Wysłanie satelity na orbitę, powstanie Funduszu Zastosowań Sieci Mobilnych 5G i 6G, zachęty finansowe dla inwestorów startupów to propozycje resortu cyfryzacji zawarte w nowym projekcie Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 r. Uwzględnia on mechanizm monitorowania oraz źródła finasowania strategii.
choćby 100 mld zł na cyfryzację kraju
Projekt został opublikowany we wtorek. Pierwsza wersja Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 r. z października ub.r. została poddana konsultacjom publicznym, w których zgłoszono ponad 500 uwag. Ministerstwo Cyfryzacji (MC) obiecało wówczas ich dokładną analizę oraz przedstawienie w ciągu kilku miesięcy nowej wersji.Reklama
Główny cel strategii, czyli podnoszenie jakości życia dzięki cyfryzacji kraju, pozostał ten sam, podobnie jak przeznaczenie 100 mld zł na cyfryzację do roku 2030 oraz 5 proc. PKB do 2035.
Transformacja cyfrowa państwa ma być wspierana przez suwerenny i bezpieczny system łączności satelitarnej. To nowość w stosunku do poprzedniego projektu. W związku z tym resort planuje do 2035 roku budowę i wyniesienie satelity telekomunikacyjnego na orbitę geostacjonarną, a także budowę prototypu systemu GOVSATCOM, za pomocą którego możliwe będzie świadczenie usług łączności satelitarnej dla administracji oraz służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo. Planowane jest także stworzenie platformy do danych z różnych misji kosmicznych, satelitów i czujników.
Z projektu wynika, iż do 2035 r. MC chce zapewnić wszystkim Polakom dostęp do bardzo szybkiego internetu zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych. Resort planuje m.in. kontynuację wsparcia finansowego dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych dla rozwoju infrastruktury. Strategia zakłada także likwidowanie barier prawnych i systemowych dla rozwoju sieci telekomunikacyjnych poprzez nowelizację tzw. megaustawy. To dokument z 2010 roku, których był już nowelizowany; w połowie 2024 r. MC zapowiedziało kolejną nowelizację.
W projekcie zaznaczono, iż resort chce zapewnić dostęp do usług telekomunikacyjnych także administracji i biznesowi. W tym celu wprowadzony zostanie program tzw. bonów łączności, czyli zestaw zachęt ekonomicznych dla użytkowników końcowych do korzystania z usług. Nowy projekt zakłada także powstanie Funduszu Zastosowań Sieci Mobilnych (5G i 6G), w ramach którego możliwa będzie kooperacja instytucji publicznych z ośrodkami badawczymi, uczelniami i przemysłem.
W projekcie wskazano też powołanie podmiotu koordynującego transformację cyfrową przedsiębiorstw. Ma też powstać wizja cyfryzacji, zwłaszcza dla sektora MŚP. Strategia przewiduje, iż 50 proc. przedsiębiorstw do 2035 roku ma korzystać z AI. Nowością jest plan powstania zintegrowanego środowiska finansowania startupów, a także zachęty fiskalne dla krajowych i zagranicznych inwestorów (instytucjonalnych i prywatnych) z tytułu inwestycji w startupy.
Kluczowym elementem nowego projektu, podobnie jak zeszłorocznego, jest budowa kompetencji cyfrowych wśród obywateli, administracji i przedsiębiorców. Ma w tym pomóc stworzenie w gminach Klubów Rozwoju Cyfrowego. Cele postały te same: do 2035 r. podstawowe kompetencje cyfrowe ma posiadać 85 proc. społeczeństwa, a zaawansowane - 50 proc.
Resort cyfryzacji stawia na specjalistów z branży informacyjno-telekomunikacyjnej
Resort chce także, aby do 2035 r. było w Polsce przynajmniej 1,5 mln specjalistów branży ICT (informacyjno-telekomunikacyjnej); z czego 35 proc. mają stanowić kobiety. W tym celu powstać ma mechanizm nowoczesnych szkoleń i szybkich ścieżek umożliwiających chętnym przebranżowienie do zawodu specjalisty ICT. Mechanizm ma obejmować także pracowników administracji, którzy chcieliby zmienić branżę.
MC, podobnie jak w poprzednim projekcie, stawia też na edukację cyfrową, począwszy od szkoły podstawowej. Projekt zakłada powstanie programów wspierających rozwój kompetencji z zakresu technologii przełomowych, m.in. AI i technologii kwantowych. Do postępu technologicznego ma zostać dostosowana podstawa programowa.
