Netflix w Polsce pod lupą UOKiK. Posypią się kary?

1 rok temu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje skargi złożone przez klientów serwisu Netflix, którzy są niezadowoleni z powodu polityki blokady kont.

Póki co do urzędu wpłynęły dwie skargi. Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, są one w tej chwili analizowane pod kątem naruszenia polskich przepisów.

Netflix może mieć problemy

Jeżeli UOKiK stwierdzi, iż do doszło do naruszenia obowiązujących w Polsce przepisów prawnych, będzie mógł wszcząć postępowanie w sprawie. Te zaś może zakończyć się nałożeniem kary do wysokości 10 proc. rocznych dochodów przedsiębiorstwa. Urząd może również wezwać firmę do zmiany polityki.

Przypomnijmy, iż w związku ze zmianami wprowadzonymi przez Netflix 23 maja br. z konta Netflix mogą korzystać osoby, które mieszkają w jednym gospodarstwie domowym. „Wszystkie mieszkające w tym gospodarstwie domowym osoby mogą korzystać z serwisu Netflix bez względu na miejsce pobytu – w domu, poza domem czy na urlopie – i skorzystać z nowych funkcji, takich jak 'Przenieś profil’ oraz 'Zarządzaj dostępem i urządzeniami'” – napisano w komunikacie.

Na początku czerwca użytkownicy korzystający z Netflixa na telewizorach zostali poproszeni o wskazanie głównego gospodarstwa domowego. Następnie serwis zablokował dostęp do aplikacji osobom spoza wskazanej lokalizacji. Mogą oni odzyskać dostęp do platformy, jeżeli właściciel konta będzie dokonywał opłaty w wysokości 9,99 zł miesięcznie za każdą osobę spoza wspomnianego gospodarstwa domowego.

Polak potrafi

Tymczasem polscy użytkownicy serwisu nie próżnują i znajdują sposoby na to, by nie dokonywać dodatkowych opłat. W tym celu sięgają m.in. po usługi VPN czy przeglądarkę internetową na ekranie telewizora. Pomaga im również to, iż blokada póki co nie dotyczy telefonów i laptopów. Mogą więc bez problemów wyświetlać produkcje Netflixa za pośrednictwem takich urządzeń jak chociażby Google Chromecast.

Netflix został uruchomiony 16 stycznia 2007 roku. Szacuje się, iż z serwisie zarejestrowanych jest 232,5 miliona osób w ponad 190 krajach. Jest to najczęściej subskrybowana usługa przesyłania strumieniowego wideo na żądanie. Dystrybuuje ona głównie filmy i seriale telewizyjne wyprodukowane przez firmę medialną o tej samej nazwie z różnych gatunków i jest dostępna na całym świecie w wielu językach. Do 2022 roku oryginalne produkcje stanowiły połowę biblioteki Netflix w Stanach Zjednoczonych.

Idź do oryginalnego materiału