Niemcy planują uchylić przepisy podatkowe wprowadzone w 2020 roku, które zniechęcały wielu niemieckich inwestorów detalicznych do handlu kontraktami CFD. W rezultacie spodziewają się, iż zmiany te przyciągną więcej klientów detalicznych do domów maklerskich i brokerów. Co więcej, planowane są ogromne zwroty podatków dla klientów detalicznych.
Pod koniec 2020 roku niemiecki parlament przyjął ustawę podatkową, która ograniczała możliwość odliczenia strat z transakcji na CFD (do celów podatku od zysków kapitałowych) do kwoty 20 000 euro rocznie. Warto przy tym pamiętać, iż zyski kapitałowe w Niemczech, w tym z obrotu papierami wartościowymi, są opodatkowane stawką 25%.
Zarabiasz i tracisz, a na koniec i tak tracisz
Na przykład, zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli inwestor miał zyski w wysokości 1 miliona euro, a straty wyniosły 600 000 euro, musiałby zapłacić podatek w wysokości 245 000 euro. Oznaczało to, iż tylko 20 000 euro strat mogło zostać odliczone przed naliczeniem 25% podatku, co skutecznie zmniejszało rzeczywiste zyski inwestora o znaczną kwotę. Netto zarabiało się więc mniej niż np. w Polsce.
Nawet jeżeli inwestor osiągnąłby zerowy bilans na koniec roku, mając 1 milion euro zysków i tyle samo strat, przez cały czas musiałby zapłacić podatek w wysokości 245 000 euro, co prowadziło do znacznych strat finansowych. I krótko mówiąc – z punktu widzenia handlu tymi instrumentami, było dla inwestorów indywidualnych kompletnie bez sensu.
Tak restrykcyjne przepisy podatkowe zniechęciły wielu niemieckich inwestorów detalicznych do handlu CFD przez ostatnie cztery lata. Niektórzy inwestorzy znaleźli jednak sposoby na ominięcie tych ograniczeń, rejestrując się jako profesjonalni handlowcy lub korzystając z podmiotów prawnych, które podlegają innym przepisom podatkowym.
PRZECZYTAJ: Handlujesz u zagranicznego brokera i rozliczasz podatku? To błąd!
Zniesienie limitu odliczenia strat i ogromne zwroty podatków
Niemiecka koalicja rządząca zdecydowała się jednak na zniesienie limitu odliczenia strat w wysokości 20 000 euro we wszystkich transakcjach terminowych, w tym na CFD. Nowe przepisy będą obowiązywać wstecznie od 2020 roku, co oznacza, iż osoby, które zostały dotknięte poprzednimi restrykcjami, będą mogły ubiegać się o zwrot podatku, odliczając pełne straty z lat 2021, 2022 lub 2023.
Propozycja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Bundestag, ale prawdopodobnie zostanie przyjęta przed końcem 2024 roku.
Rynek CFD w Niemczech
Niemcy, z PKB wynoszącym około 4,1 biliona dolarów, mają największą gospodarkę w Europie, a rynek kontraktów CFD w tym kraju odgrywa kluczową rolę na kontynencie. Zmiany podatkowe mogą znacząco wpłynąć na plany brokerów CFD na 2025 rok, gdy wielu niemieckich inwestorów detalicznych wróci na rynek.
Jednym z brokerów, który skorzystał z okazji, jest Trading 212 – firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii i Bułgarii, która tego lata przejęła niemieckiego brokera CFD FXFlat. Transakcja wyniosła około 4 miliony euro, co zostało ujawnione w wynikach finansowych Trading 212. Jednym z wiodących brokerów detalicznych FX i CFD obsługujących rynek niemiecki jest nasze XTB.
Tak zmiany podsumowuje Jens Chrzanowski, dyrektor oddziału na Niemcy w XTB:
– Rynek CFD w Niemczech, w tym wszyscy brokerzy CFD, odczuł skutki ograniczonej straty zrównoważonej z niewielkim opóźnieniem. Po latach wzrostu, obroty znacząco spadły. Wielu ekspertów uważa, iż odwrócenie tej praktyki, uważanej za niezgodną z konstytucją, doprowadzi do większego docenienia mocnych stron kontraktów CFD jako efektywnego instrumentu inwestycyjnego. W związku z tym oczekuje się, iż inwestorzy w Niemczech ponownie staną się bardziej aktywni w tym obszarze, zwłaszcza biorąc pod uwagę ogólnie coraz bardziej burzliwy charakter rynków. Wielu ekspertów uważa, iż rozróżnianie kontraktów CFD od innych instrumentów lewarowanych, takich jak warrantów lub certyfikaty lewarowane pod względem podatkowym, było niesprawiedliwe – podkreśla Jens Chrzanowski.