Projekt zakłada także wsparcie studentów i młodych naukowców w obszarze STEM (ang. ang. science, technology, engineering, mathematics; podejście do uczenia się i rozwoju, które integruje obszary nauki, technologii, inżynierii i matematyki - PAP). Moce obliczeniowe dla naukowców wzrosną do 2035 r. przynajmniej dziesięciokrotnie - wskazano.
Cyberbezpieczeństwo ważnym elementem cyfryzacji Polski
Projekt zakłada także, podobnie jak poprzednia wersja, wzmocnienie cyberbezpieczeństwa. Nie zmienił się plan powołania centralnej instytucji odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo na poziomie krajowym. W strategii uwzględniano tworzenie CSIRT-ów sektorowych, wprowadzenie mechanizmu zarządzania podatnościami (luki bezpieczeństwa - PAP) czy uruchomienie chmury do przetwarzania informacji niejawnych. MC planuje także rozwijanie krajowych rozwiązań kryptograficznych (w tym w zakresie kryptografii postkwantowej), a także inicjowanie programów i projektów bladawych i innowacyjnych w tym zakresie. Kolejnym celem jest wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego wyłączenie pilnych zakupów związanych z cyberbezpieczeństwem spod wymagań prawa zamówień publicznych, co według resortu pozwoli uniknąć długotrwałych postępowań przetargowych negatywnie oddziałujących na cyberbezpieczeństwo państwa.
Według projektu najważniejsze e-usługi do 2035 r. mogą być dostępne w aplikacji mObywatel, a wszystkie jednostki administracji publicznej mają udostępniać e-płatności. W projekcie wskazano także cel, jakim jest udostępnianie wysokiej jakości danych z rejestrów publicznych w sposób bezpieczny i zautomatyzowany. Dodatkowo 20 mln Polaków do 2035 r. ma posiadać portfel tożsamości cyfrowej. Resort chce również stworzyć usługi chmurowe dla administracji publicznej, w ramach Rządowej Chmury Obliczeniowej i Chmury Samorządowej.
MC stawia sobie za cel walkę z dezinformacją, podobnie jak w poprzedniej wersji projektu. W związku z tym ma powstać mechanizm wymiany informacji dla zaufanych podmiotów sygnalizujących problemy w tym zakresie. Planowane jest także karanie platform mediów społecznościowych oraz usługodawców IT za brak działań ukierunkowanych na zwalczanie dezinformacji.
Projekt zakłada utworzenie rządowego Komitetu ds. Cyfryzacji (KdsC), co jest nowością w stosunku do pierwszej wersji. Do jego zadań będzie należało m.in. monitorowanie realizacji strategii cyfryzacji i innych dokumentów związanych z informatyzacją państwa. Organem odpowiedzialnym za koordynację działań mających na celu realizację Strategii Cyfryzacji Polski będzie minister adekwatny ds. informatyzacji. W nowym projekcie przewidziano także monitorowanie wprowadzania Strategii raz w roku przez MC. Z każdego monitoringu mają powstać sprawozdania.
W nowym projekcie wskazano także źródła finansowania Strategii. To m.in. budżet państwa, budżety jednostek samorządu terytorialnego, fundusze celowe, środki unijne, międzynarodowe instytucje czy środki prywatne. Do projektu dołączono tabelę ze wskaźnikami dla strategii wraz z datami, do których mają one zostać osiągnięte.
Strategia Cyfryzacji Polski do 2035 r. to ponadsektorowy dokument dotyczący informatyzacji państwa. Pierwsza projekt strategii został opublikowany w październiku ub.r. i poddany konsultacjom, których wynik przedstawiono w grudniu 2024 r. W zgłoszonych uwagach wskazano m.in. na potrzebę zwiększenia suwerenności cyfrowej kraju, czyli uniezależnienia się od wielkich firm technologicznych. W uwagach znalazły się też postulaty o zajęcie się różnymi elementami dotyczącymi mocy obliczeniowej czy usług chmurowych. Wnioskowano o położenie w Strategii większego nacisku na edukację cyfrową oraz o uwzględnienie dodatkowych działań stymulujących tworzenie innowacji w Polsce. Zwrócono też uwagę na brak szczegółowych narzędzi wsparcia dla biznesu, konkretnych inicjatyw AI, oczekiwanych efektów strategii, harmonogramu jej wprowadzania czy źródeł finansowania.
Projekt opublikowany we wtorek został przekazany do konsultacji publicznych.
***