Nietypowy trend na rynku nieruchomości. Ile trzeba za to zapłacić?

3 tygodni temu

Podczas gdy jedni myślą, w jaki sposób gwałtownie dorobić się choćby małego mieszkanka, inni rozmyślają, jak uatrakcyjnić swoje posiadłości. Okazuje się, iż nowym trendem wśród posiadaczy domów jest budowanie małych basenów. Eksperci wskazują również, iż coraz więcej osób, które planują zakup nieruchomości na rynku wtórnym, poszukuje domów z basenem w ogrodzie. Ile kosztuje taka przyjemność i czy trzeba mieć na to pozwolenie?

Nieruchomości z basenem coraz popularniejsze

Budowanie przydomowych zbiorników na wodę deszczową, na które można było otrzymać dofinansowanie w ramach tzw. programu „Oczko Plus”, to już przeszłość. Najnowszy trend na rynku nieruchomości, to dom z basenem.

Chociaż budowa domu, czy zakup budynku z basenem na rynku wtórnym, to niemałe koszta, coraz więcej osób realizuje marzenie o własnym przydomowym basenie. Rafał Bieńkowski z portalu „Nieruchomości-online.pl”, w rozmowie z „Fakt”, ocenił, iż w Polsce obserwujemy prawdziwy wysyp nieruchomości, przy których powstają basen. Ekspert dodał, iż pod tym względem „Polska zaczyna upodabniać się do Kalifornii”.

Jeszcze do niedawna wiele osób obawiało się kosztów takich atrakcji. Inni bali się wszechobecnego zapachu chloru na terenie nieruchomości oraz ewentualnej wilgoci. Jak twierdzi ekspert, dziś mało kto martwi się o takie rzeczy, a baseny powstają choćby na małych działkach lub obok tzw. bliźniaków. Ponadto osoby, które posiadają nieruchomości z basenem, wskazują, iż wiele problemów można uniknąć dzięki regularnej konserwacji.

Rafał Bieńkowski, z którym rozmawiał dziennik, wskazuje, iż na rynku wtórnym nieruchomości z basenem osiągają zawrotne ceny. Przykładem jest, chociażby 100-letnia willa na Mokotowie w Warszawie z 59-metrowym basenem. Cena? „Skromne” 18 milionów złotych. Kolejny przykład wskazany przez eksperta to zabudowa szeregowa w Jastrzębiej Górze złożona z czterech 69-metrowych mieszkań. Na jej terenie znajduje się basen, który w ogłoszenie opisano jako dodatkową atrakcję. Cena w ogłoszeniu to 749 tys. złotych.

Jakie są koszty budowy basenu?

Koszty budowy przydomowego basenu mogą szokować. Jednak jeżeli zestawimy je np. z cenami garaży na rynku wtórnym, które sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, to nie wychodzi aż tak drogo.

Z informacji przedstawionych w artykule „Faktu” wynika, iż koszt budowy basenu obok nieruchomości może wynieść choćby 40 tys. najważniejszy jest rozmiar basenu. Za metr sześcienny samego wykopu trzeba zapłacić około 35 zł. Gorzej wyglądają koszty bieżącej konserwacji i utrzymania takiej atrakcji. Średni koszt takich prac w ciągu roku może wynieść choćby 8 tys. zł.

Co ciekawe, jeżeli komuś wymarzy się basen powyżej 50 mkw, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Pewnym pocieszeniem jest fakt, iż procedura uzyskania pozwolenia na budowę basenu wygląda tak samo jak w przypadku innych nieruchomości i obiektów. Najpierw trzeba złożyć wniosek do odpowiedniego starostwa powiatowego. Warto pamiętać, iż projekt basenu może sporządzić jedynie projektant z odpowiednimi uprawnieniami. Pozwolenie na budowę basenu jest ważne przez 3 lata od momentu wydania.

Idź do oryginalnego materiału