Największe parki magazynowe w Polsce

polskamagazyny.pl 13 godzin temu
Największe parki magazynowe w Polsce Anna czw., 09/19/2024 - 09:45
Osoby
Jakub Kurek

Na koniec II kwartału 2024 r. łączna powierzchnia magazynowo-przemysłowa w Polsce przekroczyła 33,5 mln mkw. Centra logistyczne znajdują się we wszystkich częściach kraju, chociaż ich koncentracja jest zróżnicowana. Jednocześnie tym, co różni dostępne magazyny, jest nie tylko lokalizacja – niektóre kompleksy deklasują inne pod względem powierzchni i kubatury. Dowiedz się, gdzie znajdują się największe centra logistyczne w Polsce.

Rozwój rynku magazynowego w Polsce

O rozwoju rynku magazynowego w Polsce najlepiej świadczą liczby. Przykładowo pod koniec II kwartału 2024 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej były o 9,5 proc. większe niż w analogicznym okresie 2023 r. Jednocześnie najwięksi deweloperzy budujący w Polsce koncentrowali się na sześciu rynkach – to Warszawa wraz z okolicami, Górny i Dolny Śląsk, Polska Centralna, Wielkopolska i Trójmiasto. Pod koniec czerwca 2024 r. na wspomniane obszary przypadało prawie 90 proc. wszystkich prowadzonych inwestycji.

Największe centra logistyczne w Polsce

Jakie jest aktualnie największe centrum logistyczne w Polsce? Lista zmienia się dynamicznie – wiele z już istniejących kompleksów podlega rozbudowie o kolejne budynki. w tej chwili największe pod względem powierzchni parki magazynowe to: Central European Logistics Hub, P3 Błonie, MLP Pruszków II i SEGRO Logistics Park Stryków.

Największe magazyny w Polsce:

1. Central European Logistics Hub – największy magazyn w Polsce

630 000 mkw. – aktualnie właśnie tyle nowoczesnej przestrzeni magazynowej oferuje Central European Logistics Hub (CEL HUB). Dodatkowo Panattoni – jeden z największych deweloperów nieruchomości magazynowych i przemysłowych w Polsce – planuje powiększyć ten park o kolejne ponad 42 tys. mkw. Jednak już dziś Central European Logistics Hub to największe centrum logistyczne w Polsce i Europie. Inwestycja została zrealizowana w Łodzi – przy ul. Jędrzejowskiej, w odległości 30 km od skrzyżowania autostrad A1 i A2 (węzeł Łódź Północ), co usprawnia logistykę firm współpracujących z zagranicznymi podmiotami.

Największe centrum logistyczne w Polsce oferuje najemcom zarówno standardowe moduły, jak i magazyny w formule BTS. Dotychczas na powierzchnię magazynową w CEL HUB zdecydowało się wielu najemców, w tym grupa SMYK, Media Expert, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego czy Langowski Logistics.

2. Magazyn MLP Pruszków II – wśród największych hal magazynowych w Polsce

Do największych hal magazynowych w Polsce należy też magazyn MLP Pruszków II oferujący magazyny klasy A certyfikowane w systemie BREEAM. Pod względem liczb inwestycja prezentuje się imponująco – jego docelowa powierzchnia to 420 000 mkw., a istniejąca zabudowa przekracza nieco ponad 336 000 mkw. Atutem jest też lokalizacja – kompleks MLP Pruszków II mieści się na południowy Zachód od Warszawy. Najemcy nie mają problemu z dystrybucją towarów drogą lądową – w pobliżu znajduje się autostrada A2.

Do najemców MLP Pruszków II zaliczają się firmy działające w różnych branżach – to choćby Igepa, Cargo-Partners, Logmaster i Investa. W zależności od potrzeb oferowane powierzchnie magazynowe mogą zostać przystosowane również do lekkiej produkcji.

3.SEGRO Logistics Park Stryków – inwestycje magazynowe w województwie łódzkim

Wiele największych magazynów w Polsce znajduje się w województwie łódzkim – obok wspomnianego już CEL HUB, powstał tutaj również magazyn SEGRO Logistics Park Stryków. Docelowo kompleks może mieć choćby ponad 400 000 mkw. powierzchni magazynowej, logistycznej i produkcyjnej, ale dotychczas grupa SEGRO zrealizowała ok. 320 000 mkw. Z perspektywy potencjalnych najemców najważniejsze jest korzystne położenie – park leży bezpośrednio przy autostradzie A2 (Berlin–Poznań–Warszawa) i zaledwie 6 km od węzła Łódź Północ.

W ramach SEGRO Logistics Park Stryków najemcom oferowane są moduły od 2500 mkw. Każdy nowy projekt, nad którym pracuje grupa SEGRO, zostaje zgłoszony do certyfikacji BREEAM, dzięki czemu obecność w parku pomaga najemcom w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej. Do aktualnych najemców należą m.in. Komfort, Azymut, CAT LC Polska, Valeo Service Eastern Europe, Rittal i Kuchinox.

4. Magazyn P3 Błonie – kompleks magazynowy w pobliżu Warszawy

Kolejny pod względem oferowanej powierzchni magazynowej kompleks zlokalizowany jest w podwarszawskiej miejscowości Błonie – to magazyn P3 Błonie. Do dyspozycji najemców jest łącznie niemal 315 000 mkw. powierzchni magazynowej. Co ciekawe, w ramach parku wynajmujący oferuje kilkanaście budynków, z których pierwszy został oddany do użytku jeszcze w poprzednim wieku (w 1999 r.), z kolei najnowszy w 2022 r. Oferowana powierzchnia może zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb najemcy, w tym również do prowadzenia lekkiej produkcji.

