Najwięksi krypto oszuści 2022 roku: Sam Bankman-Fried, Do Kwon, Su Zhu i inni

1 rok temu

Rynek kryptowalut zasadniczo stracił wszystkie zyski osiągnięte w całym 2021 roku. Ten ogromny spadek został wywołany głównie przez garstkę oszustów kryptowalutowych w 2022 roku. Mianowicie, byłego prezesa FTX Sama Bankmana-Frieda, Caroline Elison z Alameda Research, Do Kwon z Terra oraz założycieli 3AC.

Sektor kryptowalutowy nieustannie trafia na nagłówki gazet na całym świecie. Była to nowa branża, która w ciągu niespełna 10 lat zdołała osiągnąć prawie 3 biliony dolarów kapitalizacji rynkowej. Ostatnio jednak upadki giełd i oszustwa kryptowalutowe w całym sektorze znacznie zahamowały jej postęp.

Jako iż rok 2022 zbliża się do końca, BeInCrypto prezentuje zestawienie najwięksi krypto oszuści minionych 12 miesięcy.

Najwięksi krypto oszuści w 2022 roku

Najnowszym i najbardziej znanym przykładem tegorocznych oszustw był dramatyczny upadek kryptowalutowej giełdy FTX. Powodem było niewłaściwe zarządzanie funduszami klientów na kwotę miliardów dolarów. Pomimo tego, iż były CEO Sam Bankman-Fried wystosował przeprosiny, pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi na temat nielegalnego wykorzystania funduszy klientów i bliskich relacji giełdy z firmą handlową Alameda Research. Natywny token giełdy, FTT, został również wykorzystany w wątpliwy sposób, aby wprowadzić w błąd inwestorów, klientów i organy regulacyjne.

Wątek na Reddit opisał ten tak zwany “Infinite Money Scheme”, w którym Sam Bankman-Fried i Alameda wykorzystali FTT do przeprowadzenia oszustwa.

Źródło: Reddit

Jak informowało BeInCrypto w dniu 13 grudnia, skompromitowany założyciel upadłej giełdy został aresztowany na Bahamach. Zatrzymanie to było rezultatem współpracy władz Bahamów i USA.

Co poszło nie tak?

Ponad 150 mld USD w ciągu trzech dni, licząc od 9 listopada – tyle straciło na wartości rynkowej 15 największych kryptowalut na świecie. Było to spowodowane giełdą kryptowalut FTX i jej tokenem FTT. W dniu 6 listopada token zaczął gwałtownie spadać, tracąc ponad 80% swojej wartości w ciągu 72 godzin.

Wykres FTT dzięki BeInCrypto

Niegdyś uważana za odporną na rynek niedźwiedzia, upadła giełda FTX wysłała falę uderzeniową w kierunku całej branży kryptowalutowej.

FTX był pomysłem Sama Bankmana-Frieda (powszechnie znanego jako SBF na mediach społecznościowych). Wcześniej został on okrzyknięty zbawcą sektora krypto. Sam Bankman-Fried założył również firmę handlu ilościowego Alameda Research w 2017 roku.

Najwięksi krypto oszuści i niejasne związki

FTX został uruchomiony w 2019 roku jako platforma wymiany, kupowania i sprzedawania kryptowalut. Sam Bankman-Fried był większościowym właścicielem obu firm. Wzbudziło to podejrzenia wśród graczy branżowych, handlowców, inwestorów i interesariuszy, iż może istnieć pewien konflikt interesów dotyczący tego, czy badania są priorytetowe na FTX, czy odwrotnie.

W dniu 2 listopada CoinDesk opublikował raport oparty na wyciekłych danych dotyczących aktywów Alameda Research. Zgodnie z danymi, Alameda twierdziła, iż do końca czerwca 2022 roku będzie miała ponad 14 miliardów dolarów w aktywach, z czego większość składała się z własnych tokenów giełdy: FTT. W tym miejscu CEO Alamedy, Caroline Ellison, próbowała stłumić niepewność i powiedziała, iż finanse firmy są pod kontrolą, a firma jest na dobrej drodze.

