Warszawa, 26.06.2026 (ISBnews) – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Ministerstwo Gospodarki, Środowiska i Rolnictwa Ukrainy podpisały list intencyjny dotyczący współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie finansowania ochrony środowiska oraz transformacji energetycznej, podał Fundusz.
Porozumienie zakłada wsparcie Ukrainy w budowie nowoczesnego systemu finansowania ochrony środowiska, opartego m.in. na polskich doświadczeniach i zasadzie „zanieczyszczający płaci”. kooperacja obejmie transfer wiedzy dotyczącej tworzenia i funkcjonowania instytucji finansujących ochronę środowiska oraz wykorzystania środków krajowych, unijnych i międzynarodowych na potrzeby zielonej odbudowy Ukrainy, wskazano.
„Narodowy Fundusz od 37 lat stanowi fundament systemu finansowania ochrony środowiska w Polsce, łącząc stabilność instytucji publicznej z efektywnością zarządzania finansowego. Model NFOŚiGW jest stosunkowo prosty, a zarazem bardzo silny i efektywny – integruje różnorodne
strumienie finansowania: środki krajowe, fundusze europejskie oraz instrumenty finansowe, przekształcając je w programy skierowane do szerokiego grona odbiorców, w tym do samorządów, przedsiębiorców i gospodarstw domowych. Dzięki temu wspieramy realne inwestycje, przynoszące wymierne korzyści mieszkańcom i całej gospodarce” – powiedziała prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak, cytowana w komunikacie.
List intencyjny przewiduje również wymianę wiedzy i dobrych praktyk dotyczących przejrzystego zarządzania środkami publicznymi przeznaczonymi na ochronę środowiska, wdrażania systemów monitorowania i weryfikacji efektów ekologicznych oraz projektowania skutecznych instrumentów wsparcia inwestycji środowiskowych i energetycznych.
(ISBnews)

3 godzin temu
















