Negocjacje z Ukrainą – zerwane czy nie? Znamy stanowisko MRiRW

4 miesięcy temu

Negocjacje międzyresortowe z Ukrainą były zaplanowane na wtorek, 14 maja 2024 r. Jednak jak dotąd nie wiadomo, czy rozmowy się odbywają czy nie. Bowiem już w przeddzień spotkania w mediach polskich i ukraińskich pojawiły się doniesienia o zerwaniu negocjacji. Potwierdza to wypowiedź wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka na łamach dzisiejszego wydania „Dziennika Gazety Prawnej”. Jak faktycznie wygląda sytuacja? Próbujemy to ustalić.

W przeddzień negocjacji międzyresortowych z Ukrainą internet obiegły informacje o tym, iż strona polska zerwała rozmowy. Takiej informacji udzielił mediom wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak. Słowom tym jednak niemal natychmiast zaprzeczył Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce.

Zerwanie negocjacji z Ukrainą

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak w poniedziałek (13.05) po południu poinformował, iż Polska przerwała negocjacje z Ukrainą w sprawie protestu rolników na granicy i eksportu zbóż. Ściśle mówiąc przekazał, iż zaplanowane na 14 maja br. rozmowy odwołano. W tym dniu Kijów i Warszawa planowały kolejną rundę negocjacji m.in. w celu rozwiązania kwestii związanych z eksportem ukraińskich produktów rolnych przez terytorium Polski. Powodem zerwania negocjacji są zarzuty, które ciążą na ukraińskich negocjatorach. Mianowicie chodzi o oskarżenia korupcyjne pod adresem byłego ministra rolnictwa Ukrainy, Mykoły Solskiego.

Negocjacje z Kijowem zostały przerwane, ponieważ nie będziemy negocjować z osobami oskarżonymi o korupcję.

Te słowa wiceministra Michała Kołodziejczaka przytaczają polskie oraz ukraińskie portale. Jak czytamy, wiceminister rolnictwa uważa, iż tę kwestię należy wyjaśnić, gdyż podważa ona wiarygodność ukraińskich negocjatorów. W cytowanym wywiadzie Michał Kołodziejczak przyznaje także, iż wcześniejsze rozmowy ze stroną ukraińską były trudne, z wieloma punktami spornymi, jednak strona polska konsekwentnie próbowała znaleźć wspólny język. Przypomnijmy, iż negocjacje z Ukrainą w sprawie odblokowania ukraińsko-polskich granic i eksportu produktów rolnych rozpoczęły się w Warszawie 28 marca br. Wówczas rozmowy trwały ponad 5 godzin i nie były łatwe. A zdaniem przedstawicieli delegacji ukraińskiego rządu, wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczyk swoim niewłaściwym zachowaniem wpędził rozmowy w ślepy zaułek.

Negocjacje z Ukrainą są kontunuowanie

Z kolei Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce zdementował te informacje i zaprzeczył słowom wiceministra rolnictwa. Co więcej, zapewnił, iż dwustronne rozmowy z Polską na temat rolnictwa realizowane są „na wszystkich poziomach”. Zaznaczył, iż spotkanie ministrów rolnictwa obu państw jedynie przełożono na późniejszy termin. Podkreślił, iż wynikało z „obiektywnych powodów” i zapowiedział dalsze spotkania z rolnikami na szczeblu ministerialnym.

Nie chodzi o przerwanie negocjacji, bo rozmowy toczą się na wszystkich poziomach, w tym na poziomie ambasady. Ze znanych nam obiektywnych powodów po prostu trzeba było przełożyć spotkanie ministrów rolnictwa Ukrainy i Polski na później, kiedy strona ukraińska ustali oficjalną osobę Ministerstwa Polityki Agrarnej do udziału w takim spotkaniu. Chcę jednak zapewnić, iż zainteresowanie kontynuacją spotkań na szczeblu odpowiednich ministerstw z udziałem stowarzyszeń rolników obu państw pozostaje duże i taki dialog jest skuteczny – powiedział Wasyl Zwarycz.

Dymisja ukraińskiego ministra

Nad Mykołą Solskim, byłym już ministrem rolnictwa ciążą poważne zarzuty o nielegalne nabycie gruntów państwowych wartych ok. 7 mln USD. Jak poinformowało w kwietniu br. Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) wraz z Wyspecjalizowaną Prokuraturą Antykorupcyjną (SAPO), Mykoła Solski stał na czele zdemaskowanej grupy przestępczej. Zaś w jej skład wchodzili najwyżsi urzędnicy Państwowej Służby Katastru oraz osoby kontrolujące jego działalność. Mykoła Solski decyzją Wysokiego Sądu Antykorupcyjnego 25 kwietnia 2024 r. trafił do aresztu. Następnego dnia sąd go zwolnił po wpłaceniu kaucji w wysokości 75,7 mln UAH. Pod koniec kwietnia br. oskarżony podał się do dymisji i 9 maja został odwołany z pełnionej funkcji. jeżeli zarzuty stawiane byłemu ministrowi rolnictwa się potwierdzą, grozi mu kara do 12 lat więzienia.

Wyjaśnienia MRiRW

Nasza redakcja kontaktowała się dziś mailowo i telefonicznie z biurem prasowym MRiRW, w celu ustalenia stanowiska resortu w tej sprawie. Ściśle mówiąc, aby uzyskać odpowiedź na pytanie, czy negocjacje z Ukrainą zerwano czy tylko przełożono i będą kontynuowane. Nie udało nam się porozmawiać z Eweliną Rydałowską, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji, bowiem przebywa ona na urlopie. Z kolei pracownik biura prasowego poinformował, iż odpowiedź ministerstwa zostanie przekazana redakcji drogą mailową. Zaś przez telefon nie może przekazać żadnych informacji w tej sprawie. Czekamy zatem na odpowiedź i niezwłocznie poinformujemy o stanowisku resortu rolnictwa w sprawie negocjacji z Ukrainą.

Ministerstwo rolnictwa informuje w sprawie negocjacji z Ukrainą

Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź z resortu rolnictwa. MRiRW potwierdza, iż spotkanie 14 maja nie odbyło się. Z przekazanych informacji można wnioskować, iż negocjacje nie zostały zerwane, a tylko odłożone do czasu powołania nowego ministra rolnictwa na Ukrainie. Oto oryginalna odpowiedź MRiRW:

Uprzejmie informujemy, iż ostatnie spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z Ministrem Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy Mykołą Solskim odbyło się 23 kwietnia 2024 r. Ministrowie wraz z przedstawicielami stowarzyszeń branżowych z obu państw rozmawiali wtedy na temat sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych, tj. rynku zbóż, cukru i owoców miękkich. Spotkanie stanowiło kontynuację rozmów w tym samym formacie przeprowadzonych 27 marca 2024 r. w Warszawie.

W związku z odwołaniem Ministra M. Solskiego z zajmowanego stanowiska przez ukraiński parlament 9 maja 2024 r. kolejne spotkanie Ministrów Rolnictwa Polski i Ukrainy z udziałem z udziałem stowarzyszeń branżowych z obu krajów, planowane 14 maja 2024 r., nie doszło do skutku. Czekamy na informację o powołaniu nowego Kierownictwa ukraińskiego resortu rolnictwa.

Źródło: onet.pl, delo.ua, latifundist.com

Idź do oryginalnego materiału