Wydaje się jednak, iż rynek tego nie kupił, a traderzy zaczęli wycofywać swoje środki z FTX. Sprawy eskalowały w dniu 6 listopada, kiedy to CEO Binance Changpeng Zhao ogłosił, iż całkowicie pozbywa się FTX wartego setki milionów dolarów, które posiadał w kapitale własnym.

FTX przetworzył transakcje o wartości 4 miliardów dolarów, czyli znacznie więcej niż wynosi jego średni wolumen. Wśród panicznej sprzedaży, zlecenia utknęły, a popyt się spiętrzył.

Źródło: WSJ

Do 7 listopada liczba ta wzrosła do 6 mld USD. Dzień później finanse FTX znalazły się w zapaści. Wtedy do akcji wkroczył Binance i zaoferował kupno firmy. Wydawało się, iż FTX będzie miał sposób na wyjście z problemów z płynnością. Jednak następnego dnia Binance wycofało się z przejęcia po przeprowadzeniu due diligence i przyjrzeniu się finansom firmy.

Upadek Sama Bankmana-Frieda

Wśród powszechnego chaosu FTX była badana przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Departament Sprawiedliwości. niedługo SBF powiedział inwestorom, iż FTX nie może pokryć wypłat. Argumentował, iż zabezpieczenia uległy deprecjacji i nie można ich upłynnić. Zrezygnował ze stanowiska CEO FTX w dniu 11 listopada, a Alameda i FTX następnie złożyły wniosek o upadłość.

Ale to nie było wszystko. niedługo po ogłoszeniu bankructwa firma analityczna Elliptic zwróciła uwagę, iż kryptowaluty o wartości ponad 400 milionów dolarów wydawały się zaginąć. Upadek skłonił inne giełdy do pokazania dowodu swoich rezerw i wezwał do większej przejrzystości w branży.

Na razie FTX jest największym w historii upadkiem w sektorze kryptowalut.

Jest jeszcze jedno oblicze tej historii, które obejmuje rzekomą miłość pomiędzy Samem Bankman-Friedem a Caroline Ellison, byłą szefową Alameda Research. Chociaż nie ma tylu doniesień na temat Ellison, dyrektor generalna siostrzanej firmy była równie winna niewłaściwego zarządzania funduszami klientów. Ostatnie doniesienia i zauważenie Ellison w Nowym Jorku sugerują, iż w chwili publikacji tego tekstu jest ona wolną kobietą.

Alameda używała funduszy klientów FTX do zawierania transakcji. Niezależnie, czy były to pozycje krótkie czy długie, te zabezpieczenia nie pochodziły z jej własnych kieszeni.

Upadłe imperium miało również wielomiliardową lukę między aktywami a pasywami. Pomimo aresztowania SBF, nie pojawił się żaden oficjalny komentarz dotyczący Caroline Ellison. Istnieją jednak spekulacje, iż mogłaby ona zeznawać przeciwko Samowi Bankman-Friedowi w celu uzyskania nietykalności.

Aresztowanie skompromitowanego członka zarządu wzbudziło społeczność na krypto Twitterze. Użytkownicy wyrażają swoje opinie na temat tego, kto może być następny w kolejce do zmierzenia się z podobnymi problemami.

Hey @zhusu @KyleLDavies @stablekwon YOURE NEXT https://t.co/4RmefdnzTj

— AJ Romero (@adotjdott) December 13, 2022

Najwięksi krypto oszuści: Upadek Terra LUNA

Do Kwon jest osobą stojącą za kryzysem stablecoina TerraUSD (UST), który miał miejsce w maju 2022 roku. Upadek wygenerował fale uderzeniowe w branży kryptowalut. UST stracił swój peg do dolara amerykańskiego i pozbawił wsparcia swojego niestabilnego aktywa siostrzanego LUNA. Spadło ono o 99%, tracąc miliardy dolarów kapitalizacji rynkowej w ciągu zaledwie kilku dni.