Magazyn P3 Błonie wyróżnia się doskonałą lokalizacją, ponieważ kompleks jest położony w odległości ok. 27 km od Warszawy. Wśród aktualnych najemców znajdują się firmy z wielu branż – to m.in. XBS Logistics, Europapier, Eurocash Gastronomia, czy Triumph.

Największe polskie magazyny – popularne regiony

Jeszcze do niedawna polskie magazyny dominowały w pięciu obszarach Polski – były to Warszawa, Górny i Dolny Śląsk, Polska Centralna i Poznań. Dzięki intensyfikacji działań firm deweloperskich na Pomorzu powstał też szósty rynek nieruchomości komercyjnych – województwo pomorskie. Każdy z tych obszarów zapewnia najemcom nieco inne warunki.

Rynek magazynowy w Polsce – najważniejsze regiony:

Warszawa

Stolica wraz z okalającymi ją terenami to aktualnie największy rynek powierzchni magazynowej. Deweloperzy wciąż odpowiadają na zwiększające się potrzeby przedsiębiorców, o czym doskonale świadczy ich wysoka aktywność. Przykładowo pod koniec II kwartału 2024 r. w budowie było ponad 410 tys. mkw. nowoczesnej i najczęściej certyfikowanej w systemie BREEAM powierzchni. Mimo iż magazyny do wynajęcia w Warszawie należą do najdroższych, to są one wybierane ze względu na położenie. Z perspektywy przedsiębiorstw istotne są też inwestycje magazynowe dedykowane tzw. ostatniej mili.

Górny Śląsk

Od wielu lat wśród firm poszukujących przestrzeni magazynowej dużą popularnością cieszy się Górny Śląsk. Nie jest to przypadek. Niektóre magazyny do wynajęcia na Górnym Śląsku i Zagłębiu posiadają wieloletnie zwolnienia z podatku od nieruchomości, co dla najemców oznacza wymierne korzyści podatkowe. Na korzyść tej części Polski przemawia też gęsta sieć dróg ekspresowych. Potencjał logistyczny Górnego Śląska zwiększa jednocześnie dostępność autostrad, liczne połączenia kolejowe oraz Port Lotniczy w Pyrzowicach.

Polska Centralna

Łódź wraz z terenami sąsiadującymi to kolejny duży rynek magazynowy. Nieprzypadkowo to właśnie tu funkcjonują największe centra logistyczne w Polsce. Centralne położenie sprawia, iż możliwe jest sprawne zaopatrywanie w oferowane towary klientów z różnych części Polski oraz zagranicy. W Łodzi i okolicach znajduje się kilkanaście parków magazynowych przekraczających 100 tys. mkw., w tym dwa z wymienionych powyżej największych parków magazynowych w Polsce, a mianowicie: Central European Logistics HUB oraz Segro Logistics Park Stryków. Warto wymienić też P3 Piotrków, Logistic City Piotrków Trybunalski, EQT Exeter Park Stryków, Hillwood Łódź Górna, Mountpark Stryków czy Logicor Stryków.

Dolny Śląsk

Dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa i możliwość sprawnej dystrybucji towarów do państw Europy Zachodniej – to dwa główne czynniki, które powodują, iż Dolny Śląsk jest jednym z największych rynków magazynowych w Polsce. Najwięksi deweloperzy specjalizujący się w nieruchomościach komercyjnych budują nie tylko w okolicach Wrocławia – nowoczesne magazyny powstają również w Jeleniej Górze, Legnicy i Zgorzelcu. Plusem są także atrakcyjne stawki czynszu – są one niższe niż w Warszawie.

Poznań

Stolica Wielkopolski zapewnia optymalne warunki firmom z wielu branż. Stosunkowo niewielka odległość od granicy z Niemcami, rozbudowana sieć dróg (w tym autostrada A2) oraz nowoczesne inwestycje magazynowe – oto kilka atutów przyciągających do miasta biznes. Niektóre magazyny do wynajęcia w Poznaniu położone są w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, co dla inwestorów oznacza dodatkowe korzyści. Przykładowe parki magazynowe w tej części kraju to choćby: Segro Logistics Park Poznań (Komorniki + Plewiska), P3 Poznań & P3 Poznań II, MLP Poznań West czy Panattoni Park Poznań A2.

Trójmiasto

W ostatnich latach w Trójmieście do użytku oddano wiele nowoczesnych hal magazynowych. Najemcy byli zainteresowani wynajęciem powierzchni – Gdynia i Gdańsk oferują biznesowi unikalne warunki do wzrostu. Obecność portów morskich, lotniska, gęstej sieci dróg oraz dostęp do wykwalifikowanych pracowników to wręcz idealne warunki z perspektywy firm produkcyjnych i logistycznych. Przykładowe magazyny do wynajęcia w Trójmieście to Pomeranian Logistics Centre, Gdańsk Kowale Distribution Centre, CTPark Gdańsk Port, EQT Exeter Gdańsk Airport czy Mapletree Gdańsk-Airport.

Największe hale magazynowe w Polsce – podsumowanie

Rynek magazynowy w Polsce wciąż się rozwija – z roku na rok pojawiają się kolejne inwestycje magazynowe. Z punktu widzenia najemców to dobra wiadomość. Z drugiej strony duży wybór często wcale nie ułatwia znalezienia optymalnej lokalizacji, która zapewni firmie adekwatne warunki. Stąd też nieocenione okazuje się wsparcie doświadczonego i dobrze zorientowanego w rynku nieruchomości magazynowych partnera – jest nim Newmark Polska. o ile potrzebujesz profesjonalnej pomocy, zachęcamy do kontaktu.

20240919
Idź do oryginalnego materiału