Nie ma zgody na przyorywanie poplonów po 1 grudnia

6 miesięcy temu

Resort rolnictwa odrzucił apel rolników umożliwiający przyorywanie poplonów ozimych po 1 grudnia. Skoro taka praktyka jest bowiem możliwa w innych krajach UE, dlaczego nie w Polsce. Jakie są argumenty MRiRW przeciwko?

Poznaj argumenty MRiRW, przez które przyorywanie poplonów po 1 grudnia, o co wnosiły Izby Rolnicze, nie będzie możliwe.

Przyorywanie poplonów po 1 grudnia — o co chodziło rolnikom?

Rolnicy zrzeszeni w Izbach Rolniczych, reprezentowani przez zarząd KRiR wystąpili do ministerstwa rolnictwa z prośbą o udzielenie zgody na skrócenia terminu utrzymywania poplonów na polu. Ściślej mówiąc, apelowali, aby mogli je przyorywać już po 1 grudnia, tak jak to robią rolnicy z innych państw UE. Podczas gdy polscy rolnicy mają obowiązek utrzymywania poplonów do co najmniej 15 lutego. Według rolników:

  • Dochodzi do wyczerpania gleby: Uprawy ciągłe mogą wyczerpać glebę z niezbędnych składników odżywczych. To utrudni rolnikom osiągnięcie zrównoważonych i wysokich plonów.
  • Będzie mało czasu w to, aby gleba mogła się zregenerować i zasilić składnikami odżywczymi. To może prowadzić do obniżenia plonów w kolejnych cyklach uprawy.
  • Istnieje zwiększone ryzyko chorób i szkodników, ponieważ patogeny i szkodniki mogą pozostać w glebie, rozwijać się w środowisku gdy poplonowa roślina jest dla nich żywicielską.

Międzyplony i poplony ozime jako element ekoschematu i WPR 2023–2027

Zgodnie z przepisami dotyczącymi ekoschematu Rolnictwo węglowe… oraz Planem Strategicznym WPR, termin siewu międzyplonów ozimych lub wsiewek śródplonowych przypada od 1 lipca do 1 października. Międzyplony należy utrzymać do co najmniej 15 lutego roku następnego po złożeniu wniosku o płatności. Jednak istnieje możliwość mulczowania po 15 listopada.

Międzyplony ozime — najwyżej punktowane w ekoschematach

Praktyka Międzyplonów ozimych i wsiewek śródplonowych polega na uprawie roślin na polach zimą między głównymi sezonami uprawnymi. Należy podkreślić, iż jest to dobrowolna praktyka. Jednocześnie uważa się ją za bardzo wartościową. Dlatego otrzymuje ona najwyższą ocenę i przypisuje się jej 5 punktów na hektar zatwierdzonej do wsparcia powierzchni. Przypominamy, stawka płatności do 1 ha wynosi 524,45 zł (w ramach kampanii na 2023 r.).

MRiRW: Przyorywanie poplonów po 1 grudnia — szkodliwe

Apel o skrócenie okresu utrzymania międzyplonu i poplonu ozimego, z możliwością przyorania go już po 1 grudnia resort rolnictwa ocenił negatywnie. choćby uważa taką praktykę za szkodliwą dla rolnictwa. Oto dlaczego przyorywanie poplonów po 1 grudnia nie wchodzi w grę:

  • Przyorywanie poplonów po 1 grudnia to zdecydowanie za krótki czas, gdyż taka praktyka byłaby sprzeczna z założeniami ww. ekoschematu. W tym przypadku okrywa roślinna byłaby bowiem utrzymywana zaledwie ok. 50 dni (odliczamy czas wschodów i ukorzeniania roślin poplonowych).
  • Przyorywanie poplonów po 1 grudnia, gdy na polu zalega okrywa śnieżna lub gleba jest zbyt wilgotna, prowadziłoby do znacznej degradacji struktury podłoża i ubytków składników pokarmowych w nim się znajdujących (głównie azotu).
  • Gleba byłaby pozbawiona okrywy roślinnej przez 3–5 miesięcy, co zwiększałoby jej parowanie, czyli ubytki wilgoci. Poza tym w razie intensywnych deszczów byłaby narażona na erozję wodną. Natomiast w przypadku suchej zimy — na wietrzną.
  • Obecność roślin gwarantuje redukcję CO2.

Podsumowując, nie ma zgody na przyoranie poplonów po 1 grudnia. Czyli trzeba je utrzymywać co najmniej do 15 lutego, z możliwością zmulczowania po 15 listopada.

Źródło: KRIR

Idź do oryginalnego materiału