Spowodowało to, iż około 200 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej zostało bezpowrotnie utracone.

Źrodło: BBC

Biorąc pod uwagę, iż UST był algorytmicznym stablecoinem, który używał serii smart kontraktów, aby utrzymać cenę na poziomie dolara, nie miał miliardów dolarów gotówki lub innych aktywów w rezerwie. W idealnej sytuacji UST byłby zawsze wart jednego dolara, gdyby LUNA miała wartość.

Jak doszło do porażki?

Dalej nastąpiła znaczna wyprzedaż, której towarzyszyły próby wycofania środków przez klientów. Jednak algorytm nie nadążał. W odpowiedzi na sytuację kryzysową, LUNA Foundation Guard została zmuszona do sprzedaży swoich rezerw Bitcoina. Była to próba wstrzyknięcia większej ilości funduszy, aby uratować stablecoina. To z kolei zepchnęło w dół wartość BTC i wpłynęło na cały rynek.

Po upadku Do Kwon zaginął w swoim rodzinnym Singapurze. Władze rządowe wydały choćby nakaz aresztowania Kwona, powołując się na naruszenie przepisów dotyczących rynku kapitałowego. Doprowadziło to do straty 40 miliardów dolarów w środkach inwestorów.

Teraz pojawiły się doniesienia, iż Do Kwon rzekomo przebywa w Serbii. Ministerstwo Sprawiedliwości w Korei Południowej prosi o współpracę w tej sprawie rząd Serbii. Korea Południowa i Serbia nie mają traktatu ekstradycyjnego, ale obie przystąpiły do Europejskiej Konwencji o Ekstradycji.

Kiepski zakład Three Arrows Capital

W czerwcu 2022 roku doszło do upadku Three Arrows Capital (3AC). Fundusz, który w pewnym momencie miał ponad dziesięć miliardów dolarów w AUM, skończył jako zadłużona firma z niespłaconymi wierzycielami. Nie trzeba dodawać, iż założyciele Su Zhu i Kyle Davies zniknęli tuż po upadku.

Źródło: NYMAG

Wszystko zaczęło się od jednego fatalnego zakładu. Była nim Terra LUNA. Jedną z metod, którą Terra chciała wykorzystać do odbuodwania pagu USD była LUNA Foundation Guard. Fundacja zebrała ponad 1 miliard dolarów w Bitcoinie, który został wymieniony na 1 miliard dolarów w LUNA. Wśród osób kupujących LUNA znalazły się takie firmy jak Jump Crypto, Defiance Capital i 3AC.

3AC kupił 10,9 miliona LUNA, które zostały zablokowane ze względu na plany kapitałowe. LUNA kosztowała 3AC 559,6 miliona dolarów. 3AC był wielkim zwolennikiem Terra i ściśle współpracował z LFG, aby zgromadzić więcej Bitcoina. Spirala śmierci UST doprowadziła do załamania wartości LUNA.

Według artykuły Wall Street Journal, Kyle Davies powiedział, iż on i Zhu początkowo poradzili sobie z krachem LUNA. Jednak warunki rynkowe po upadku Terra pogorszyły sytuację. Zbiegło się to z toksycznym środowiskiem makro ekonomicznym i słabym sentymentem kryptowalutowym. 3AC otrzymał wtedy nakaz likwidacji swoich inwestycji kapitałowych i złożył wniosek o upadłość.

Ogólnie rzecz biorąc, te wydarzenia i najwięksi krypto oszuści pomogły sprowadzić ciemne chmury kryptowalutowej zimy w 2022 roku. Tak właśnie ruszamy w 2023 rok.

BeInCrypto Polska - Najwięksi krypto oszuści 2022 roku: Sam Bankman-Fried, Do Kwon, Su Zhu i inni

Idź do oryginalnego materiału