NBC podważa sukces Trumpa. Zniszczono tylko jeden ośrodek nuklearny

10 godzin temu

Po ataku na irańskie ośrodki nuklearne Donald Trump zadeklarował pełen sukces. NBC powołując się na kontakty w administracji USA, twierdzi, iż poważnie uszkodzono tylko jedną placówkę, dwie pozostałe mogą być łatwo odbudowane. Tym samym Iran, o ile zechce, odnowi program wzbogacania uranu w kilka miesięcy. Pokrywa się to z wcześniejszymi doniesieniami CNN, które wywołały ostrą reakcję prezydenta.

W czerwcu Stany Zjednoczone wsparły Izrael w atakach na Iran i zaatakowały trzy obiekty nuklearne (Fordo, Natanz i Isfahan). Użyto w tym celu m.in. pocisków manewrujących Tomahawk wystrzelony z okrętów i GBU-57 (Massive Ordnance Penetrator, ang. MOP), służącymi do niszczenia podziemnych celów.

NBC News dotarł do pięciu osób, którzy byli lub ciągle są powiązani z administracją Trumpa, i uzyskał informację, iż tylko z jeden z ośrodków został zniszczony. Uderzenie w placówkę znacząco opóźniło pracę. Dwa kolejne zostały uszkodzone, ale w stopniu, który umożliwia wznowienie prac w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Cztery ze wspomnianych informatorów przekazało, iż w ostatnich dniach przedstawiono raport w tej sprawie urzędnikom Departamentu Obrony, krajom sojuszniczym i „niektórym amerykańskim prawodawcom”.

Według ustaleń NBC Centralne Dowództwo USA opracowało bardziej kompleksowy atak na Iran, który zakładał uderzenie na sześć obiektów, ale trwających kilka tygodni, a nie jedną noc. Donald Trump miał odrzucić plan, jako sprzeczny z jego intencją kończenia konfliktów, a nie ich przedłużania.

Ośrodek w Isfahan nie został zaatakowany z użyciem MOP. Niszczyciele bunkrów zostały użyte przeciwko Fordo i Natanz. W tym drugim przypadku doniesienia od 2023 roku sugerują, iż Iran buduje tam tunele poza zasięgiem GBU-57.

Zdjęcie satelitarne udostępnione przez Maxar Technologies pokazuje z bliska dziury i kratery na grzbiecie podziemnego zakładu wzbogacania uranu w Fordo, po amerykańskich atakach lotniczych w Iranie, 22 czerwca 2025 r. Siły amerykańskie zaatakowały trzy najważniejsze irańskie obiekty nuklearne: Natanz, Isfahan i Fordo (Fordow). Fot.: Maxar Technologies / PAP / EPA

Wielkie zwycięstwo w cieniu wątpliwości

Stany Zjednoczone, po ataku na irańskie ośrodki, ogłosiły zatrzymanie programu nuklearnego Teheranu. Donald Trump powiedział, iż dokonano „całkowitego i totalnego unicestwienia” odnosząc się do ataku na placówki.

– Tydzień temu Irańczycy byli bardzo blisko uzyskania broni jądrowej. Teraz nie mogą zbudować broni jądrowej. To jest największe świadectwo przywództwa prezydenta i sukcesu naszej misji w ciągu jednego tygodnia, dzięki Bogu do tej pory nie tracąc ani jednego amerykańskiego ofiara – mówił w czerwcu wiceprezydent J.D. Vance. – Podjęliśmy się zniszczenia tego, co było groźnym programem nuklearnym, który mógł zdestabilizować cały świat. Teraz, gdy ten program upadł, zrobiliśmy to dzięki skutecznemu przywództwu prezydenta, a także bardzo, bardzo kompetentnej pracy naszych żołnierzy – dodał.

Podobnego zdania był Benjamin Netanjahu, premier Izraela. Przeciwne informacje podało CNN, powołując się na tajny raport amerykańskiej agencji wywiadu wojskowego (DIA). Według przecieku, nie zniszczono większości wirówek oraz zapasów wzbogaconego uranu, które w znacznej części zostały wywiezione przed atakiem. Informacje CNN pokrywają się z obecnymi, podanymi przez NBC News, i mówią o opóźnieniach rzędu kilku miesięcy.

Wywołało to oburzenie administracji USA. Pete Hegseth, szef Pentagonu, zaprzeczył informacjom i powiedział, iż „każdy, kto mówi, iż bomby nie były niszczycielskie, próbuje po prostu podważyć prezydenta i udaną misję”. Doniesienia CNN wywołały reakcje Donalda Trumpa.

– FAKE NEWS CNN, RAZEM Z UPADAJĄCYM NEW YORK TIMES, POŁĄCZYŁY SIĘ W PRÓBIE SZKALOWANIA JEDNEGO Z NAJBARDZIEJ UDANYCH ATAKÓW WOJSKOWYCH W HISTORII. OBIEKTY NUKLEARNE W IRANIE ZOSTAŁY CAŁKOWICIE ZNISZCZONE! ZARÓWNO TIMES, JAK I CNN SĄ ATAKOWANE PRZEZ OPINIĘ PUBLICZNĄ! – napisał na Truth Social.

Dane przytaczane przez CNN komentował doktor Marcin Andrzej piotrowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, również zachowując ostrożność w kwestii amerykańskiego sukcesu.

1/2 Zaryzykuję dalsze wnioski: 1. Parczin – nie było tam prac nad głowicami od 2003 r, 2. Arak – wielki plac budowy i brak reaktora klasy HWR, 3. Natanz – zniszczono słabiej chronione hale z wirówkami, ale są tam budowane pod ziemią nowe hale i kaskady, 4. Isfahan – zniszczono… https://t.co/NdIop5w5oM

— Marcin A. Piotrowski (@M_A_Piotrowski) June 24, 2025

Według eksperta w Natanz zniszczono słabiej chronione hale z wirówkami, ale nie te skryte pod ziemią. W ośrodku w Isfahan zniszczono instalacje do konwersji uranu, ale ciągle mogą tam znajdować się zapasy zarówno układu nisko wzbogaconego jak i wysoko wzbogaconego. Podobnie w ośrodku w Fordo, gdzie uszkodzono kaskady wirówek, ale zapasy uranu mogły przetrwać.

NBC News / CNN / Biznes Alert / X / Marcin Karwowski

Idź do oryginalnego materiału