnięcie długotrwałego sukcesu. Przyszłego założyciela Constellation szczególnie irytował fakt, iż Ventures West koncentrowała się na przejmowaniu spółek działających na dużych rynkach docelowych. Widział, iż jest wiele firm działających w niszowych sektorach, które są świetnymi biznesami, które byłyby znacznie lepszą inwestycją.
W końcu odszedł i zebrał 25 milionów dolarów kanadyjskich od swoich starych kolegów z venture capital, a głównie z Ontario Municipal Employees Retirement System (OMERS), funduszu emerytalnego, w którym pracował przyjaciel ze szkoły biznesu. Koledzy zrobili interes życia, dzisiaj ich udziały są warte 2000 razy tyle.
W jaki sposób działa Constellation Software?
Sposobem funkcjonowania Constellation Software przypomina trochę model działania polskiego Playway. W praktyce jest to w zasadzie fundusz private equity, który zarabia na inwestowaniu w małe nienotowane spółki. Constellation skupia się przy tym na firmach programistycznych. Nacisk kładziony jest na nisze, które są zbyt małe, aby duzi gracze mogli się nimi przejmować i gdzie oprogramowanie jest krytyczną częścią biznesu. Jest to na przykład dedykowane oprogramowanie dla sieci taksówkarskich, szkoły czy szpitala (większość przychodów pochodzi z sektora publicznego).
Od 1995 roku przejęto setki firm, o średniej wartości od 2 do 20 milionów dolarów. Constellation jest właścicielem „wieczystym” i dąży do posiadania spółek zależnych przez bardzo długi czas. Firmy są prowadzone jednak niezależnie od siebie, a menedżerowie rekrutowani w 100% wewnętrznie.
Dobra kadra zarządzająca jest tu na wagę złota. Mark zdaje sobie z tego sprawę i swoich dyrektorów wynagradza bardzo sowicie. Znaczną część ich pensji stanowią zresztą akcje Constellation. w tej chwili prawie 1000 różnych pracowników spółki jest milionerami.
Jakie firmy przejmuje Mark Leonard ?
Firmy, które przejmują, są małe i regionalne. Zaletą małych adresowalnych rynków jest to, iż konkurencja jest zwykle ograniczona do innych małych deweloperów. Microsoft, Google lub jakiś duży podmiot wspierany przez VC nie zamierzają zawracać sobie głowy próbami zdobycia udziału w rynku, który generuje tylko hipotetyczne 300 milionów dolarów przychodów rocznie. W rezultacie konkurencja zwykle pochodzi od mniejszych, mniej wyrafinowanych i bardziej ograniczonych gotówkowo firm programistycznych.
Przejmowane przedsiębiorstwa praktycznie zawsze muszą być jednak rentowne, z dobrą historią generowania przychodów i wyniku netto. Standardem jest wymóg zysku operacyjnego przejmowanej firmy, przekraczający milion dolarów. Do tego dynamika wzrostu przychodów za ostatnie 5 lat musi minimum przekraczać 20% rocznie.
Przejęcia wcale nie są wrogie. Zwykle dzieje się tak, gdy firmy zgłaszają się na ochotnika do przejęcia, ponieważ albo ich założyciel i właściciel chce przejść na emeryturę, albo chcą skorzystać ze wsparcia i know-how, które Constellation oferuje swojej działalności. Po przejęciu pozostawia się je w spokoju i pozwala robić to co robiły dotychczas.
Constellation działa poprzez sześć głównych spółek-córek, które następnie w niektórych przypadkach posiadają kolejne firmy, które przejmują małe firmy na całym świecie. w tej chwili struktura spółki jest bardzo mocno rozbudowana i sieć spółek zależnych osiąga liczbę prawie 1000.
Struktura firmy Constellation Software
Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.
DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach
Jak Constellation ocenia inwestycje?
Do oceny perspektyw inwestycyjnych Constellation stosuje metodę First Chicago, czyli podejście oparte na czterech niezależnych scenariuszach (zwycięzca, umiarkowany zwycięzca, przegrany, bankrut). Przepływy pieniężne w każdym z czterech scenariuszy ważone są prawdopodobieństwem. Pozwala to na zastosowanie jednej wymaganej stopy procentowej dla wszystkich perspektyw inwestycyjnych, choćby jeżeli inwestycje mają bardzo różne profile ryzyka. Mają oni do dyspozycji niezawodne stopy bazowe po setkach poprzednich przejęć.
W tej chwili już adekwatnie co roku Mark Leonard i jego firma przejmują ponad setkę kolejnych firm. W 2022 przejęto 134 nowych firm programistycznych. Transakcji dokonuje się najczęściej za 5 milionów dolarów, chociaż wartość największej w 2022 roku przekroczyła 500 milionów dolarów. Mark Leonard bardzo uważa, żeby nie przepłacać. Standardem jest kupno firmy na mnożniku EV/Sales = 1.
Mnożnik EV/Sales po jakim Constellation Software przejmuje firmy
Jak widać poniżej mocno wzrosła liczba nowo przejmowanych spółek. W 2005 roku Constellation Software przejmowało zaledwie 12 rocznie. Tak mocna dynamika wzrostu jest z czymś naturalnym i wynika z faktu, iż firma Leonarda jest już zwyczajnie bardzo duża i żeby utrzymać tempo wzrostu, musi zwiększać liczbę przejęć.
Statystyki nowo przejmowanych firm – strategia jakiej jest wierny Mark Leonard
Sukces inwestycyjny firmy jest oszałamiający. Prawdziwa maszyna do tworzenia wielkiego holdingu. Spółka notowana jest na rynku w Toronto pod tickerem CSU i chociaż może wydawać się droga, to nie wygląda jakby miała zwalniać tempa.
Do zarobienia,
Karol Badowski