Niedziele handlowe 2025. Pierwsza z nich już wkrótce

7 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


W 2025 roku, jak od kilku już lat, zakupy w niedzielę będą możliwe tylko kilka razy w roku. Kiedy wypadają niedziele handlowe? Czy 26 stycznia będzie niedzielą handlową? To istotna informacja dla planujących zakupy, chociażby w związku z okresem ferii. Przed zimowymi wyjazdami potrzeby zakupowe są większe, a niedziele handlowe ułatwiają zrobienie zakupów.


W kalendarzu niedziele handlowe wypadają rzadko. Tym bardziej konsumentów może ucieszyć informacja, iż pierwsza niedziela handlowa w 2025 roku będzie już niebawem.


Czy 26 stycznia wypada niedziela handlowa?


Pierwsza niedziela handlowa w tym roku przypada już w najbliższą niedzielę, 26 stycznia.


W tym dniu otwarte będą wszystkie duże sklepy - supermarkety, hipermarkety, parki handlowe i galerie handlowe. To okazja do zrobienia zakupów - zarówno spożywczych, jak i odzieżowych. W Polsce rozpoczął się już okres ferii zimowych, więc niedziela handlowa 26 stycznia to też idealna okazja do kupienia tego, czego potrzebujemy w związku z wyjazdami.Reklama


Niedziele handlowe w 2025 roku. Kiedy wypadają?


W 2025 roku konsumenci będą mieli okazję do zrobienia zakupów w osiem niedziel handlowych. Pierwsza z nich wypada już 26 stycznia.
Kolejne niedziele handlowe to: 13 i 27 kwietnia, 29 czerwca, 31 sierpnia oraz 7, 14 i 21 grudnia.


Uwagę w tegorocznym kalendarzu zwracają trzy niedziele handlowe w grudniu. Dzięki temu niedziel handlowych w 2025 roku będzie więcej niż w latach poprzednich - w efekcie okazji do zrobienia zakupów w niedzielę będzie aż osiem (w ubiegłych latach było siedem niedziel handlowych). Z czego to wynika? W myśl ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, począwszy od 2025 r., sklepy będą zamknięte w Wigilię - za to konsumenci będą mogli ważne w przedświątecznym okresie zakupy w trzy kolejne niedziele przez Wigilią. W tym roku te niedziele handlowe wypadają 7, 14 i 21 grudnia.
Przypomnijmy - pod koniec grudnia 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wolnej Wigilii, jednak zarazem zdecydował o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej - między innymi ze względu na uwagi organizacji pracowników, podnoszących, iż regulacja ta dyskryminuje pracowników handlu.
Pod koniec listopada ub. r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy. W myśl tej noweli od 2025 r. Wigilia w Polsce jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych. Dodatkowo od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą niedzielami handlowymi.


Niedziele handlowe. Ich liczbę reguluje ustawa


W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz handlu w niedziele. Ustawa wprowadzająca stopniowy zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku.
Poczynając od 2020 roku, zakaz handlu nie dotyczył tylko siedmiu niedziel w roku. Od 2025 r. mamy już osiem niedziel handlowych. Niedziele handlowe to zawsze: ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także niedziela przed Wielkanocą oraz trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Ustawodawca, określając terminy niedziel handlowych, wziął pod uwagę możliwość zrobienia zakupów przez Polaków w niedziele poprzedzające święta (Wielkanoc, Boże Narodzenie), wyjazdy na ferie czy wakacje, przed długim weekendem majowym, a także przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Idź do oryginalnego materiału