Nawyki finansowe amerykańskich milionerów

2 lat temu

Autorzy książki „Sekrety amerykańskich milionerów“, William D. Danko i Thomas J. Stanley spędzili kilka lat, analizując zachowanie amerykańskich milionerów. W swojej książce pokazują, w jaki sposób możesz zostać milionerem. William D. Danko i Thomas J. Stanley to uznani amerykańscy profesorowie, którzy dużą część swojego życia zawodowego poświęcili badaniu życia najbogatszych ludzi w USA. W latach 1982-1996 zebrali maksymalnie szeroki zestaw danych na temat milionerów z USA. Przeprowadzili wywiady z setkami z nich, w celu znalezienia wzorców zachowania i nawyków finansowych.

Wyniki badań przeprowadzonych przez autorów wskazują, iż większość milionerów w rzeczywistości na milionerów nie wygląda. Typowy bogacz ze Stanów Zjednoczonych mieszka w sąsiedztwie klasy średniej, jeździ 3-4-letnim samochodem zwykłego producenta i nie kupuje przesadnie drogiego garnituru , butów za więcej niż 240 dolarów czy zegarka kosztującego powyżej 400 dolarów

Ceny produktów, jakie kupuje przeciętny milioner w USA. Liczby są sprzed 20 lat, więc trzeba je pomnożyć mniej więcej przez 1,7

Źródło : książka sekrety amerykańskich milionerów

Na pierwszy rzut oka nie odróżnilibyśmy ich, a przynajmniej większości z nich – od przeciętnych ludzi. Na zewnątrz są tacy sami jak inni. Tym, co ich jednak łączy i odróżnia od reszty społeczeństwa jest fakt, iż wiodą oszczędne życie, a wszystkie swoje oszczędności inwestują z myślą o pomnażaniu majątku. Różnią się też sposobem myślenia. Nakierowani są na osiąganie celów i ciągły samorozwój. Statystyczny amerykański milioner swoją karierę zawodową zaczyna w wieku 18-19 lat. Wcześnie się żeni i jest wierny swojej wybrance, aż do grobowej deski (przynajmniej oficjalnie).

Poniżej kilka danych statystycznych opisujących przeciętnego amerykańskiego milionera :

  • Większość nie zostaje milionerami przed osiągnieciem 50 roku życia
  • Przeznaczają średnio 2 razy więcej czasu w aktywność fizyczną
  • Cały czas poszerzają swoją wiedzę na temat inwestowania
  • Ich średni czas pracy w tygodniu to 38h w stosunku do 32h, dla przeciętnego Amerykanina
  • Czytają więcej książek niż przeciętny człowiek
  • Grają mniej w gry komputerowe
  • Przeznaczają tylko 2,5h w tygodniu na media społecznościowe wobec, 14h dla większości ludzi
  • Poświęcają średnio 2 razy więcej czasu rodzinie niż większość amerykanów
  • Śpią o godzinę krócej niż ogół społeczeństwa (7h)

Porównanie zachowań milionerów i ogółu ludzi

Źródło : https://www.debtfreedr.com/the-next-millionaire-next-door/

Bogactwo można określić jako aktywa, które nie zostały przeznaczone na żadną formę konsumpcji (jak np. samochody, drogie wczasy czy dobra luksusowe). Typowy milioner to wcale nie ktoś, kto zarabia niesamowicie duże kwoty. Rzeczywiście zarabia więcej niż średnia krajowa, dokładnie prawie dwa razy więcej niż średnia krajowa, kluczem jest po prostu to, iż duży procent swojej części inwestuje, a nie wydaje na bieżącą konsumpcję. Milionerzy średnio inwestują 15% tego, co zarabiają. Książka nie opisuje fikcyjnej historii, ale przedstawia zimną i twardą analizę faktów, a wszystko poparte jest konkretnymi danymi.

Modele samochodów jakimi jeżdżą najbogatsi amerykanie

Źródło : https://awealthofcommonsense.com/2020/02/the-biggest-wealth-levers/

Kluczowe wnioski

Zgodnie z wynikami badań aż 80% amerykańskich nie odziedziczyło majątku, ale zostało milionerami dzięki własnej ciężkiej pracy, umiejętnościom, oszczędności i wytrwałości. Podstawowa zasada brzmi: wydawaj mniej, niż zarabiasz. Ludzie, którzy zostają milionerami, prowadzą styl życia skupiony na gromadzeniu pieniędzy. Autorzy zidentyfikowali też siedem cech najczęściej występujących wśród osób odnoszących największe sukcesy na drodze do bogactwa.

  1. Żyją znacznie poniżej swoich możliwości finansowych
  2. Efektywnie alokują swój czas, energię i pieniądze
  3. Uważają, iż niezależność finansowa jest ważniejsza niż życie na pokaz
  4. Rodzice nigdy nie pomagali im finansowo
  5. Ich dorosłe dzieci są niezależne finansowo
  6. Są biegli w ocenie możliwości biznesowych
  7. Wybrali dla siebie odpowiedni dla siebie zawód

Do jakiego wniosku prowadzą te wszystkie badania? Przede wszystkim do tego, iż dorabianie się majątku wymaga bezwzględnej dyscypliny finansowej. Trzeba też mieć odpowiednie nastawienie. Książka uzmysławia, iż to co pokazuje się w mediach nie jest drogą do dużych pieniędzy, a osoby które mają wille, ekskluzywne samochody i drogie zegarki często wcale nie są milionerami. Polecam do przeczytania.

Do zarobienia,
Karol Badowski

105
4
Idź do oryginalnego materiału