Republikański senator Roger Marshall wycofał swoje poparcie dla Digital Asset Anti-Money Laundering Act, kontrowersyjnej ustawy antykryptowalutowej, którą współtworzył z demokratyczną senator Elizabeth Warren w 2022 roku.
Marshall wycofał swoje poparcie jako współwnioskodawca ustawy w środę, 24 lipca. To zaś sprawia, iż na chwilę obecną ustawę w dalszym ciągu popiera 18 senatorów.
Czy ustawa antykryptowalutowa przepadnie?
Marshall i Warren wspólnie wprowadzili Digital Asset Anti-Money Laundering Act w grudniu 2022 roku. To właśnie wtedy Warren argumentowała, iż kryptowaluty były wykorzystywane przez „nieuczciwe państwa, oligarchów, potentatów branży narkotykowej i handlarzy ludźmi […] do prania miliardów skradzionych funduszy”.
Wspomniana ustawa ma na celu pociągnięcie branży kryptowalutowej do odpowiedzialności w ramach istniejących ram przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
W szczególności ustawa ma na celu ograniczenie możliwości wykorzystywania kryptowalut do nielegalnych celów, nakłada dodatkowe obowiązki na giełdy kryptowalutowe, portfele elektroniczne i inne podmioty związane z rynkiem cyfrowych aktywów oraz ma ułatwić śledzenie przepływów pieniędzy w świecie kryptowalut, co utrudni przestępcom ukrywanie swoich działań. W szczególności ustawa deklaruje, iż wielu dostawców usług kryptograficznych, w tym zdecentralizowanych dostawców portfeli, walidatorów i górników, jest instytucjami finansowymi, nakazując im podleganie warunkom ustawy o tajemnicy bankowej.
Warren ponownie wprowadziła ustawę do Senatu USA w lipcu 2023 roku. W międzyczasie kilka organizacji kryptowalutowych i osób prywatnych skrytykowało nowe przepisy za wyolbrzymianie roli kryptowalut w finansowaniu terroryzmu i nielegalnej działalności oraz ostrzegło, iż ich wprowadzenie może skutecznie utrudnić rozwój amerykańskiej branży kryptowalutowej. Alarmują one, iż implementacja nowych przepisów może wiązać się ze znacznymi kosztami dla przedsiębiorstw działających na rynku cyfrowych aktywów. Ponadto ustawa antykryptowalutowa może odstraszyć niektórych inwestorów i przedsiębiorców, co może negatywnie wpłynąć na rozwój rynku kryptowalut w Stanach Zjednoczonych.
I tak, 20 lutego br. Izba Handlu Cyfrowego (Chamber of Digital Commerce) – amerykańska grupa popierająca kryptowaluty – wezwała Senacką Komisję Bankową do nierozpatrywania ustawy, twierdząc, iż „wymazałaby ona środki w wysokości setek miliardów dolarów przeznaczonych dla amerykańskich startupów i zdziesiątkowałaby oszczędności niezliczonych Amerykanów”, którzy legalnie zainwestowali w krypto.
Opór jest duży
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż 13 lutego br. grupa 80 byłych wojskowych i urzędników bezpieczeństwa narodowego z rządu USA napisała list ostrzegający prawodawców przed poparciem ustawy. W dokumencie urzędnicy ostrzegli, iż przepisy utrudnią egzekwowanie prawa i zwiększą obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego poprzez „wyprowadzenie większości branży aktywów cyfrowych za granicę”.
Tymczasem senator Elizabeth Warren ubiega się w tej chwili o reelekcję i zamierza reprezentować stan Massachusetts. Z kolei pro-kryptowalutowy republikanin John Deaton ogłosił, iż będzie kandydował jako republikanin i spróbuje obalić Warren.