Niepokojące dane związane z umowami kredytowymi. Prawie 80% Polaków nie rozumie, co podpisuje

zgarnijpremie.pl 2 miesięcy temu

Zapisy w umowach kredytowych nie są w pełni zrozumiałe dla znacznej większości kredytobiorców. Tak wynika z raportu pt. „Jak Polacy czytają umowy finansowe? I czy je rozumieją? Edycja 2024”.

Niejasne zapisy umów kredytowych

Najnowszy raport przygotowany przez UCE Research i SubiGo udziela odpowiedzi na pytanie dotyczące zrozumienia przez Polaków umów finansowych, które podpisują. Wnioski, delikatnie mówiąc, nie są optymistyczne. Zaledwie 19,5% badanych deklaruje, iż podpisując umowę kredytową, w pełni zrozumiało jej treść. Aż 77,3% respondentów przyznało, iż nie w pełni rozumiało zapisy dokumentu, który podpisuje. Reszta z badanych (3,2%) stwierdziła, iż nie pamięta dokładnie tej sytuacji.

Nieznajomość przepisów może zaszkodzić

Wyniki są szczególnie niepokojące, jeżeli weźmie się pod uwagę konsekwencje tej niewiedzy. Może ona prowadzić do ponoszenia niespodziewanych kosztów kredytowych w postaci dodatkowych opłat i karnych odsetek. W najgorszym wypadku może choćby uniemożliwić terminową spłatę zobowiązania.

Niezbędne działania

By poprawić tę sytuację, należy większy nacisk postawić na edukację finansową Polaków. Autorzy badania jako przykład tego typu działania podają wprowadzenie obowiązkowych kursów lub seminariów dla osób, które planują zaciągnięcie dużych zobowiązań finansowych. Inne z rozwiązań podsuwają sami badani kredytobiorcy. Aż 69,9% z nich uważa, iż umowy kredytowe powinny być napisane prostszym językiem.

16 lipca 2024 Wiadomości
Niepokojące dane związane z umowami kredytowymi. Prawie 80% Polaków nie rozumie, co podpisuje
16 lipca 2024 Wiadomości
Nowe produkty w portfelu ubezpieczeń Banku Pocztowego
Czytaj więcej
9 lipca 2024 Finanse codzienne – poradniki
Moneyback – czyli, jak kupować taniej dzięki zwrotom
28 lutego 2024 Poradniki
Sprawdź 10 najciekawszych sposobów, jak dorobić do pensji
21 lutego 2024 Finanse codzienne – poradniki
Jak zapłacić za autostradę?
16 lutego 2024 Konta osobiste – poradniki
Z cyklu Listy od Czytelników: Jak (nie) dostać premii?
Idź do oryginalnego materiału