Najpierw Mt.Gox, a teraz Niemcy przenoszą na giełdy olbrzymie ilości Bitcoina. Masowa sprzedaż?

6 miesięcy temu

Rząd Niemiec prawdopodobnie podjął decyzję o sprzedaży 900 Bitcoinów wartych ponad 50 mln USD. Według danych Arkham Intelligence zdeponował po 200 BTC na giełdach Kraken i Coinbase (po 24 mln USD)… Aż 500 BTC, warte ok. 30 milionów dolarów przesłano na anonimowy adres 139Po. Poprzednio zdeponował na nim 900 BTC. Oznaczony przez niemiecki rząd portfel posiada BTC warte ponad 2,8 miliarda dolarów i potencjalna ich wyprzedaż mogłaby zwiększyć spadkową presję i obniżyć cenę BTC poniżej kluczowego psychologicznego poziomu 60 000 USD.

Co prawda nie jest jasne, czy zostaną sprzedane, ale rynek jest pełen obaw, po wczorajszym oświadczeniu z Mt. Gox. Wspomniane przelewy pochodziły z portfela połączonego z niemieckim Federalnym Urzędem Policji Kryminalnej. W 2013 r. urząd przejął prawie 50 000 Bitcoinów ze strony internetowej zajmującej się piractwem. Arkham Intelligence pokazało, iż transfery nastąpiły po poprzednich 'niemieckich’ transzach 195 milionów dolarów w Bitcoinach, które trafiły na giełdy w dniach 19 i 20 czerwca. Łącznie ponad 425 milionów dolarów (6500 BTC) zostało przeniesionych w ciągu ostatniego tygodnia.

Na portfelu BTC kontrolowanym przez niemiecki rząd znajduje się ponad 46 tys. Bitcoinów. Źródło: Arkham Intelligence

W ujęciu miesięcznym Bitcoin traci ok. 10%, a do wyrównania minimów z kwietnia brakuje mu kolejne ok. 9%. Wskaźnik względnej siły (Relative Strength Index), znany jako RSI wskazał poziom wyprzedania pierwszy raz od 10 miesięcy. Ale apetyt na króla kryptowalut pozostaje słaby. W ostatniej fali spadkowej likwidacje pozycji długich wyniosły ponad 136 mln dolarów, dla samego Bitcoina… Oraz ponad 256 mln dolarów dla całego rynku crypto. Inwestorzy 'poparzyli się’ i patrzą teraz z boku. Wskaźnik RSI poniżej 30 punktów oznacza poziomy wyprzedania… Ale część analityków w tym Willyy Woo pozostaje sceptyczna i wciąż uważa, iż BTC czeka kolejna fala spadków, w następnych tygodniach.

Wykres cenowy Bitcoina od sierpnia 2023 roku oraz wskaźnik RSI (fioletowy). Źródło: Cointelegraph

Szansa w … Lipcu?

Choć statystycznie poprzednie okresy letnie dla kryptowalut bywały słabe, niektórzy twierdzą, iż lipiec może przynieść zmiany. Jako miesiąc rozpoczynający nowy kwartał, przyniesie nowe ruchy instytucji i wielu funduszy, które mogą preferować BTC jako 'przecenione’ aktywo, gotowe aby 'hedgować’ spadek rentowności. w miarę zbliżania się jesieni. Statystycznie dwa pierwsze tygodnie lipca to najlepszy w roku okres dla S&P 500 (na podstawie danych zbieranych od 1928 roku). Być może przełoży się to na apetyt w funduszach ETF, które potencjalnie mogą zacząć notować wtedy ponowne, dodatnie napływy. Obniżki stóp w Stanach są niemal pewne, ale główna niepewność rynku dotyczy września. Im słabsze dane i im niższa inflacja w USA (uwaga na PCE w piątek), tym wyższe szanse na zainteresowanie Bitcoinem. Analiza z CryptoQuant wskazuje, iż tym razem ruchy akumulacyjne zapoczątkować mogą wieloryby. Pamiętajmy, iż od początku lipca BTC sprzedawać może także Mt.Gox – czy napływy do ETF-ów zamortyzują presję?

Idź do oryginalnego materiału