Neuralink chwali się pacjentem z chipem. Jego myśli sterują kursorem w grze

9 miesięcy temu

Noland Arbaugh to pacjent, któremu do mózgu wszczepiono chip Neuralink. Podczas 9-minutowej transmisji w serwisie X obsługiwał on kursor w grze w szachy, używając do tego jedynie swoich myśli.

29-letni Arbaugh doznał wypadku podczas nurkowania. W jego wyniku ciało pacjenta jest sparaliżowane poniżej ramion. Zdecydował się na współpracę ze startupem Neuralink. W jej wyniku do jego mózgu wszczepiono w styczniu chip wielkości monety. Umożliwia on kontrolowanie kursora i klawiatury komputera wyłącznie dzięki myśli.

Neuralink to przedsiębiorstwo Elona Muska. Celem jego działania jest możliwość połączenia ludzkich mózgów z komputerami tak, by umożliwić skuteczną walkę ze skomplikowanymi schorzeniami neurologicznymi. Musk wierzy, iż tego typu działania mogą w przyszłości odmienić ludzkie życie.

Warto przeczytać: Johnson&Johnson i Nvidia opracują wspólnie rozwiązania AI dla chirurgii

Sterowanie myślami dzięki Neuralink

Podczas prezentacji w serwisie X widać, iż Albaugh steruje myślami kursorem myszki w swoim laptopie, grając w szachy online. Pacjent twierdzi, iż użył również implantu mózgowego podczas gry w Civilization VI. Rozgrywka miała trwać 8 godzin bez przerwy. Według pacjenta sama operacja wszczepienia implantu była niezwykle łatwa. Samo połączenie nie jest jednak doskonałe i miały być z nim „pewne problemy”.

Działania prowadzone przez Neuralink właśnie przez tego typu niejasności wciąż budzą kontrowersje społeczne. Mimo to firma uzyskała w maju 2023 roku od Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) pozwolenie na testowanie technologii na ludziach. Wcześniejsze badania były przez nią prowadzone na świniach i małpach.

Nie tylko Neuralink

Urządzenie Neuralink wszczepione do mózgu dzięki mikroskopijnych drutów może odczytywać aktywność neuronów i przesyłać ich polecenia bezpośrednio do jednostki odbiorczej, np. komputera. Co interesujące firma nie jest jedyną, która pracuje nad popularyzacją i komercjalizacją tej technologii.

Specjaliści z École Polytechnique Fédérale w Lozannie w Szwajcarii korzystając z tej technologii, umożliwili sparaliżowanemu pacjentowi chodzenie. Osiągnęli to, umieszczając w mózgu i kręgosłupie pacjenta implanty, które przekazują jego myśli bezpośrednio do nóg.

Istnieje także mniej inwazyjna metoda odbierania sygnałów wysyłanych przez neurony. Urządzenie przypominające czapkę nakłada się na głowę w celu odbierania sygnałów z mózgu i przesyłaniu ich bezpośrednio do odbiornika. Technologia ta nosi nazwę BCI i wydaje się, iż to na jej rozwijaniu skupią się teraz zainteresowane podmioty badawcze i inwestorzy.

Nie wiadomo, w jakim kierunku pójdą dalsze badania Neuralink i Elona Muska. Prezentacja możliwości tego rozwiązania z pewnością sprawi jednak, iż o firmie zrobi się jeszcze głośniej.

Warto przeczytać: Startup pracujący nad latającymi samochodami ogłosił rekordowe zainteresowanie. Czy to początek ery powietrznych korków?

Idź do oryginalnego materiału