Nie trzymajcie wszystkich środków na giełdach kryptowalut. w tej chwili jest to główny cel hackerów

cryps.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Hacker


Czerwiec za nami. Straty poniesione w branży kryptowalut wynikające z działań cyberprzestępców w minionym miesiącu okazały się być mniejsze o 54,2% w porównaniu z majem. Jednakże w dalszym ciągu należy pozostać czujnym i mieć na uwadze kwestie bezpieczeństwa.


  • W czerwcu branża kryptowalut straciła blisko 176 milionów dolarów w następstwie działań hackerów,
  • Najbardziej “oberwało się” scentralizowanym giełdom kryptowalut, a zwłaszcza tureckiej BtcTurk.

Hackerzy w dalszym ciągu sieją pogrom na rynku kryptowalut

Platforma analizująca niebezpieczne zachowania na rynku cyfrowych aktywów – PeckShield – opublikowała raport podsumowujący to, co się działo na tym polu w czerwcu.

Z dobrych wiadomości, odnotowano “jedynie” 20 incydentów związanych z działaniami hackerów, co się przekłada na spadek o 54,2% w porównaniu z majem. W minionym miesiącu utracono kwotę bliską 176 milionów dolarów, natomiast w maju poziom ten wyniósł 385 milionów dolarów strat netto.

Hackerzy większość siły rażenia w czerwcu skierowali w stronę scentralizowanych giełd kryptowalut, z czego największy atak zakończony sukcesem to turecka platforma BtcTurk. Ukradziono z niej bowiem ponad 100 milionów dolarów, o czym pisaliśmy więcej w tym miejscu.

#PeckShieldAlert June 2024 witnessed 20+ hacks in the crypto space, resulting in ~$176.2 million in losses. This marks a decrease of 54.2% from May 2024 (w/ ~$385m in hackers' profits).#Top 5 Hacks:#Btctruk: $100.25 million (CeFi)#Lykke: $22 million (CeFi)#UwULend: $19.4… pic.twitter.com/83XzWf82kw

— PeckShieldAlert (@PeckShieldAlert) July 1, 2024

Na drugim miejscu znalazła się natomiast giełda Lykke, z której wyprowadzono 22 miliony dolarów. To niechlubne podium zamyka protokół pożyczkowy z sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi) – UwU Lend – z którego skradziono tokeny o wartości 19,4 mln dolarów.

Biorąc pod uwagę, iż w skali z miesiąca na miesiąc poziom exploitów w branży krypto spadł o ponad połowę, można by pomyśleć, iż w sektorze tym zaczyna się coś poprawiać w kwestii cyberbezpieczeństwa. Niestety, prawda jest zgoła inna.

Otóż straty wynikające z działalności hackerów w drugim kwartale 2024 roku wzrosły o aż 115% w porównaniu z tym okresem z 2023 roku. II kwartał minionego roku przyniósł straty na poziomie 220 milionów dolarów, natomiast zakończony wczoraj kwartał to kwota szacowana na 527 miliona dolarów.

Aż 70% tego, czyli 401 milionów dolarów, stanowiły ataki na CEX-y.

Idź do oryginalnego materiału