Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa po raz drugi na stanowisko Przewodniczącej wybrał MARIĘ KASZYŃSKĄ. Panią Profesor poprosiliśmy o komentarz na gorąco, pytając o podsumowanie pierwszej kadencji oraz zarysowanie celów, jakie będą wyznaczać działania Związku w najbliższych latach.
Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) jest stowarzyszeniem naukowo-technicznym zrzeszającym inżynierów, techników i studentów zajmujących się problematyką budownictwa. W bieżącym roku PZITB świętuje jubileusz swojego 90-lecia. Mnie przypadł zaszczyt przewodniczenia PZITB w kadencji 2020–2024. Rozpoczynaliśmy kadencję w bardzo trudnym okresie pandemii, musieliśmy ograniczyć kontakty do spotkań zdalnych, przekładać tradycyjne, cykliczne konferencje na inne terminy, tworzyć nowe struktury, komitety, komisje, radę programową czasopism i Fundację PZITB. Szczęśliwie w połowie kadencji powróciliśmy do normalnych działań, przede wszystkim zaś do organizacji naszej prestiżowej inicjatywy Konkursu PZITB „Budowa Roku”, w którym nagradzamy najlepsze zrealizowane w kraju w danym roku inwestycje. Odbyły się też nasze tradycyjne konferencje: Krynicka Konferencja Naukowa, Awarie Budowlane, Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, KONTRA, Warsztat Pracy Rzeczoznawcy Budowlanego, Renowacja Budynków i Modernizacja Obszarów Zabudowanych, Konstrukcje Zespolone i wiele innych. Starałam się budować jak najlepsze relacje z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa i stowarzyszeniami branżowymi, bo tylko razem możemy być prawdziwą reprezentacją naszego środowiska.
Cztery lata gwałtownie minęły i w bieżącym roku odbyły się w PZITB wybory na kadencję 2024–2028. Na zjeździe w Lublinie wyborcy kolejny raz powierzyli mi przewodniczenie stowarzyszeniu. To kolejne niezwykle trudne wyzwanie. Rok wcześniej, przed wyborami w oddziałach, zobowiązałam się do kandydowania na tę funkcję. Nie sądziłam jednak, iż spotka mnie wielki zaszczyt kandydowania na Przewodniczącą Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN na kadencję 2024–2027 i iż te wybory wygram. Od lat intensywnie działałam w strukturach KILiW PAN, będąc członkiem Komitetu, członkiem Prezydium i przez dwie kadencje Przewodniczącą Sekcji Inżynierii Materiałów Budowlanych PAN. Nie mogłam jednak w ostatniej chwili wycofać się ze złożonej obietnicy w PZITB. Zawsze uważałam, iż nauka musi iść w parze z szeroko rozumianym biznesem, bo to zapewnia rozwój kraju. Obie pełnione przeze mnie funkcje dotyczą budownictwa, więc wierzę, iż podejmowane inicjatywy będą się uzupełniać i służyć wszystkim, komu na sercu leży rozwój polskiego budownictwa, kształcenie na uczelniach i działalność naukowa w tym zakresie.
Jakie plany na przyszłość w PZITB? Musimy odbudować struktury młodzieżowe, które w wyniku pandemii trochę się zachwiały. W większości z 28 krajowych oddziałów zmieniły się władze – cieszy mnie fakt, iż wiele młodych osób angażuje się w działalność stowarzyszeniową, i wierzę, iż uda nam się wspólnie wiele inicjatyw rozwinąć. Kolejne wyzwania to kooperacja międzynarodowa, którą od wielu lat rozwijamy. W październiku 2024 r. odbyło się w Warszawie współorganizowane przez PZITB i PIIB trzydzieste, jubileuszowe spotkanie delegacji państw Grupy Wyszehradzkiej, które pokazało, jak wiele wspólnych problemów mamy do rozwiązania. Powódź, która dotknęła Polskę w bieżącym roku, pokazuje, jakie wyzwania stoją zarówno przed naukowcami, jak i inżynierami, i jak musimy łączyć siły, aby służyć naszą wiedzą i doświadczeniem krajowi w tak ekstremalnych sytuacjach. Tak więc wiele wyzwań przed nami i wiele przede mną.
prof. dr hab. inż. MARIA KASZYŃSKA jest absolwentką Politechniki Szczecińskiej (od 2009 r. – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) i od 1977 r. pracuje na tej uczelni. W latach 2012–2020 pełniła funkcję Dziekana Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT w Szczecinie. Jest Przewodniczącą Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN i przedstawicielem Komitetu do współpracy z Amerykańskim Instytutem Betonu (ACI). Autorka i współautorka ponad 150 artykułów i referatów dotyczących technologii betonu oraz ceniona organizatorka od 1994 r. Konferencji Naukowo-Technicznych „Awarie Budowlane”. Przewodnicząca Kapituły Konkursu dla Młodych Inżynierów organizowanego przez miesięcznik „Builder”.