Rynek nieruchomości premium rządzi się swoimi prawami. Tutaj kryzys nie dociera tak szybko, a chętnych na zakup nie brakuje. Ile musimy zapłacić za największy luksus w Polsce?
Lokalizacje premium
Najdroższe nieruchomości premium w Polsce zwykle znajdują się w najbardziej prestiżowych lokalizacjach, takich jak centra miast, okolice starówek, lokalizacje z wyjątkowym widokiem. Oczywiście, apartamentów mogą się zmieniać w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, metraż, standard wykończenia oraz wiele innych czynników. Jednakże, w Polsce istnieją nieruchomości o bardzo wysokiej wartości, a ich ceny mogą osiągać kilkadziesiąt milionów złotych.
Rekordowe ceny za apartamenty premium
Jak podaje portal „Rzeczpospolita” rekordowa cena za apartament padła w 2021 roku, w Warszawie. Biznesmen Rafał Zaorski za 480-metrowe mieszkanie premium przy słynnej Złotej 44 zapłacił 23 miliony złotych. Na drugim miejscu znajduje się krakowska nieruchomość w inwestycji Angel Wawel. 700-metrowy lokal kosztował ponad 15 milionów złotych. Kolejne miejsca w rankingu również należą do Warszawy i Krakowa. Jednak nie należy zapominać o wybrzeżu oraz górach mówiąc o luksusowych nieruchomościach na mapie Polski. Do równie prestiżowych lokalizacji zaliczamy również Gdańsk, Gdynię, Sopot, Świnoujście i Zakopane.
Rekordowe ceny za metr
Większość transakcji na rynku nieruchomości premium odbywa się „po cichu”. Oferty, by stały się jeszcze większą gratką, nie są publikowane. Daje to efekt niedostępności i trudności w zdobyciu produktu. Potencjalni kupujący lubią być informowani pierwsi o pojawieniu się na rynku białego kruka. Mimo to, na portalach z ogłoszeniami znajdziemy apartamenty z rekordowymi cenami za metr. Przeglądając portal otodom znajdziemy setki mieszkań powyżej 30 tys zł za metr kwadratowy. Rekordzistą jest wspomniana wcześniej Złota 44, gdzie cena ofertowa za metr wynosi niemal 103 tys. zł. Mieszkań dla milionerów nie brakuje również w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Zakopanem.
Apartament premium jako pewna inwestycja
Agenci nieruchomości zwykli mawiać, iż pieniędzy zainwestowanych w nieruchomość nie można ukraść, a szansa, by wówczas straciły na wartości jest znikoma. Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza w sektorze premium. Nabywcy takich lokali rzadko posiłkują się kredytem, co za tym idzie, wahania stóp procentowych nie mają wpływu na popyt i podaż. w tej chwili sektor ten ma się dobrze i nic nie zapowiada zmniejszenia zainteresowania horrendalnie drogimi apartamentami.