Największy niemiecki bank federalny będzie oferował przechowywanie kryptowalut

8 miesięcy temu

W drugiej połowie 2024 roku podmiot, we współpracy z austriacką giełdą kryptowalut Bitpanda, zacznie oferować swoim klientom instytucjonalnym nowe usługi.

– Popyt ze strony naszych klientów korporacyjnych na aktywa cyfrowe rośnie – przyznał w rozmowie z agencją Bloomberg Jürgen Harengel, dyrektor zarządzający bankowości korporacyjnej w Landesbank Baden-Württemberg.

Niemieckie banki nie lekceważą branży krypto

Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) to niemiecki bank komercyjny, którego siedziba znajduje się w Stuttgarcie. Jest jednym z największych banków państwowych w Niemczech. Podmiot świadczy szeroki zakres usług bankowych, takich jak bankowość detaliczna, korporacyjna i inwestycyjna, zarządzanie aktywami, usługi leasingowe, oraz bankowość inwestycyjna. Ponadto bank jest zaangażowany w obsługę klientów instytucjonalnych i korporacyjnych, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Wiadomo już, iż Landesbank Baden-Württemberg wykorzysta w swojej ofercie instytucjonalne rozwiązanie powiernicze firmy Bitpanda Custody. Przedsiębiorstwo jest twórcą platformy przechowywania kryptowalut, które posiada możliwości zdecentralizowanego finansowania (DeFi). Została ona zarejestrowana w brytyjskim urzędzie Financial Conduct Authority.

Współpraca z Bitpandą umożliwi niemieckiemu bankowi korzystanie z platformy aktywów cyfrowych, usług powierniczych i odpowiednich licencji. – W ramach nawiązanej współpracy LBBW wykorzystuje naszą infrastrukturę i usługi „Investment-as-a-Service”, które służą do pozyskiwania i świadczenia usług powierniczych dla kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum i inne aktywa cyfrowe – wyjaśnił Gonzalo Lamas, szef globalnej komunikacji w Bitpanda Custody. – kooperacja ma na celu rozszerzenie oferty aktywów cyfrowych LBBW, zapewniając wysokie bezpieczeństwo i innowacyjne rozwiązania dla klientów korporacyjnych – dodał.

– Oferując przechowywanie aktywów kryptograficznych, pozycjonujemy się z wyraźną wartością dodaną dla naszych klientów korporacyjnych – przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa – powiedziała Stefanie Münz, członek zarządu LBBW odpowiedzialna za finanse, strategię i operacje. – Bitpanda zapewnia niezbędną infrastrukturę techniczną i regulacyjną, aby oferować naszym klientom innowacyjne, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązania w zakresie aktywów cyfrowych – podkreśliła.

Landesbank Baden-Württemberg nie jest jedynym niemieckim bankiem rozważającym wprowadzenie na stałe do swojej oferty usług związanych ze światem kryptowalut. Nad usługami przechowywania aktywów cyfrowych od września 2023 r. intensywnie pracuje również Deutsche Bank. W tym celu wykorzystywane jest doświadczenie pracowników szwajcarskiego startupu kryptograficznego Taurus. Miałby on pomóc w uruchomieniu usług przechowywania kryptowalut oraz tokenizacji.

Z kolei w lutym br. DZ Bank, drugi co do wielkości bank w Niemczech, ogłosił plany uruchomienia pilotażowego handlu kryptowalutami. Miałoby to nastąpić jeszcze w 2024 roku. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż podmiot zaprezentował już swoją platformę służącą do przechowywania cyfrowych aktywów w listopadzie 2023 roku.

Szykując się na MiCA

Nie da się nie zauważyć, iż niemieckie banki już teraz przygotowują się na funkcjonowanie w nowej prawnej rzeczywistości. Będziemy mieli z nią do czynienia wraz z wejściem w życie regulacji Markets in Crypto-Assets (MiCA), co ma nastąpić już w grudniu 2024 r.

– 2024 to rok MiCA, a cała UE będzie miała teraz kompleksowe ramy prawne dla aktywów kryptograficznych, usług związanych z aktywami kryptograficznymi i dostawców usług związanych z aktywami kryptograficznymi (znanych również jako CASP). Giełdy kryptowalut są rodzajem CASP w ramach MiCA i zostaną w pełni uregulowane w grudniu 2024 r. – uważa Vyara Savova, starszy lider ds. polityki w organizacji znanej w branży pod nazwą European Crypto Initiative.

Idź do oryginalnego materiału