Niewielu przedsiębiorców korzysta z przepisów pozwalających odzyskać pieniądze

3 dni temu

Choć 81 proc. polskich przedsiębiorców wie, iż mogą przenieść koszty windykacji na dłużnika, to tylko 59 proc. w tej grupie faktycznie z tego korzysta.

Jak wynika z badania „Gra o dług – znajomość przepisów regulujących odzyskiwanie należności wśród MŚP”, przeprowadzonego na zlecenie Kaczmarski Inkasso, najmniej skłonne do stosowania tego rozwiązania są mikrofirmy, robi to tylko 38 proc. z nich, podczas gdy wśród średnich przedsiębiorstw ponad 80 proc. Rezygnują z braku doświadczenia, obawy o utratę klienta lub wiary w to, iż dłużnicy dobrowolnie zapłacą.

Zaległości finansowe firm obciążają ponad 267 tys. podmiotów

Zaległości finansowe firm, widniejące w bazie danych Krajowego Rejestru Długów, sięgają w tej chwili 10,8 mld zł. Obciążają one ponad 267 tys. podmiotów. Średnie zadłużenie wynosi 40,4 tys. zł. Na kumulowanie się nieuregulowanych zobowiązań ma wpływ zarówno aktualna sytuacja gospodarcza w kraju oraz koniunktura w poszczególnych branżach, jak i reagowanie przez firmy na brak płatności od kontrahentów.

Świadomość jest, ale praktyka kuleje

Polskie prawo daje szeroki wachlarz możliwości dochodzenia należności i wywierania presji na dłużników. Są to m.in. wpisywanie ich do Krajowego Rejestru Długów, windykacja polubowna i sądowa, uzyskanie rekompensaty za opóźnienie w płatnościach czy obciążenie kosztami przeprowadzonej windykacji. Tymczasem, jak pokazuje wspomniane badanie, znajomość przepisów regulujących odzyskiwanie należności od klientów wśród przedsiębiorców pozostawia wiele do życzenia. Mimo iż część z nich je zna, ma opory przed korzystaniem. Jednym z nich jest windykacja na koszt dłużnika. Pozwala na nią Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Jednak spośród 81 proc. przedsiębiorców, którzy wiedzą o tym rozwiązaniu, aż 41 proc., go nie stosuje. Praktyka ta maleje wraz z wielkością firmy.

Najpierw wydają, później pieniądze wracają

Autorzy badania sprawdzili, czy przedsiębiorcy wiedzą, na czym polega windykacja na koszt dłużnika. Tylko co 4. wśród tych, wdrożyli u siebie to rozwiązanie, wskazał prawidłową odpowiedź, czyli iż wierzyciel najpierw płaci za usługę odzyskania należności firmie windykacyjnej lub prawnikowi, a potem jej koszt jest przenoszony na niesolidnego kontrahenta. Aż 45 proc. błędnie uważa, iż sposób obciążania dłużnika zależy od umowy wierzyciela z firmą windykacyjną. Jednocześnie 1/4 niepoprawnie myśli, iż firma windykacyjna od razu pobiera opłatę od dłużnika. Wśród badanych 6 proc. nie wie, jak działa ten proces.

Przedsiębiorstwa, które decydują się przenieść koszty windykacji na dłużnika, jako najważniejszy argument przemawiający za tym rozwiązaniem wskazują to, iż skoro to on jest odpowiedzialny za brak zapłaty, powinien także pokryć koszty procesu odzyskania pieniędzy. Tą zasadą kieruje się 54 proc. w tej grupie badanych. Ponad połowa zwraca uwagę, iż windykacja na koszt dłużnika stanowi skuteczny sposób na zdyscyplinowanie dłużników, a 45 proc., iż przyspiesza odzyskiwanie należności.

Skoro to dłużnik spowodował problem, powinien ponieść jego konsekwencje

– Przedsiębiorcy korzystający z windykacji na koszt dłużnika widzą w tym realne korzyści. Nie tylko szybciej odzyskują należności, ale też ograniczają zatory płatnicze i poprawiają płynność finansową. To logiczne podejście. Skoro to dłużnik spowodował problem, powinien ponieść jego konsekwencje. Mamy tu także efekt prewencyjny – dłużnicy, wiedząc, iż to oni pokryją koszty windykacji, częściej regulują zobowiązania w terminie. Wcześniej traktowali pieniądze należne kontrahentowi jako nieoprocentowany kredyt. Nasze doświadczenia w odzyskiwaniu należności zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i małych i średnich firm pokazują, iż te, które konsekwentnie stosują ten mechanizm, skuteczniej egzekwują zapłatę i rzadziej borykają się z nieuczciwymi kontrahentami – wyjaśnia Jakub Kostecki, prezes Kaczmarski Inkasso.

Więcej: https://krd.pl/
Jak odzyskać swój dług: https://www.youtube.com/embed/N4eyZ6gQSsk
Idź do oryginalnego materiału