Minęły ponad dwa lata, odkąd kraj Ameryki Środkowej, Salwador, przyjął Bitcoin (BTC) jako prawny środek płatniczy. Chociaż był to długoterminowy plan dla kraju, obywatele już wierzą, iż dało im to nową nadzieję.
Etos ekosystemu Bitcoin to nie ufaj… weryfikuj. I to było inspiracją dla zespołu Bitfinex do wizyty w Salwador w celu nakręcenia filmu dokumentalnego “Don’t Trust… Verify”. Widzowie będą mogli zobaczyć, jak Bitcoin został przyjęty w tym kraju z perspektywy pierwszej osoby.
Dokument ma mieć swoją premierę w dniu 22 października w Lugano w Szwajcarii. BeInCrypto otrzymało jednak przedpremierowy pokaz.
Jak młodzież z Salwadoru miała nikłe nadzieje na lepszą przyszłość?
Do 2021 r. Salwador słynął z wysokich wskaźników przestępczości i wszechobecności gangów. Tworzyło to ponury obraz krajobrazu bezpieczeństwa tego kraju. Następnie kraj zaczął trafiać na pierwsze strony gazet za swój odważny ruch, przyjmując Bitcoin jako legalny środek płatniczy.
Według Mike’a Petersona, dyrektora Bitcoin Beach, młodzi ludzie dorastali w kraju, mieszkając z dala od rodziców.
Stało się tak, ponieważ niektórzy rodzice przenieśli się do USA w poszukiwaniu pracy. Natomiast inni zostali uwięzieni za działalność w gangach. Dlatego też Peterson mówił w dokumencie, iż młodzież dorastała myśląc, iż w kraju nie ma nadziei.
Bitcoin Beach to inicjatywa w El Zonte, nadmorskim mieście w Salwador. Zyskała uznanie, ponieważ przedsiębiorcy i turyści w okolicy coraz częściej używają Bitcoin do przeprowadzania transakcji. Natomiast pracownicy w mieście otrzymują pensje w cyfrowej walucie.
Bitcoin i Salwador: Nowa nadzieja
Wśród zaangażowania obywateli w działalność przestępczą, Salwador stanął w obliczu poważnego braku edukacji finansowej. Według Statista, w 2021 r. tylko 36% dorosłej populacji kraju posiadało konto bankowe.
Roman Martinez, współzałożyciel inicjatywy społecznej “Hope House”, opowiedział o tym, jak Salwadorczycy mieli bardzo ograniczony dostęp do usług finansowych:
“Moi rodzice, mój dziadek, nigdy nie mieli dostępu do konta bankowego. Nigdy nie oszczędzali pieniędzy. Nigdy nie słyszeliśmy od nikogo z naszej rodziny o tym, czym są pieniądze lub (co jest) aktywem, ani o transakcjach cyfrowych lub dokonywaniu i otrzymywaniu płatności cyfrowych. To były rzeczy, które robią ludzie w pierwszym świecie. Po prostu machają kartami kredytowymi i robią to.”
Martinez uważa, iż Bitcoin zachęca obywateli do edukacji finansowej i wzmacnia pozycję osób nieubankowionych. Powiedział:
“Myślę, iż kiedy prezydent uczynił Bitcoin legalnym środkiem płatniczym, dał nam wszystkim miejsce, w którym możemy być podekscytowani przyszłością. Jest to miejsce, w którym możemy przyjść i budować; miejsce, w którym możemy przyjść i marzyć.”
Następnie dodał: “Myślę, iż jako ludzie chcemy żyć w miejscu, w którym jesteśmy podekscytowani przyszłością. Chcemy żyć w miejscu, w którym budzimy się i widzimy nadzieję. Chcemy żyć tam, gdzie wszystko zmierza ku lepszej przyszłości”.
Hope House Martineza edukuje młodzież, aby mogła znaleźć nadzieję na lepszą przyszłość. Jego działalność opiera się na czterech filarach:
- Edukacja
- Rekreacja
- Duchowość
- Wzmocnienie
Martinez opowiedział również o funkcjonowaniu Hope House. Wyjaśnił, że:
“Codziennie mamy tu lidera. Są komputery, mamy Internet, dzieci mogą tu przychodzić. Mamy różne projekty przez cały dzień.”
Dodaje: “Hope House stara się wzmocnić pozycję młodych ludzi, aby przestali marzyć o wyjeździe z kraju, ale zostali tu i pracowali”.
Jak Bitcoin pomaga zmienić międzynarodowy wizerunek Salwadoru?
Podczas gdy Martinez i Hope House starają się zachęcić dzieci do nieopuszczania kraju, diaspora obywateli Salwadoru z całego świata powraca do ojczyzny. Podcaster Stephan Livera powiedział:
“Nastąpił wzrost, jeżeli chodzi o Salwadorczyków, którzy wracają do kraju. Diaspora z całego świata, wracają tutaj, aby albo inwestować, albo mieszkać tutaj, albo pracować tutaj.”
