Od wielu miesięcy krążą spekulacje na temat tego, czy Narodowy Bank Polski powinien inwestować pieniądze w kryptowaluty. W końcu poznaliśmy oficjalną odpowiedź, rozwiewającą wszelkie pomysły co do planów tej instytucji. Wypowiedź udzielona Dziennikowi Gazeta Prawna jest jednoznaczna i wywoła pomruk niezadowolenia u części społeczeństwa. NBP kryptowaluty nie interesują i w najbliższej przyszłości prawdopodobnie się to nie zmieni.
NBP kryptowaluty nie interesują
Narodowy Bank Polski (NBP) w sposób stanowczy i jednoznaczny wykluczył ewentualne inwestycje w kryptowaluty. O ile bowiem mogą one przynieść gigantyczne zyski, to mogą wiązać się z nimi także wysokie straty. W czasach gdy największe banki centralne zaczynają interesować się kryptowalutami, NBP w tej kwestii pozostaje sceptyczne. Dlaczego? Właśnie dlatego, iż jest to instrument bardzo wysokiego ryzyka.
Donald Trump po wygranej w wyborach prezydenckich zapowiedział stworzenie strategicznych rezerw Bitcoina. Nie wiadomo, czy nie będzie to tylko kolejną pustą obietnicą, ale fama poszła w świat, a w krok za deklaracją pojawił się projekt ustawy. Ustawy zakładającej zakup miliona bictoinów w ciągu pięciu kolejnych lat. Przypominam, iż w dniu publikacji tego artykułu 1 Bitcoin kosztuje 398388 złotych. Kryptowaluty nie są jednak obiektem zainteresowania NBP.
- Nie przegap: PKO BP oszalało. Kredyt hipoteczny weźmiesz przez apkę
Ustawa o NBP nie wskazuje, jakie instrumenty finansowe i na jakich zasadach mogą być wykorzystywane w ramach zarządzania rezerwami. Decyzja w tym zakresie należy do kompetencji zarządu NBP, przy czym zakres stosowanych instrumentów musi być określony zgodnie z podstawową zasadą zarządzania rezerwami, jaką jest zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa inwestowanych środków oraz ich niezbędnej płynności. Dopiero po spełnieniu tych dwóch przesłanek podejmowane są działania zmierzające do maksymalizacji stopy zwrotu w długim okresie. Z uwagi na powyższe, NBP nie inwestował i nie rozważa inwestycji w kryptowaluty, które stanowią klasę aktywów o bardzo wysokim ryzyku
– podało biuro prasowe NBP.
NBP na ten moment skreśla kryptowaluty, podobnie jak emisję pieniądza cyfrowego banku centralnego (CBDC). Taki pieniądz po dziś dzień wprowadziło już kilkadziesiąt państw na świecie.
Źródło: Narodowy Bank Polski via Dziennik Gazeta Prawna, Biuro prasowe NBP