W zeszłym roku Polska była jednym z niewielu krajów, które uniknęły spadków cen nieruchomości.
W przeciwieństwie do Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, gdzie ceny biurowców i mieszkań obniżyły się o 10-20 proc., w Polsce obserwowaliśmy kolejny rok stabilnego wzrostu cen.
Pozytywny wpływ polskiej gospodarki
Na wspomnianą sytuację wpływ miały: relatywnie dobra kondycja polskiej gospodarki, wzrost realnych wynagrodzeń, wsparcie budżetowe w postaci transferów socjalnych oraz program preferencyjnych kredytów, który dla wielu potencjalnych nabywców złagodził skutki wysokich stóp procentowych. Z kolei Program „Bezpieczny Kredyt 2%” udostępnił mieszkania tym, którzy normalnie nie mogliby sobie na nie pozwolić.
W 2024 roku planowany jest kolejny program preferencyjnych kredytów pod nazwą „Pierwsze Mieszkanie”. Ma on wejść w życie najwcześniej w drugiej połowie roku.
Z najnowszego raportu opublikowanego przez międzynarodową firmę doradczą CBRE wynika, iż Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem atrakcyjności na europejskim rynku nieruchomości, a Warszawa plasuje się w czołowej dziesiątce miast przyciągających międzynarodowych inwestorów zainteresowanych lokowaniem kapitału w nieruchomości. Ankieta na ten temat została przeprowadzona wśród prawie 900 ekspertów z różnych sektorów inwestycyjnych, w tym funduszy nieruchomościowych, funduszy private equity, wielkich inwestorów prywatnych, firm ubezpieczeniowych oraz banków. Dodajmy, iż w poprzednim rankingu Polska zajęła piąte miejsce.
Ankietowani przez CBRE inwestorzy międzynarodowi wskazują na szybki wzrost polskiej gospodarki i jej coraz większe znaczenie w Europie. Jako potencjalne zagrożenia wymieniają jedynie wyższą inflację niż na Zachodzie oraz ryzyko polityczne. Co ciekawe, wśród tych obaw nie wymieniają wojny w Ukrainie.
Z innych międzynarodowych raportów na temat rynku nieruchomości wyłania się krajobraz Polski jako kraju, który posiada atrakcyjne ceny w porównaniu do państw takich jak Dania, Szwecja, Czechy czy Austria. Część inwestorów uważa, iż ta różnica cenowa będzie się zmniejszać w przyszłości.
Warszawa ważnym punktemm na światowej mapie nieruchomości
I tak, analiza firmy Deloitte sugeruje, iż metraż mieszkań w największych polskich miastach jest znacznie tańszy niż w Pradze, Bratysławie czy Budapeszcie, co wskazuje na potencjał wyrównywania się cen. Dziś – według ankietowanych przez CBRE inwestorów z całego świata, co wielu osobom może wydać się zaskakujące – to Warszawa zajmuje ósme miejsce wśród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla inwestycji nieruchomościowych. Mimo iż na czele tego zestawienia znajdują się Londyn, Paryż i Madryt, stolica naszego kraju ustępuje tylko Kopenhadze i Barcelonie.