Według Livera, entuzjaści Bitcoina również wykazali zainteresowanie przeprowadzką do Salwadoru. Powiedział on:
“Są tutaj, ponieważ chcą zobaczyć, jak to jest naprawdę wydawać w sieci Lightning, otrzymywać w sieci Lightning. Zobaczyć, jak to jest faktycznie żyć tutaj, na miejscu.”
Co więcej, Alejandro Zelaya, minister finansów Salwadoru, potwierdził, iż nastąpił wzrost turystyki o co najmniej 30% po przyjęciu Bitcoina jako legalnego środka płatniczego. Zelaya uważa, iż Bitcoin pomógł również ożywić międzynarodowy wizerunek kraju. Powiedział on:
“Co więcej, nasz dawny międzynarodowy wizerunek bycia krajem pełnym przemocy został zastąpiony. Dzięki Bitcoinowi jesteśmy globalnie rozpoznawani jako innowacyjny naród, który broni wolności gospodarczej i wspiera zglobalizowaną gospodarkę.”
Następnie dodał: “Dlatego też zgarnęliśmy nagrody nie tylko w turystyce, ale także poprzez poprawę międzynarodowego standardu. Jesteśmy pionierem na rynku, którego wiele państw jeszcze nie odkryło”.
Świat zaczął wracać do normalności w 2022 roku po blokadach COVID-19. Przyczyniło się to również do wzrostu turystyki w Salwador.
Pełne przyjęcie Bitcoina prawdopodobnie zajmie trochę czasu
Podczas gdy sieć Lightning Bitcoina umożliwia niemal natychmiastowe płatności, zmienność aktywów może utrudniać pełne przyjęcie BTC. Mike Peterson twierdzi jednak, iż prawie 100 sprzedawców akceptuje płatności Bitcoinem w El Zonte, mieście Bitcoin Beach.
BeInCrypto poinformowało we wrześniu 2021 r., iż ponad dwa miliony obywateli Salwadoru zaczęło korzystać ze wspieranego przez rząd portfela Chivo. Stało się to po tym, jak rząd zaoferował zachętę w wysokości 30 USD obywatelom, którzy go pobrali. W związku z tym mogło to działać jako katalizator w zwiększaniu liczby użytkowników.
Jednak istnieje kilka najnowszych danych, które pokazują, ilu użytkowników przez cały czas aktywnie korzysta z portfela Chivo.
Jeśli chodzi o adopcję Bitcoina, podcaster Livera powiedział:
“Jest to jedna z tych rzeczy, w których nie można oczekiwać, iż wszystko wydarzy się jutro, prawda? To powolny proces. Zwłaszcza biorąc pod uwagę zmienność Bitcoina, z pewnością będzie to powolny proces.”
Paolo Ardoino, CTO Bitfinex i Tether, który niedawno awansował na CEO Tethera, przytoczył przykład przyjęcia euro w krajach europejskich.
Wyjaśnił, iż przyjęcie euro na całym kontynencie zajęło prawie sześć lat, mimo iż było to obowiązkowe. Jednak przyjęcie Bitcoina w Salwadorze jest opcjonalne. Dlatego też powiedział:
“Dajemy czas innym krajom na dokonanie tego typu adopcji. Musimy poświęcić tyle samo czasu w wykonanie pracy nad przyjęciem Bitcoina (w Salwador).”
Ponadto istnieje potrzeba propagowania edukacji Bitcoina wśród obywateli, zwłaszcza wśród młodzieży. Mi Primer Bitcoin, projekt edukacji Bitcoina w Salwadorze, twierdził, iż w 2022 r. wykształcił 10 000 uczniów. Uczniowie są edukowani w zakresie otrzymywania Bitcoinów za pośrednictwem sieci Lightning, węzłów, podwójnego wydawania i halvingu Bitcoinów.
Niezrealizowana strata w wysokości milionów
Według Nayibtracker, strony internetowej, która śledzi portfel Bitcoina należący do Salwador, kraj ten ma niezrealizowaną stratę w wysokości 33,7 mln USD. Strona internetowa pokazuje, iż kraj posiada 3054 BTC o średnim koszcie 40 623 USD.
W listopadzie 2022 r. Nayib Bukele, prezydent Salwadoru, ogłosił, iż kraj będzie kupował jednego Bitcoina dziennie.
Felix Ulloa, wiceprezydent Salwadoru, uważa, iż niezrealizowana strata nie powinna być klasyfikowana jako strata dla kraju. Powiedział on:
“Nic nie straciliśmy, ponieważ nie sprzedaliśmy ani jednego Bitcoina, którego kupiliśmy.”
Aby zapoznać się z najnowszą analizą Bitcoina (BTC) przez BeInCrypto, kliknij tutaj.
BeInCrypto Polska - Nie ufaj… Weryfikuj: Jak Bitcoin ożywia Salwador?