Najważniejszym wydarzeniem środowej sesji była decyzja FED o obniżce o 0,25% stóp procentowych w USA. Część uczestników rynku liczyła na większe cięcie stóp, stąd decyzja FED umocniła dolara względem euro poniżej 1,04 dolara za euro. Najdroższy od blisko 2 lat dolar wywierał presję spadkową na surowce (też zboża i kompleks sojowy) wyceniane w usd.
Słabsze euro stabilizuje notowania unijnych zbóż, ale rzepak oddaje wcześniejsze wzrosty
Na zamknięciu środowej sesji pszenica na Euronext-Paryż (dostawa w marcu 2025 r.) wzrosła o 0,50 euro/t do 232,75 euro/t, podobnie kontrakt na wrzesień 2025 r. (kolejny zbiór) wzrósł o 0,,5 euro/t do 224,75 euro/t.
Kukurydza z dostawą na marzec 2025 spadła o 0,25 euro/t do 207,25 euro/t, termin na listopad 2025 nie zmienił swojej wyceny i kosztował na zamknięciu 212,0 eur/t.
Unijna pszenica ponownie zyskuje, korzystając z oczekiwanego spadku podaży z Rosji, pomimo wciąż malejącego potencjału eksportowego Francji. Ruch wzrostowy pozostał jednak ograniczony, biorąc pod uwagę presję związaną ze zbiorami na półkuli południowej i silną konkurencyjnością argentyńskiego pochodzenia na scenie międzynarodowej.
W swoim najnowszym miesięcznym raporcie FranceAgriMer obniżył szacunki dotyczące eksportu pszenicy miękkiej do państw trzecich o 400 ton w okresie 24/25 do 3,5 Mt, co oznacza spadek o 6,7 Mt w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zapasy kukurydzy na koniec sezonu również wzrosły o 320 tys. ton do 2,7 mln ton, głównie ze względu na skorygowane w górę zbiory krajowe i nieco niższy potencjał eksportowy niż ogłaszano w zeszłym miesiącu.
Obawy o przyszłą podaż pszenicy z Rosji nieco wzrosły po tym, jak SovEcon obniżył prognozę zbiorów na 2025 rok o 3 Mt , do 78,7 Mt, co oznaczałoby najniższe zbiory w kraju odnotowane od czterech lat.
Na giełdzie w Paryżu (Matif) wyceny rzepaku ponownie spadają pod presją spadku notowań olejów roślinnych i soi
Na zamknięciu środowej sesji kontrakt terminowy na rzepak z dostawą w lutym 2025 spadł o 9,75 euro/t do 527,75 euro/t. Termin realizacji na sierpień 2025 r. (nowy zbiór) osłabił się o 8 euro/t do 510,50 euro/t.
Nasiona rzepaku pozostają pod negatywnym wpływem przecen na rynku oleju palmowego, który w środę rano na malezyjskiej giełdzie spadł o 4% do poziomu najniższego od prawie dwóch miesięcy. Jest reakcja na spowolnienie w malezyjskim eksporcie. Jednocześnie kontrakty chicagowskie na kompleks sojowy powiększają straty (soja jest najtańsza od 4 lat) w oczekiwaniu na rekordowe zbiory w Brazylii i w obliczu ryzyka obniżenia produkcji biodiesla w czasie kolejnej kadencji Donalda Trumpa.
Dodatkowa presja spadkowa na unijnym rynku rzepaku wynika ze wzrostu konkurencyjności ze strony kanadyjskiego i australijskiego rzepaku.
Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 18.12.2024:
Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 17.12.2024:
Zamknięcie poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 16.12.2024:
Notowania kontraktów futures na Euronext – Paryż (Matif):
Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż