Tylko w lutym Narodowy Bank Polski dokupił około 29 ton złota. Instytucja konsekwentnie zbliża się do progu jego 20% udziału w aktywach rezerwowych.

Narodowy Bank Polski kontynuuje zakupy złota
Dane udostępniane przez Narodowy Bank Polski przeanalizowali eksperci firmy Tavex. Z analizy wynika, iż w ubiegłym miesiącu NBP dokonał zakupów niemal 29 ton złota. Oznacza to, iż jego aktualne zasoby w rezerwach wynoszą już łącznie 480 ton. To w tej chwili ponad 19% całego stanu rezerw. Z tej przyczyny lutowe zakupy mogą być już ostatnią tak dużą transakcją.
„Złoto od zawsze postrzegane jest jako jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji. Nic więc dziwnego, iż w taki właśnie sposób swoje rezerwy budują banki centralne. Historia pokazuje, iż długoterminowo, jego cena rośnie, szczególnie w czasie napięć geopolitycznych, katastrof czy epidemii, co może mieć szczególne znaczenie, mając na uwadze niestabilną sytuację polityczną. Postawienie złota jako filaru strategii zarządzania rezerwami przez Narodowy Bank Polski jest z pewnością przemyślaną decyzją” – podkreśla Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.
Inwestycje Polski w złoto robią wrażenie pod względem wielkości. Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota na koniec 4 kw. 2024 roku wielkość rezerw w tym kruszcu była dziesiątą na świecie. Ich większy stan posiadają jedynie Stany Zjednoczone Ameryki, Niemcy, Włochy, Francja, Chiny, Szwajcaria, Indie, Japonia oraz Holandia.

Przegląd komunikatów bankowych. Przerwy w dostępie do usług

Santander mobile docenione przez internautów. Wygrała w ich głosowaniu w Mobile Trends Awards 2024
Czytaj więcej

Biała lista kont, a działalność gospodarcza. Dlaczego warto założyć konto firmowe?

3 banki, które wybierano jako: najbezpieczniejsze i z najlepszą obsługą

Ulga na start. Czym jest ulga na start ZUS?
