Najlepszy podcast dla inwestora. Czego warto słuchać?

1 rok temu

Najlepszy podcast biznesowy, finansowy lub inwestycyjny? Są takie, których słucham praktycznie każdego tygodnia i które mocno pomagają mi mocno poszerzyć inwestycyjne horyzonty. Szkoda iż mamy tak mało podobnych treści po polsku. Może czas to zmienić? Myślę od pewnego czasu o tym, żeby uruchomić interesujący podcast rynkowy. Daj znać w komentarzach, czy to dobry pomysł i czy chciałbyś czegoś takiego słuchać. Dopóki jednak jeszcze go nie ma, to poniżej znajdziesz pięć podcastów, które regularnie słucham. Będzie to dobre uzupełnienie do listy książek, które powinien przeczytać każdy inwestor.

Tak, każdy z nich jest po angielsku. Nie znaczy to, iż nie ma żadnych dobrych polskich podcastów do słuchania, z których inwestor może wynieść coś dla siebie. Te jednak zostawiam na osobny wpis. Tym razem w zestawieniu patrzymy na najlepszy podcast zagraniczny.

Najlepsze podcasty dla inwestora. TOP 5! [Merytorycznie o Giełdzie]

Załóż konto w XTB i odbierz darmową akcję o wartości powyżej 100 zł. Zakładając konto dzięki linka: https://link-pso.xtb.com/pso/yV2zn zarówno wspierasz nasz portal oraz możesz zyskać akcję o wartości ponad 100 zł!

All in – najlepszy podcast o rynku ogółem

Wspaniałe odkrycie sprzed kilku miesięcy. Czterech multimilionerów, a w tym dwóch miliarderów z USA dzieli się swoimi przemyśleniami na różne tematy biznesowe, gospodarcze, czy geopolityczne. Całość dostępna zarówno na Spotify, jak i YouTube. Pomimo tego, iż połowa odcinków nie wniesie do twojego życia nic nowego, to dla pozostałych 50% warto będzie poświęcić ten dodatkowy czas.

Każdy z prowadzących dorobił się fortuny i ma gigantyczną wiedzę w wybranych specjalizacjach. Wśród tej czwórki znajdziemy byłego wysoko postawionego dyrektora Facebooka, współtwórcę PayPala, czy założyciela pierwszego w historii startupu technologicznego z branży rolniczej wykupionego za miliard dolarów.

Panowie dyskutują na przeróżne tematy raz w tygodniu. Odcinek trwa średnio po około 90 minut. Zwłaszcza rozkręcają się przy tematach technologicznych. dla wszystkich, kto inwestuje w zagraniczne spółki technologiczne, to obowiązkowe 90 minut tygodniowo do przesłuchania. Nieoczywiste hipotezy, które mogą wysuwać tylko osoby znające tę branżę od podszewki, a praktycznie każdy z nich jest taką osobę.

We Study Billionaires – świetne wywiady

Świetny podcast dla wszystkich, kto chce lepiej zgłębić sylwetki, podejście i strategie inwestycyjne najlepszych inwestorów w historii. Nie ma takiej rzeczy, którą w inwestowaniu trzeba by wymyślać na nowo. Inwestycyjny świat ma już wystarczająco długą historię, żeby wystarczająco dużo ludzi zdążyło popełnić już wystarczająco dużo błędów. Skoro więc o wiele lepiej jest uczyć się na błędach cudzych, niż swoich (a na pewno taniej), to dobrze te przeróżne inwestycyjne podejścia poznać.

To jednak nie wszystko, co da się z tego podcastu wynieść. Prowadzący są też naprawdę niezłymi rozmówcami, co dobrze widać przy okazji wywiadów prowadzonych z innymi. Pytania są wnikliwe i na tyle przemyślane, iż gość zawsze ma okazję podzielić się swoją wiedzą.

Ostatnio w We Study Billionaires zaczęły pojawiać się okresowe odcinki o Bitcoinie, ale te szczerze mówiąc, polecam omijać, bo sprawiają wrażenie jakby ciągle były o tym samym. Lepiej ten czas zaoszczędzić i przenieść na kolejny podcast..

