Im większa firma, im dłużej działa na rynku, tym większe problemy pojawiają się w związku z przechowywaniem danych. Próby uporządkowania tej kwestii na własną są niewystarczające i mało wydajne. Specjalista z dziedziny IT – firma Flowberg IT – proponuje rozwiązanie, które zapewni spójne zarządzanie zbiorami danych dostosowane do potrzeb.
Nie jest trudno znaleźć rozwiązania, które pozwolą gromadzić i przechowywać dane tak, by w razie potrzeby mieć do nich dostęp. Na rynku znajduje się wiele urządzeń – nośników – które na to pozwalają. Są to m.in. dyski twarde, dyski zewnętrzne, płyty CD, płyty DVD, karty pamięci czy pendrive’y. Problem pojawia się wtedy, gdy tych nośników przybywa na tyle dużo, iż trudno nad nimi zapanować.
Dużo nośników – dużo problemów
Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, iż poszczególne firmy zwykle korzystają z różnego rodzaju urządzeń służących do gromadzenia danych. Nie chodzi tu tylko o formę nośnika, ale i o producenta. Niekiedy wymagają one dedykowanego oprogramowania. To sprawa, iż nadmiar takich urządzeń zaczyna utrudniać nie tylko korzystanie z zapisanych danych, ale i funkcjonowanie firmy oraz jej wydajność.
Takie “przypadkowe” magazynowanie danych niesie ze sobą więcej szkód niż to się może wydawać. Firma ma na celu spójne zarządzanie zasobami, a to z kolei jest niemożliwe przez rozproszenie danych na różniących się technologicznie urządzeniach. Wśród wyzwań i problemów z tym związanych firma Flowberg pl wymienia na swojej stronie flowberg.pl następujące:
- duży zakres czynności administracyjnych niepoddających się automatyzacji.
- brak możliwości pełnego wykorzystania istniejących zasobów fizycznych.
- audyt i zalecenia związane z polityką bezpieczeństwa w oparciu o monitoring zdarzeń
- trudność skalowania posiadanych zasobów.
- znaczny stopień komplikacji procesu migracji danych w ramach zasobów, w tym przenoszenia z wycofywanych urządzeń starszego typu.
- rozproszenie zasobów pamięci masowej ma też znaczący wpływ na obniżenie poziomu niezawodności całego systemu korzystającego z przechowywanych i procesowanych danych
System pamięci masowych według Flowberg IT
Gromadzenie danych na urządzeniach pamięci masowej nie musi być problematyczne. Rozwiązaniem wszystkich wyżej wymienionych problemów jest zaprojektowanie a następnie stworzenie dedykowanego systemu pamięci masowych. Dobrze wykonany system posiada centralną konsolę, która umożliwia wykonywanie większości prac administracyjnych na poszczególnych elementach pamięci masowej. Mówiąc krótko, nie ma takiego rozproszenia danych, które stają się zsynchronizowane – zupełnie inaczej niż w przypadku korzystania z płyt, pamięci USB czy dysków zewnętrznych.
Flowberg IT dostosowuje usługę systemu pamięci masowych do potrzeb konkretnej firmy. Tym samym można zdecydować się na:
- Model tradycyjny wewnętrzny – który jest w całości wdrażany wewnątrz organizacji,
- Model IaaS, Paas – w którym dostarczana jest infrastruktura IT jako kompleksowa usługa zewnętrznego operatora,
- Model hybrydowy, czyli taki łączy dwa powyższe rozwiązania.
Pamięć masowa a kopia zapasowa
Digitalizację danych, trzymanie ich na zewnętrznych nośnikach pamięci masowej można uznać za kopię zapasową, o ile te same dane znajdują się także na komputerze czy w formie papierowych dokumentów. Zwykle jednak tak się nie dzieje, bo przecież calem pamięci masowej jest uwolnienie przestrzeni na dyskach twardych oraz utylizacja papierowych dokumentów, które zajmują wiele miejsca. Dodatkowo znajdujące się na papierze dane łatwiej można ukraść niż te zabezpieczone hasłami systemowymi.
Z kolei kopia zapasowa ma na celu łatwe i pełne odtworzenie danych, również tych systemowych, w momencie cyberataku, przypadkowego usunięcia czy awarii komputerów lub choćby całej sieci IT.
Flowberg IT specjalizuje się w usłudze tworzenia kopii zapasowej, również tej najbardziej niezwodnej, czyli nienaruszalnej. Okazuje się bowiem, iż optymalna kopia zapasowa to taka, która znajduje się poza siedzibą firmy, np. w chmurze. Z kolei ta najskuteczniejsza posiada dodatkowo backup tejże kopii zapasowej.
- Posiadanie kopii zapasowej poza siedzibą (np. w chmurze) zabezpiecza dane i systemy wraz z konfiguracjami przed ich utratą. Uszkodzenie lub zniszczenie danych może nastąpić na skutek działania niszczącego, które dotknąć może podstawowy ośrodek przetwarzania. O ile pożar czy zalanie serwerowni to sytuacje raczej rzadkie, to już działanie szkodliwego systemu albo ransomware, lub po prostu błąd ludzki, to częste przypadki, a ich skutki bywają również katastrofalne – tłumaczy firma Flowberg IT.
Co więcej, specjaliści tłumaczą, iż błąd ludzki może doprowadzić również do przypadkowego usunięcia kopii zapasowej. A to z kolei może mieć katastrofalne skutki dla ciągłości, finansów i wizerunku firmy. Dlatego tak ważna jest zasada nienaruszalności kopii zapasowej.
- Nienaruszalna kopia zapasowa to swoisty backup kopii zapasowej, czyli niezwykle ważna funkcjonalność, która zabezpiecza dane przed nieprzemyślanym działaniem w pośpiechu i pod presją, czyli tym, co zwykle generuje różnej maści błędy w codziennej pracy. W przypadku zarządzania kopią zapasową błędy te mają niestety kolosalne konsekwencje, zatem warto asekurować się rozwiązaniem, które nas przed nimi chroni – wyjaśnia ekspert z Flowberg IT.
RWW/fot. fr.vecteezy.com