Nowe fakty w sprawie Do Kwona. Twórca Terry bardzo długo miał kontrolę nad sytuacją

cryps.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Terra SEC ugoda


Do Kwon (założyciel upadłego kryptograficznego projektu Terra), który został aresztowany w Czarnogórze, mógł dokonywać płatności kryptowalutowych z więzienia. Władzom zajęło 72 dni, zanim przejęły one dane logowania do jego portfela kryptowalutowego.


  • Mimo aresztowania w Czarnogórze, twierdzi się, iż założyciel Terra mógł dokonać kilku transakcji kryptowalutowych z portfela, do którego miał dostęp jeszcze z więzienia,
  • Władze potrzebowały aż 72 dni, aby przejąć urządzenia i dane do logowania Do Kwona, co mogło pozwolić mu na prowadzenie nielegalnych działań z celi.

Podejrzenia o planowaną operację

Do Kwon został aresztowany w marcu 2023 roku w Czarnogórze, gdzie próbował ukrywać się po międzynarodowym nakazie aresztowania wydanym we wrześniu 2022 roku. Przed wyjazdem do Czarnogóry przebywał w Serbii, gdzie jego obecność wzbudziła wiele kontrowersji, co ostatecznie doprowadziło do opuszczenia kraju.

Aresztowanie założyciela Terry miało miejsce, kiedy próbował przekroczyć granicę Czarnogóry z fałszywymi dokumentami. Czarnogórska służba graniczna była uprzedzona o fałszywych paszportach, co sugeruje, iż aresztowanie mogło być planowaną akcją. Do Kwon został ostatecznie zatrzymany i przekazany lokalnym władzom.

Kontrowersje wokół transakcji kryptowalutowych z więzienia

Najbardziej zaskakującym aspektem sprawy są doniesienia, iż zatrzymany rzekomo dokonał co najmniej trzech transakcji kryptowalutowych z więzienia. Według źródeł, Do Kwon posiadał urządzenia elektroniczne, które zostały mu skonfiskowane dopiero 72 dni po aresztowaniu.

W tym czasie mógł on przez cały czas mieć dostęp do swojego portfela kryptowalutowego. Dodatkowo, transakcje miały być powiązane z kontem firmy telefonii komórkowej w Podgoricy.

Pomimo doniesień o tych transakcjach, media nie zdołały ich potwierdzić. Nie ma jednak wątpliwości, iż opóźnienia w przejęciu urządzeń mogły umożliwić założycielowi Terry przeprowadzenie nielegalnych operacji.

Zatrzymanie Kwona ujawnia wiele luk w zabezpieczeniach systemu więziennictwa Czarnogóry. Urządzenia elektroniczne, w tym laptopy i telefony, które mogły posłużyć do przeprowadzania transakcji, zostały przekazane sędziemu śledczemu dopiero w czerwcu 2023 roku, pomimo aresztowania Do Kwona w marcu tego samego roku.

Fakt ten wywołuje pytania o skuteczność działań organów ścigania oraz o potencjalne zaniedbania, które mogły ułatwić zatrzymanemu prowadzenie działań z więzienia. Czarnogórska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (ANB) potwierdziła, iż urządzenia zostały skonfiskowane po licznych prośbach Ministerstwa Policji oraz Dyrekcji Policji. Jednak pytania o to, dlaczego nie podjęto działań natychmiast po aresztowaniu, wciąż pozostają bez odpowiedzi.

Decyzja o ekstradycji Do Kwona

Obecnie, minister sprawiedliwości Czarnogóry wciąż nie podjął decyzji w sprawie ekstradycji Do Kwona. Ubiegają się o nią zarówno Stany Zjednoczone, jak i Korea Południowa, a każda z tych jurysdykcji ma poważne zarzuty wobec oskarżonego.

Ostateczna decyzja w tej sprawie może mieć najważniejsze znaczenie dla dalszych losów założyciela Terra, a także dla śledztwa dotyczącego jego działań w czasie aresztu.

Idź do oryginalnego materiału