Financial Times co roku przygotowuje ranking najszybciej rozwijających się spółek z Europy. FT1000 to wspólna inicjatywa dziennika Financial Times i serwisu Statista.com, która obejmuje analizę tysięcy europejskich firm. Spośród setek tysięcy przedsiębiorstw, wyłaniany jest tysiąc tych, które rosną najszybciej.
W rankingu znalazło się również całkiem dużo podmiotów z Polski, łącznie jest ich 48, z tego 3 notowane na polskiej giełdzie. Warto sprawdzić czym zajmują się liderzy wzrostu. Może posłużyć to jako wskazówka do szukania ciekawych okazji inwestycyjnych. Najlepiej takich, których szeroki rynek jeszcze nie dostrzegł.
Najszybciej rosnące spółki według najnowszego rankingu FT1000
Trzy najszybciej rosnące firmy z Europy
Ranking FT1000 skupia się na samym wzroście przychodów. Może być zatem tak, iż część z firm nie jest rentowna. Pierwsze 3 miejsca w rankingu przypadły spółkom Tripledot Studios, Marshmallow oraz WeCo.
Tripledot Studios
Przedsiębiorstwo zajmuje się tworzeniem i wydawaniem gier mobilnych typu free-to-play (więcej o modelach biznesowych spółek gamingowych – tutaj). Firma została założona w 2017 roku i ma siedzibę w Londynie w Wielkiej Brytanii. Tripledot Studios skupia się na tworzeniu gier casualowych, które są łatwe do nauki i gry, ale jednocześnie oferują głębię i wyzwania dla graczy.
Ich gry często cechują się kolorową grafiką, angażującymi mechanikami rozgrywki i elementami społecznymi, które zachęcają graczy do współzawodnictwa i współpracy między sobą. Niektóre z najpopularniejszych gier Tripledot Studios to Solitaire, Woodoku i Blackjack. Produkcje można znaleźć w sklepie google play.
Tripledot stawia na samych doświadczonych deweloperów gier. Takich, którzy już wcześniej brali udział w tworzeniu gier. Dzięki ich doświadczeniu produkcja każdego kolejnego tytułu jest coraz szybsza i ma większe szanse na odniesienie komercyjnego sukcesu. Przychody studia między rokiem 2018 a 2021 wzrosły ze 115 tys. euro do aż 83 milionów euro. Genialny rezultat. W tym samym czasie liczba pracowników wzrosła z 18 do 172.
Jedna z gier Tripledot Studios – Woodoku
Marshmallow
Drugie miejsce w rankingu przypadło innowacyjnemu ubezpieczycielowi z Wielkiej Brytanii – firmie Marshmallow. Spółka powstała w roku 2016 i już w 2021 stała się „jednorożcem”, czyli jej wycena przekroczyła miliard dolarów. To jeden z najlepszych wyników w historii. Celem spółki jest oferowanie ubezpieczeń samochodów po konkurencyjnych cenach.
Najważniejszą rzeczą, która pomogła firmie ubezpieczeniowej Marshmallow odnieść sukces, było podejście Kenta-Brahama. Założyciele skoncentrowali się na wykorzystaniu inteligentnych algorytmów i obszernego zestawu danych w celu zapewnienia wsparcia w zakresie ubezpieczeń samochodowych szerokiej gamie różnych klientów. Czyli po prostu dzięki usprawnionej statystyce i uczeniu maszynowemu są w stanie lepiej szacować ryzyko ubezpieczeniowe, a co za tym idzie, zarabiają więcej na każdym kliencie.
Firma ubezpieczeniowa Marshmallow zapewnia ubezpieczenia wyłącznie cyfrowo. Do tego ma jasno zdefiniowaną grupę klientów docelowych. Są nią imigranci, którzy liczą się z każdym groszem i dzięki temu nie mają oporów do korzystania z oferty mało znanej wtedy spółki. Przychody firmy między rokiem 2018 a 2021 rosły w niesamowitym tempie 660% rocznie. W tej chwili ma już ponad 100 tys. klientów i planuje ekspansje kraje europejskie.
WeCo
Trzecią najszybciej rosnącą spółką europejską według rankingu jest WeCo. Firma swoją siedzibę ma we Włoszech i zajmuje się produkcją najwyższej klasy baterii. Na swojej stronie internetowej nie podaje szczegółowych informacji o swoim modelu biznesowym, ale z pewnością można powiedzieć, iż jest beneficjentem coraz szerzej stosowanych paneli słonecznych na dachach domów.
