Nie tak gwałtownie z obniżkami. Co przyniesie tydzień?

11 miesięcy temu

Zeszłotygodniowe dane dotyczące rynku pracy oraz sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych okazały się lepsze od oczekiwań. Wobec wyjątkowo odpornej gospodarki USA oraz prognoz dotyczących braku ryzyka wystąpienia recesji, prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych Fed w marcu spadło do ok. 50%. Co zrobi Fed w marcu?

Wspólna waluta pod presją

Coraz więcej sygnałów wskazuje na mocny rynek pracy w USA, co może dać sygnał do zanegowania pierwszej obniżki stóp procentowych Fed w marcu. Z drugiej strony, wyraźnie gorzej wypadają indeksy regionalne, co może wskazywać na pogorszenie się sytuacji od początku roku. Jeszcze do niedawna prawdopodobieństwo luzowania polityki monetarnej na marcowym posiedzeniu Fed sięgało 80% – obecnie, taki scenariusz wyceniany jest na ok. 50%. Dalsze oczekiwania wobec przyszłych działań Fed będą najważniejsze dla wyceny USD. Indeks dolara jest bowiem niemal perfekcyjnie skorelowany z prawdopodobieństwem cięcia stóp – jeżeli te spadnie o kolejne 10 czy 20 punktów procentowych, dolar może zyskać jeszcze 2-3%.

Silny dolar oraz wyraźnie jastrzębie EBC nie pomagają wycenie EUR/USD. Główna para walutowa przetestowała w minionym tygodniu okolice 1,09, a komentarze bankierów centralnych EBC utrzymują wspólną walutę pod presją. Wobec słabości gospodarczej strefy euro i dużej szansy braku obniżki stóp procentowych przez Fed w marcu – EUR/USD może kontynuować spadki w kolejnych tygodniach.

Tymczasem w Polsce, inflacja bazowa spadła już do poziomu 6,9%, a w lutym lub marcu jej poziom może dotrzeć w zakres celu inflacyjnego. Czy wobec słabszej kondycji europejskiej gospodarki, w Polsce istnieje przestrzeń do luzowania warunków monetarnych?

Zapraszamy na spotkanie z ekonomistą XTB Michałem Stajniakiem, w którym skupi się na kluczowych tematach tego tygodnia.

W dzisiejszym webinarze:

  • Co zrobi Fed w marcu?
  • Co dalej z ceną BTC?
  • Czy inflacja w Polsce jeszcze wzrośnie?

OGLĄDAJ ON-LINE

Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, dostępne są dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu wojny, pandemii i kryzysu gospodarczego na globalną gospodarkę.

O prowadzącym

Michał Stajniak

Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału