Nie kupisz nic na raty i nie założysz konta w banku. Powodem zastrzeżony numer PESEL

2 miesięcy temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Nie weźmiesz kredytu lub pożyczki, a choćby nie kupisz sprzętu na raty. kilka osób zdaje sobie sprawę z tego, jak zastrzeżenie numeru PESEL wpływa na codzienne życie. choćby poświadczając dokumentem tożsamości, nie jest możliwe założenie nowego rachunku bankowego, czy wypłacenie większej kwoty gotówki. Wyjaśniamy szczegóły dotyczące tego, kiedy trzeba cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL.


Zastrzeżenie numeru PESEL to stosunkowo nowa opcja dostępna dla Polaków. Niesie to ze sobą sporo korzyści wpływających bezpośrednio na bezpieczeństwo danych. Niemniej wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze skutków tej decyzji. Czasem prozaiczne codzienne czynności wymagają cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL.


Zastrzeżony numer PESEL: Wszystko co musisz wiedzieć


Każda pełnoletnia osoba, która posiada numer PESEL może go zastrzec. Jest to usługa zupełnie darmowa, a po dokonaniu formalności zastrzeżenie ma moc faktyczną praktycznie od razu. Chociaż urzędnicy pomagają dokonywać całego procesu administracyjnego, to przeprowadzić można go też bez wychodzenia z domu, gdyż wystarczy wybrać adekwatną opcję w aplikacji mObywatel. Reklama


Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Cyfryzacji, w okresie od 17 listopada 2023 r. do sierpnia 2024 r. ponad 4,5 mln Polaków zdecydowało się zastrzec swój PESEL. Spora część tej grupy obywateli przekonała się, iż zastrzeżenie swojego indywidualnego numeru przypisywanego przy narodzinach czasem przynosi ze sobą spore trudności.


Nie kupisz nic na raty i nie założysz konta w banku


Osoby, które zastrzegły swój numer PESEL, choćby podczas zwykłych zakupów mogły napotkać problemy związane z decyzją powiązaną z chęcią zwiększenia bezpieczeństwa i wykluczenia możliwości wzięcia przez oszustów kredytu na wyłudzone dane. Z założenia zastrzeżenie PESEL-u powoduje bowiem wykluczenie szeregu możliwości, gdzie wykorzystywane są dane osobowe obywatela.
Zastrzegłeś swój numer PESEL? Możesz nie wiedzieć, iż w okresie obowiązywania zastrzeżenia nie otworzysz nowego rachunku bankowego, nie weźmiesz pożyczki i kredytu, nie kupisz niczego na raty. Nie będzie możliwe również podpisanie aktu notarialnego dotyczącego nieruchomości, czy otrzymanie kopii karty SIM do telefonu.
To jednak nie wszystko. Zastrzeżenie numeru PESEL wyklucza również możliwość wypłacenia z banku więcej niż 12 900 zł. Kwota ta nie jest przypadkowa, gdyż jest to trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. Co ważne, choćby w przypadku cofnięcia zastrzeżenia osobistego numeru, bank wymaga 12-godzinnej karencji przed wypłaceniem klientowi pieniędzy.


Kiedy trzeba cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL i jak to zrobić?


Chcąc kupić telewizor na raty lub otworzyć nowy rachunek w banku konieczne jest cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL. Przepisy przewidują dwie opcje tego procesu. Jedna z nich jest bezterminowa. W drugim przypadku możliwe jest tylko czasowe dezaktywowanie zastrzeżenia numeru PESEL. Obywatel może określić dokładną datę i godzinę ponownego aktywowania zabezpieczenia. Nie trzeba będzie o tym pamiętać, gdyż system dokona automatycznego zastrzeżenia numeru PESEL samodzielnie zgodnie z otrzymanymi wcześniej wytycznymi.
Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL możliwe jest z poziomu aplikacji mObywatel. Wystarczy wybrać adekwatną zakładkę i nacisnąć opcję "Cofnij zastrzeżenie". Opcja ta dostępna jest w każdej chwili. Warto podkreślić, iż nie ma określonej ilości tego, ile razy można cofać zastrzeżenia.
Idź do oryginalnego materiału