To właśnie w ich akumulatorach jest gromadzona energia słoneczna, która generowana jest przez panele. Dzięki akumulatorom prąd nie jest marnowany i można go wykorzystać później, kiedy zajdzie taka potrzeba. Biznes WeCo rozwija się naprawdę świetnie. Liczby nie kłamią, między rokiem 2018 a 2021 przychody wzrosły z 409 tys. euro do 62 milionów.
Główne zastosowanie komercyjne akumulatorów WeCo
Najszybciej rosnące polskie firmy
Na 1000 firm z rankingu swoje miejsce wywalczyło sobie aż 48 firm z Polski. Trzy pierwsze miejsca wśród rodzimych podmiotów należą do MarDruk Opakowania, Energynat i Pysense. Dwie ostanie firmy korzystają na postępującej transformacji energetycznej.
Najszybciej rosnące polskie firmy według rankingu FT1000
MarDruk Opakowania
MarDruk Opakowania Sp. z o.o. to drukarnia założona w 2012 roku. Początkowo była to tylko firma handlowa pracująca z kawalerki w Andrychowie, zajmująca się głównie dystrybucją czystej folii oraz folii z nadrukami, która wszystkie procesy przygotowania i produkcji opakowań zlecała do podmiotów zewnętrznych. Swoją własną produkcję uruchomiła w 2016 roku, kiedy to rozpoczęła pierwsze samodzielne wydruki na foliach na wynajętej maszynie oraz wynajętej hali w Górkach Wielkich.
W 2019 r. firma rozwinęła się i otworzyła drugi zakład produkcyjny w Andrychowie. Od tamtego czasu rozwój tylko przyśpieszył i w latach 2021 – 2022 spółka wydała na inwestycje ponad 15 milionów złotych. Zakupiono dwie nowe drukarki fleksograficzne, powlekarkę do nakładania lakierów wybiórczych oraz dwie kolejne maszyny do konfekcji folii i papieru.
Obecnie cały zakład produkcyjny firmy znajduje się na 5-cio hektarowej działce przemysłowej, gdzie powierzchnia hal produkcyjnych wynosi ok. 4000m2, a magazyn wysokiego składowania mieści aż 2000 miejsc paletowych. MarDruk Opakowania to najszybciej rosnąca polska firma, której przychody między rokiem 2018 a 2021 urosły o aż 188%.
Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.
DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach
Energynat
Drugie miejsce przypadło Grupie Energynat, która jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się podmiotów branży OZE w Polsce. Dostarcza rocznie ponad 350 MW komponentów do instalacji PV. Dostarcza corocznie ponad 350 MW komponentów do instalacji PV. Grupa posiada spółki zależne. Energynat Trade i Energynat Solutions. Ten pierwszy to bezpośredni importer oraz autoryzowany dystrybutor wysokiej jakości komponentów fotowoltaicznych takich marek jak: SofarSolar, Astronergy, Sunpower.
Energynat Solutions specjalizuje się w projektowaniu i budowie źródeł wytwórczych OZE, w szczególności obiektowych instalacji fotowoltaicznych. Uzupełnieniem oferowanych rozwiązań są szyte na miarę, elastyczne modele zakupu i rozliczania energii, usługi bilansowania nadwyżek wyprodukowanej energii do innych punktów poboru, sprzedaż i odkup zielonego prądu, a także optymalizacja profili zużycia oraz kosztów zakupu energii, przy wykorzystaniu modeli cPPA oraz TGE. Między rokiem 2018 a 2021 przychody Energynat rosły średniorocznie o 176%.
Pysense
Podium zamyka Polska spółka IT – Pysense. Jej misją jest dostarczanie przełomowych rozwiązań IoT (internetu rzeczy), które umożliwią transformację energetyczną opartą na danych i sztucznej inteligencji. Jej zarząd wierzy, iż technologie IoT są kluczem do rozwiązania wyzwań klimatycznych. Spółka daje swoim klientom możliwość efektywnego i optymalnego zarządzania bilansem energetycznym.
Pysense tworzy rozwiązania szyte na miarę. Jej produkty i usługi są dedykowane dla różnych segmentów rynku, takich jak smart energy czy smart home. Jak widać model biznesowy, sprawdza się znakomicie, gdyż przychody między rokiem 2018 a 2021 rosły średniorocznie o 169%.
Inne polskie spółki z zestawienia notowane na giełdzie
W rankingu FT1000 nie brakuje również polskich spółek notowanych na GPW i New Connect. Na 9 miejscu wśród polskich podmiotów znalazł się Columbus, a17 miejsce przypadło firmie Spyrosoft. Opisywaliśmy ją zresztą szerzej w naszej analizie spółki Spyrosoft. W rankingu znalazła się jeszcze spółka Legimi, która jest na 26 miejscu wśród spółek polskich.
Do zarobienia,
Karol Badowski