Nalot policji na dwie duże giełdy kryptowalut. O co chodzi?

11 miesięcy temu

Opisywana niedawno sprawa południowokoreańskiego prawnika i polityka ma swoje kolejne rozdziały. Kim Nam-kuk, były polityk Partii Demokratycznej Korei Południowej otrzymał kilka poważnych zarzutów w związku ze swoją działalnością na rynku kryptowalut. Sam fakt posiadania kryptowalut, był przez niego ukrywany. Jak informują media, policja właśnie zrobiła nalot na dwie giełdy, na których miał działać Nam-kuk. Chodzi o dwa duże podmioty z branży.

Nalot policji na giełdy kryptowalut

Po tym jak Kim Nam-kuk, polityk oskarżony głównie o wykorzystywanie swojej pozycji i poufnych informacji do handlu kryptowalutami zrezygnował z członkostwa w Partii Demokratycznej, policja gwałtownie zaczęła działać. Niedługo po tym, jak Nam-kuk przekazał tę informacje na swoich mediach społecznościowych, policja zorganizowała nalot na dwie giełdy kryptowalut. Chodzi o Upbit i Bithumb. Istnieją podejrzenia, iż to właśnie na tych giełdach polityk handlował kryptowalutami. Zespół prokuratorów z Prokuratury Południowego Okręgu w Seulu dokonał nalotu na giełdy kryptowalut Upbit i Bithumb, w celu uzyskania zapisów transakcji i innych materiałów. Do podjęcia takich kroków przyczynił się głównie fakt, iż jako polityk, Kim Nam-kuk pracował w komisji, która zajmowała się ustawą, mającą na celu opóźnienie wprowadzenia opodatkowania dochodów z handlu kryptowalutami. Lista zarzutów byłego działacza południowokoreańskiej Partii Demokratycznej jest jednak znacznie dłuższa.

South Korean authorities raid Upbit, Bithumb crypto exchanges after political scandal https://t.co/YXFWnV9MGR

— OODA (@ooda) May 15, 2023

Główne oskarżenia wobec Kim Nam-kuka

Najwięcej kontrowersji wokół polityka wzbudził fakt, iż gdy pracował w komisji parlamentarnej, która zajmowała się ustawą, mającą opóźnić wprowadzenie podatku od handlu kryptowalutami. Jednak to nie wszystko, co zarzuca się Nam-kukowi. Media ujawniły niedawno, iż Nam-kuk posiadał tokeny Wemix o wartości 6 miliardów wonów (4,4 mln USD). Dziwnym zbiegiem okoliczności wycofał je wszystkie z rynku w marcu ubiegłego roku. Czyli tuż przed wprowadzeniem przepisów, które nakazują ujawnienie tożsamości sprzedającego i kupującego kryptowaluty, w każdej transakcji przekraczającej wartość 1 mln wonów. Ponadto ujawniono, iż polityk handlował kryptowalutami w trakcie posiedzeń Zgromadzenia Narodowego. Dodatkowo wyszło na jaw, iż Kim Nam-kuk zatajał posiadanie krypotwalut i zyski z inwestycji kryptowalutowych. W swoich zeznaniach podatkowych nie uwzględniał tych kwestii.

Idź do oryginalnego materiału