Niskie nakłady na badania i rozwój mogą spowalniać dalszy rozwój Polski

1 tydzień temu

Niskie nakłady na badania i rozwój oraz słabość czynników instytucjonalnych mogą spowalniać dalszy rozwój Polski i należą do 10 wyzwań kraju na najbliższe 10 lat w Unii Europejskiej (UE), sformułowanych przez autorów raportu PKO BP. W opracowaniu wskazano, iż jedną z największych korzyści akcesji Polski do UE była istotna poprawa pozycji eksportowej kraju, a popyt zagraniczny wygenerował w Polsce 2,5 mln miejsc pracy .

„Pomimo wzrostu, nakłady na badania i rozwój są w Polsce niższe niż średnia UE i znacznie niższe niż wśród liderów innowacyjności. Przy ograniczeniach rynku pracy, poprawa efektywności gospodarki jest warunkiem dalszego szybkiego rozwoju” – czytamy w raporcie „Makro Focus: 20 lat Polski w Unii Europejskiej”.

Bank ocenił, iż bilans akcesji Polski do Unii Europejskiej (UE) jest korzystny w wielu obszarach – gospodarczym, społecznym i infrastrukturalnym.

Do listy wyzwań Polski w UE bank zaliczył również m.in. potrzebę zmiany wysokiej energochłonności i emisyjności CO2 polskiej gospodarki, co może być istotne dla poziomu inflacji.

„Polska gospodarka jest jedną z bardziej energochłonnych w UE. Niska efektywność energetyczna, typowa dla gospodarek regionu EŚW, była jedną z przyczyn gwałtownego wzrostu inflacji podczas niedawnego kryzysu energetycznego. Polska negatywnie odstaje od średniej UE pod względem emisyjności gospodarki, a postęp w dziedzinie redukcji emisji CO2 jest wolniejszy niż przeciętnie w UE” – czytamy w raporcie.

Udział nisko emisyjnych źródeł w całkowitym zużyciu energii jest w Polsce znacząco niższy niż średnia dla UE. Pomimo poprawy w ostatnich latach, dystans dzielący Polskę do liderów w zakresie niskoemisyjności pozostaje bardzo duży, podkreślono.

Kolejnym problemem wskazanym w raporcie jest starzejące się społeczeństwo, które będzie źródłem wyzwań dla rynku pracy oraz finansów publicznych. Niskie nakłady na ochronę zdrowia, przy gwałtownie starzejącym się społeczeństwie – to kolejne wyzwanie.

W raporcie wskazano, iż pomimo znaczącej poprawy, która nastąpiła po akcesji do UE, „postrzegana korupcja w Polsce jest przez cały czas wyższa niż przeciętnie w innych państwach Wspólnoty”.

Po stronie korzyści akcesji Polski do UE zaliczono również zwiększenie znaczenie polskiego przemysłu – od 10 lat dynamicznie rozwija się sektor usług biznesowych. (np. centra usług wspólnych). W wielu rankingach Polska jest w tym zakresie wskazywana jako jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków (obok m.in. Indii), a jedną z przewag są wysokie kompetencje pracowników (w tym cyfrowe), podano także.

„Jedną z ważniejszych korzyści wejścia do UE było otwarcie europejskiego rynku na produkty z Polski. Polska wykorzystała swoją szansę w tej chwili jest 2. najważniejszym europejskim partnerem handlowym Niemiec, ustępując tylko Holandii, a na świecie – tylko USA i Chinom. Od 2004 Polska nie tylko rozwijała eksport pod względem wolumenowym, ale także jakościowym, przesuwając produkcję w stronę coraz bardziej zaawansowanych towarów. W efekcie, od wejścia do UE, wartość kilograma polskiego eksportu wzrosła prawie dwukrotnie silniej niż kilograma eksportu Niemiec” – czytamy dalej.

„Ekspansja sektora eksportowego, w tym eksportu usług, zaowocowała strukturalną poprawą salda rachunku bieżącego bilansu płatniczego
Polska stała się państwem nadwyżkowym, mimo iż jest importerem netto surowców energetycznych. Nadwyżka bieżąca przełożyła się na spadek zapotrzebowania na zagraniczne źródła finansowania i znaczący spadek zadłużenia zagranicznego w relacji do PKB” – podsumował PKO BP.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału