Bułgarski parlament powołał tymczasową komisję parlamentarną, której zadaniem jest kontrola działalności internetowej platformy kryptowalutowej Nexo. Pod lupą znalazła się również zarządzająca nią spółka Nexo Capital. Istnieją podejrzenia o powiązania z osobami lub podmiotami finansującymi terroryzm i przestępczość zorganizowaną, a także nielegalne finansowanie działalności politycznej stron i podmiotów prawnych z Bułgarii.
Do czasu zakończenia raportu komisji sejmowej Nexo Capital będzie musiał zapłacić karę w wysokości 45 mln dolarów po tym, jak amerykański organ kontroli finansowej US Securities and Exchange Commission (SEC) zasygnalizował, iż kilka ofert pożyczek złożonych przez wspomnianą platforma dla inwestorów amerykańskich nie była prawnie zarejestrowana. SEC postanowiła również zablokować działalność Nexo w 8 stanach USA. Władze finansowe w USA zakazały firmie oferowania klientom swojego produktu, który obiecywał odsetki w wysokości do 36% rocznie, czyli znacznie powyżej odsetek bankowych, ze względu na brak zabezpieczeń, niezgodnie z prawem USA.
Obecni na pierwszym posiedzeniu komisji parlamentarnej przedstawiciele Narodowego Banku Bułgarii i Ministerstwa Finansów oświadczyli, iż działalność Nexo nie podlega ustawodawstwu Bułgarii i Unii Europejskiej.
Nexo Capital to londyńska firma założona w 2017 roku przez bułgarskich obywateli Antoniego Trencheva, Georgi Shuleva i Kostę Kantcheva, która w tej chwili ma około 3 miliony użytkowników w 200 jurysdykcjach.
Czterech obywateli Bułgarii zostało oskarżonych o utworzenie zorganizowanej grupy przestępczej związanej z praniem brudnych pieniędzy, nielicencjonowaną bankowością i przestępstwami cyfrowymi, powiedział Borislav Sarafov, szef bułgarskiej narodowej służby śledczej.
W chwili zatrzymania przez służby głównych osób podejrzanych o nieuczciwie praktyki, przedstawiciele firmy napisali na Twitterze:
Przez lata odrzuciliśmy wiele transakcji, ponieważ nasza firma nigdy nie idzie na kompromis w zakresie naszych bardzo surowych zasad dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i znajomości klienta (…) Niestety, w związku z niedawnym atakiem organów regulacyjnych na kryptowaluty, niektóre służby przyjęły podejście „najpierw uderz, później zadawaj pytania.”
Stojący za Nexo obywatele Bułgarii są podejrzani rownież o działanie na wzór piramidy prowadzonej przez założyciela systemu płatności opartego na kryptowalucie OneCoin, Bułgarkę Ruję Ignatovą, która w tej chwili znajduje się na listach najbardziej poszukiwanych przestępców FBI i Europolu.