Nigeria ma się czym pochwalić. Tamtejsza waluta – naira – odnotowała w piątek znaczący wzrost w stosunku do dolara na rynku równoległym i na giełdach kryptowalut.
Rząd federalny za pośrednictwem Banku Centralnego Nigerii rozpoczął już spłatę zaległych wymagalnych terminowych kontraktów walutowych należnych różnym wierzycielom.
Nigeria stawia na nairę
Z niepotwierdzonych źródeł wiadomo, iż już trzy banki otrzymały pełną spłatę zadłużenia. Są to Citi Bank, Stanbic IBTC i Standard Chartered Bank. Według ministra finansów, Wale Eduna, kwota zaległych płatności terminowych szacowana jest na 6,7 miliarda dolarów.
Nigeria ma się czym pochwalić. Lokalna waluta wzrosła o 10 proc. do 1,035 za dolara na rynku równoległym. Kurs wynosił 819,10, co oznacza wzrost o 28 proc. w porównaniu z poprzednim dniem.
Aprecjacja nastąpiła po tym, jak nigeryjski bank centralny zasygnalizował, iż rozlicza zaległe transakcje terminowe o wartości 6,7 miliarda dolarów. Wyjaśnijmy, iż ruchy nairy na rynku kryptowalut są często wczesnym wskaźnikiem tego, jak waluta będzie handlować na ulicach miast kraju Afryki Zachodniej.
Pomimo ograniczeń nałożonych przez rząd wielu Nigeryjczyków kupuje w tej chwili kryptowaluty na zagranicznych giełdach. Dzieje się tak, ponieważ na rynku oficjalnym władze mają większy wpływ na ceny.
Traderzy walutowi są zdania, iż na chwilę obecną naira doskonale odrabia straty. W czwartek naira w Lagos odnotowała średnią na poziomie 1,120 USD, aprecjonując do 1,040 USD. Dla porównania, w środę jej kurs wynosił 1,170 USD.
Oficjalne stanowisko
Stowarzyszenie Skarbników Korporacyjnych Nigerii stwierdziło, iż decyzja o rozliczeniu zapadłych terminowych transakcji walutowych jest znaczącym krokiem w promowaniu stabilności i zaufania do nigeryjskiego rynku walutowego.
W oświadczeniu podpisanym przez prezesa stowarzyszenia, Adeyinkę Ogunnubi, czytamy: „My, w ACTN, wierzymy, iż terminowe rozliczanie dojrzałych terminowych transakcji walutowych ma najważniejsze znaczenie dla naszych członków i szerszej społeczności biznesowej. Pozwala to naszym skarbnikom korporacyjnym skutecznie zarządzać ryzykiem walutowym i planować swoje zobowiązania finansowe. (…) Doceniamy reakcję CBN na obawy przedsiębiorstw i jego ciągłe wysiłki na rzecz wdrażania polityk, które zwiększają odporność nigeryjskiego systemu finansowego (…) Jako stowarzyszenie zajmujące się promowaniem najlepszych praktyk w zakresie zarządzania finansami przedsiębiorstw, ACTN będzie przez cały czas ściśle współpracować z organami regulacyjnymi w celu wspierania polityk sprzyjających przejrzystości, przewidywalności i stabilności (…)” – napisano.