Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy. Dofinansowanie projektu

5 godzin temu
  • Wsparcie dla studiów wykonalności ułatwi realizację korytarza
  • Rurociąg połączy Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Niemcy
  • Prace nad dokumentacją zaplanowano do końca 2026 r.

Wsparcie pomoże w budowie Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Według spółki Gaz-System, decyzja przyczyni się do powstania infrastruktury wodorowej łączącej Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Niemcy, tworzącej swoisty kręgosłup dla rozwoju przyszłej zielonej energii w Europie. Dotacja jest ważnym wsparciem dla w realizacji studiów wykonalności projektu Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego (ang. Nordic-Baltic Hydrogen Corridor – NBHC) w poszczególnych krajach. Analizy w tej dokumentacji dotyczą najważniejszych kwestii przedsięwzięcia – m.in. trasy rurociągu, lokalizacji tłoczni, aspektów finansowych i ekonomicznych, środowiskowych i bezpieczeństwa, a także harmonogramu. Prace zaplanowano do końca 2026 r.

Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu zakończona


Im szybciej wdrożymy te rozwiązania, tym szybciej nasz przemysł i obywatele odczują korzyści z czystszej energii, a Europa zyska szansę, by stać się liderem w dziedzinie nowoczesnych technologii wodorowych – przekonuje Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu.

Wspólny projekt sześciu operatorów systemów przesyłowych

NBHC jest wspólnym projektem sześciu europejskich operatorów systemów przesyłowych: Gasgrid Vetyverkot Oy z Finlandii, Elering z Estonii, Conexus Baltic Grid z Łotwy, Amber Grid z Litwy, Gaz-System z Polski oraz Ontras z Niemiec. Zdaniem partnerów decyzja o wsparciu finansowym wzmacnia konkurencyjność regionu Morza Bałtyckiego w sektorze wodorowym.

Przedsięwzięcie ma stać się kamieniem milowym w rozwoju zielonej energetyki i na drodze do zerowej emisyjności netto do 2050 r.

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy

Przesył zielonego wodoru pomoże w dekarbonizacji gospodarki

Planowany rurociąg połączy ośrodki produkcji zielonego wodoru regionie nordyckim i bałtyckim z głównymi ośrodkami popytu. Przyczyni się także do dekarbonizacji gospodarki, w tym sektorów przemysłu, dla których trudna jest eliminacja paliw tradycyjnych. Oczekiwane zmniejszenie emisji to o 37 mln ton ekwiwalentu CO2 rocznie do 2050 r.

Przeczytaj także: PSG. Ważne inwestycje gazowe z dofinansowaniem unijnym

Idź do oryginalnego materiału