Niewykorzystane złoża gazu w Europie mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kontynentu – twierdzi Davide Tabarelli z Nomisma Energia. Ekspert wskazuje na potrzebę większej produkcji krajowej, by uniezależnić się od importu.
28 marca 2025 roku portal Montel News opublikował wypowiedź Davide Tabarelli, prezydenta włoskiej firmy konsultingowej Nomisma Energia, który podkreślił, iż Europa mogłaby znacząco zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne, wykorzystując niewykorzystane złoża gazu na kontynencie. Tabarelli wskazał, iż słabości w dostawach energii, które ujawniły się podczas kryzysu energetycznego w 2022 roku, wynikają m.in. z malejącej produkcji krajowej gazu w Europie. Ekspert apeluje o większe inwestycje w wydobycie, by zmniejszyć zależność od importu, szczególnie w kontekście niestabilności geopolitycznej.
Niewykorzystane złoża: szansa dla Europy
Tabarelli podkreślił, iż Europa ma znaczne rezerwy gazu, które pozostają niewykorzystane.
– Nasze słabości w dostawach energii, które eksplodowały podczas kryzysu w 2022 roku, były spowodowane także spadkiem europejskiej produkcji gazu – powiedział, cytowany przez Montel News. Wskazał na Włochy i Holandię, gdzie produkcja gazu znacząco zmalała – w Holandii pole Groningen, kiedyś jedno z największych w Europie, zostało zamknięte w 2023 roku z powodu ryzyka sejsmicznego. W 2024 roku krajowa produkcja gazu w UE wyniosła zaledwie 50 bcm (miliardów metrów sześciennych), wobec zapotrzebowania 330 bcm.
Według raportu IOGP Europe z 2022 roku, Europa ma rezerwy gazu w regionach takich jak Morze Czarne, wschodnia część Morza Śródziemnego, Cypr, Rumunia, Norwegia i Grecja. Na przykład pole Aphrodite na Cyprze, odkryte w 2011 roku, ma szacowane zasoby 0,1 tcm (trylionów metrów sześciennych), a Neptun Deep w Rumunii – 0,08 tcm. Łącznie pięć największych niewykorzystanych złóż w Europie – Aphrodite, Neptun Deep, Dvalin North (Norwegia), Calypso (Cypr) i Kronos (Grecja) – zawiera od 0,3 do 0,4 tcm gazu. To niewielka część całkowitych potrzeb UE, ale wystarczająca, by zwiększyć krajową produkcję o 10-15 procent.
Montel news / Mateusz Gibała
Skąd Francja bierze gaz? Na podium USA, Norwegia i Rosja