Narcyz – ulubiony kwiat wczesnej wiosny

5 miesięcy temu
Zdjęcie: Narcyz - ulubiony kwiat wczesnej wiosny


Jednym z gatunków roślin cebulowych na działkach i w przydomowych ogródkach są narcyzy. – Na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych właśnie teraz zachwycają kwiatami – mówi Edward Galus, prezes Okręgu Świętokrzyskiego.

Jak mówi pasjonat zieleni, narcyzy wytwarzają tylko kilka liści, a na bezlistnych pędach kwitnie jeden lub kilka okazałych kwiatów. Rośliny mają od 15 do 40 centymetrów wysokości.

Narcyzy są często sadzone na działkach. Kwitnące chętnie wkładamy do wazonów. Cebule narcyzów bardzo dobrze nadają się do pędzenia tak, aby mieć ich kwiaty cięte lub do pojemników w okresie zimy.

Kwitnące narcyzy można mieć na rabatach od końca marca do połowy maja. Na działkach dominują przeważnie odmiany w kolorze żółtym z grupy trąbkowej. Warto sięgnąć po inne odmiany dwubarwne, biało- pomarańczowe czy czysto białe, mające po kilka kwiatów na jednym pędzie z grupy Tazetta.

Cebule są wieloletnie, dzielą się przez podział. Na świecie znanych jest 50 gatunków narcyzów. W uprawie zarejestrowanych jest około 8000 odmian. Najpopularniejsze i godne polecenia są:

– z grupy trąbkowych to odmiany: Dutch Master, Mount Hood;

– z grupy wielkoprzykoronkowych: Carlton, Brigh Corsag, Ice Follies i Fortisimo;

– o pełnym przykoronku: Aisha, Manly;

– o rozszczepionym przykoronku odmiany: Orangy, Pretty Yellow;

– z grupy Tazetta: Scarilet Gem, Ziva;

– z grupy poeticus popularna późno kwitnąca Actea;

– z grupy Cyclamineus: bardzo popularna odmiana Tete a Tete – ma duże zastosowanie do przyspieszania kwitnienia w pojemnikach (pędzenie) oraz do nasadzeń w ogródkach skalnych – informuje Edward Galus.

Narcyzy kwitnące na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Kielcach / Fot. Edward Galus – ROD Okręg Świętokrzyski

Jakie warunki trzeba zapewnić narcyzom do uprawy?

Najlepsze stanowisko to takie usytuowane w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych. Narcyzy wymagają gleb próchnicznych, głęboko uprawianych, wilgotnych.

– Należy pamiętać, iż są one wrażliwe na termin sadzenia i cebule narcyzów powinny być posadzone pod koniec sierpnia lub w pierwszej połowie września, aby przed zimą dobrze się ukorzeniły. Głębokość sadzenia to trzykrotna wysokość cebuli, a odległość między nimi jak najgęstsza (aby pomiędzy dwoma posadzonymi zmieściła się trzecia cebula). Przed sadzeniem dobrze jest zasilić miejsce nawozem wieloskładnikowym. Przeprowadza się to także dwukrotnie wiosną, a w razie suszy rośliny podlewamy – radzi Edward Galus.

Jak dodaje nasz ekspert, należy usuwać przekwitłe kwiatostany, aby nie dopuścić do wytwarzania nasienników, co znacznie osłabia wzrost cebul. Cebul narcyzów nie musimy wykopywać corocznie, wystarczy zrobić to co 2-3 lata. Wykopujemy je pod koniec czerwca, ale nie później niż do pierwszej dekady lipca, ponieważ okres ich spoczynku jest krótki i niewykopane powtórnie się ukorzeniają. Do czasu sadzenia, po przesuszeniu, oczyszczeniu i podziale, cebule przechowujemy w przewiewnym, ocienionym pomieszczeniu w temperaturze 17- 20 stopni. W trakcie czyszczenia nie usuwamy korzeni przy cebulach. o ile zbyt późno wysadziliśmy cebule narcyzów lub zima jest mroźna i bezśnieżna, to miejsce zabezpieczamy stroiszem z roślin iglastych, 3-5 centymetrów agrowłókniną.





Idź do oryginalnego materiału