Mało kto słyszał o takim kraju jak Gujana. w tej chwili jest to jednak jedno z najszybciej rozwijających się państw świata. Gujana ma choćby szanse stać się jednym z bogatszych państw świata. To niewielkie, niespełna milionowe państwo, położone w Ameryce Południowej jest w tej chwili najlepszym miejscem do robienia biznesu, a stolica Georgetown pozostaje wielkim placem budowy. Postęp i rozwój widoczny jest na każdym korku. Co stoi za tak dynamicznym sukcesem?
Położenie Gujany na mapie Ameryki Południowej
Gujana zmienia się w 5 lat
Do niedawna Gujana była bardzo biednym krajem. Znacznie biedniejszym niż Polska. W przeciągu zaledwie 3 lat los mieszkańców zmienił się całkowicie. Dziś PKB Per Capita według Parytetu Siły Nabywczej dla Gujany przekroczył ten Polski.
PKB per capita dla Polski i Gujany
Żeby zrozumieć w pełni skalę sukcesu tego kraju, musimy się cofnąć do początków. Historia Gujany zaczyna się w roku 1966, kiedy to państwo uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii. Gujana jest jedynym państwem Ameryki Południowej z angielskim jako językiem urzędowym.
Po odzyskaniu niepodległości premierem został Forbes Burnham, który zaprowadził w państwie socjalizm. niedługo zradykalizował się jeszcze bardziej i w zasadzie jego rządy można nazwać komunistycznymi. W latach 70 znacjonalizował szereg międzynarodowych korporacji. Po koniec lat 70, aż 80% całej gospodarki Gujany znajdowało się pod kontrolą państwa. Jak dobrze wiadomo z historii, podobne eksperymenty nigdy nie kończyły się dobrze.
Gujana nie była wyjątkiem i tak np. w 1968 roku PKB per capita Gujany był tylko 2 – krotnie mniejszy od tego, jakim dysponowali jej sąsiedzi – Wenezuela i Surinam. Natomiast pod koniec lat 80, różnica wzrosła już do czterokrotności. Może to przez fakt, iż Gujana jeszcze do późnych lat 80 pozostawała krajem komunistycznym, sprawił że złoża ropy zostały odkryte tak późno. W końcu nikt nie będzie robił interesu w kraju, gdzie jeszcze niedawno rząd nacjonalizował firmy.
Polityka rządu Gujany zaczęła się zmieniać na początku lat 90. Sprywatyzowano większość państwowych przedsiębiorstw, a spółkom zagranicznym pozwolono działać. Kraj powoli wstawał z kolan i już w 2010 roku, różnica w zamożności ponownie spadła z 4 do 2 razy. Państwu wciąż wiele brakowało i wydawało się, iż nic tego nie zmieni. Niebawem sytuacja uległa zmianie.
Odkrycie pierwszych złóż ropy w 2015 roku
Historia Gujany zmieniła się wraz z odkryciem pierwszych złóż ropy. Stało się to zadziwiająco późno, dopiero w 2015 roku. Pierwszy kontrakt na wydobycie podpisała firma ExxonMobill. W grudniu 2019 roku rozpoczęło się wydobycie. Produkcja ruszyła z kopyta i do tej pory adekwatnie podwajała się co roku. W roku 2020 ExonnMobill wydobywał z gujańskich złóż 66 tys. baryłek ropy dziennie. Na początku 2023 jest to już 360 tys. baryłek.
Exonn zarabia wielkie pieniądze na kontrakcie z rządem Gujany. Kraj dostaje zaledwie 50% udziału w zyskach. Średnio dla innych państw jest to udział rzędu 75%..
Lokalizacja złóż ropy na wodach Gujany
Złoża Gujany są gigantyczne. W 2025 roku przewiduje się, iż wydobywać się z nich będzie aż 600 tys. baryłek ropy na dzień, a w roku 2035 będzie to już 1,2 miliona baryłek dziennie. Dla porównania całe Chiny wydobywają dziennie 4 miliony baryłek. Można powiedzieć, iż obecne złoża Gujany są największe w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
To właśnie dzięki tym niesamowicie bogatym złożom ropy, PKB Gujany rośnie w rekordowym tempie 30% rocznie! Ciężko będzie to zepsuć, chociaż w przeszłości zdarzały się już takie przypadki. Historia Wenezueli dobrze to pokazuje.
Szacowane dzienne wydobycie ze złóż ropy do roku 2050 w Gujanie
Do zarobienia,
Karol Badowski