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

My First Million – masa pomysłów biznesowych

Odkryty przeze mnie całkiem niedawno naprawdę świetny podcast, gdzie dwójka prowadzących. Również technologicznych milionerów w luźnej formule dyskutuje o przeróżnych przedsiębiorstwach i modelach biznesowych, które pozwoliły na dorobienie się tytułowego pierwszego miliona.

Ten podcast nie podpowie Ci, w co zainwestować ani która spółka jest dobra. Bardzo poszerzy jednak horyzonty biznesowe, a to pozwala lepiej i szybciej zrozumieć potencjalne przewagi i zagrożenia, jakie mogą czekać na spółki, w które planujesz zainwestować.

Panowie często dyskutują też o obecnych w USA nowych pojawiających się trendach, które zyskują tam popularność, a jak wiemy większość z takich trendów prędzej czy później w sporym stopniu trafia również do nas.

Możesz więc wykorzystać również My First Million do szukania ciekawych inspiracji biznesowych, a całości po prostu dobrze się słucha. Jedyny element, który może przeszkadzać? Prowadzący są na tyle dobrymi kumplami, iż często potrafią uciekać w dygresje, które zabierają im trochę czasu. Wątek główny zawsze w końcu powraca, ale niektórych może to męczyć.

Animal Spirits – rynkowa bieżączka

Najbardziej rynkowy z dotychczasowych podcastów. Dwójka prowadzących swoje indywidualne blogi inwestycyjne łączy siły we wspólnej rozmowie raz w tygodniu. Sporo wymiany przemyśleń o obecnej sytuacji na rynkach akcji, obligacji, czy krypto.

Bardzo dużo danych i własnych analiz. To czy ktoś zgada się z prezentowanymi tam poglądami, pozostawiam do indywidualnej decyzji. Z danymi i informacjami jednak nie ma się jak nie zgadzać, a tych tam nie brakuje.

Jeśli ktoś szuka sposobu, żeby być na bieżąco i musi wybrać podcast, to Animal Spirits się do tego nadaje. Czego brakuje? Prowadzący są bardzo często zgodni ze sobą. To nie jest miejsce na poznanie sprzecznych opinii i wyrobienie sobie własnego zdania słuchając spierających się osób. Nie zdziw się więc, iż w wielu odcinkach będziesz słyszał jeden front i argumenty za nim. Tak, czy inaczej jednak przekazane dane i informacje dalej będą obiektywne. Po prostu ich interpretacja będzie zbyt subiektywna.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

Business Wars – najlepszy podcast do historii biznesowych

Dobry inwestor powinien przede wszystkim dobrze rozumieć potencjał wynikający z konkretnego modelu biznesowego. Wszystko, co dzieje się w spółce jest konsekwencją przyjętego modelu biznesowego oraz tego, kto tą spółką zarządza. To dwa najważniejsze elementy. Wszystko poza nimi to tylko realizacja, która przekłada się na przychody i zyski.

Jeśli jednak model biznesowy jest dobry i zarządzający spółką ludzie są dobrzy, to efekty w postaci przychodów i zysków pojawią się same, a za nimi przyjdą wzrosty w notowaniach. Historia pełna jest firm, które osiągnęły ponadprzeciętne sukcesy. Każda z tych firm musiała w pewnym momencie swojego istnienia walczyć z konkurencją. Czasem wciąż walczy.

Jak Netflix walczył z HBO? Co różni biznesowo Adidasa od Nike? Dlaczego Marvel osiągnął większy sukces niż DC? Jak Monster kopiował Red Bulla i robił to lepiej? Masa znanych Ci spółek i ich historii zamknięta jest w odcinkach Business Wars. Każda z tych historii poza tym, iż interesująca potrafi naprawdę solidnie poszerzyć horyzonty tego, jak myśleć o biznesie i na co zwracać uwagę w spółkach, w które faktycznie później na rynku inwestujemy.

Załóż konto w XTB i odbierz darmową akcję o wartości powyżej 100 zł. Zakładając konto dzięki linka: https://link-pso.xtb.com/pso/yV2zn zarówno wspierasz nasz portal oraz możesz zyskać akcję o wartości ponad 100 zł!

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
83
5
Idź do oryginalnego materiału